Bu oyun sürprizler oyunudur, buna birçok maçta tanıklık ettik, yaşadık arkadaş!
Sıcak bir örnek olarak Süper Lig’deki Başakşehir - Beşiktaş maçını anımsayın...
Kupada finale kalma maçı da adeta onun bir fotokopisiydi... Gerek oyun, gerekse atılan toplam beş gol...
Demem o ki, keyif ve de heyecan veren bir mücadele izledik, iki takım da övgüyü hak ediyor.
İlk yarıda rakibine nefes aldırmayan Kartal, ikinci yarıda el freni çekti, kalesinde iki gol gördü!
Kuşkusuz bunda en büyük faktör, Başakşehir’in baskıyı, presi ve oyunu üçüncü alana yıkmasıydı.
Diğer bir faktör ise Aboubakar’ın sakatlanıp, yerini Larin’e bırakmasıydı. Kuşkusuz siyahi oyuncunun çıkması, rakip savunmacılara da nefes aldırdı, nefes!
Dememiz o ki, şartlar ne olursa olsun, istersen iki farkı yakala, ama bu oyunda hiç bir skorun garantisi yoktur.
İlk yarıda klasik oyun sisteminden bir milim taviz vermeyen Beşiktaş, bu sürece iki gol sığdırdı.
Biri Aboubakar, diğeri ise Vida’dan geldi...
Kaldı ki, Başakşehir’in bu yarıyı boş geçtiğini de anımsatalım! Dişe dokunur, hafızalarda kalan bir kafa şutu var, hepsi o kadar! Yani, reaksiyon falan, sıfırın altında sıfır!
Konuk takım oyunu kendi yarı alanından kurmak ve pozisyon üretme isteğine Kartal vize vermezken, ikinci yarıda roller terse döndü adeta! Aykut Kocaman’ın oyuncu hamleleri konuk takımı ayağa kaldırırken, Deniz Türüç’le farkı bire indirdi.
Kartal’ın savunmasına yaslanması biraz skor avantajı ve devamında psikolojik olsa gerek! Eee böyledir bu oyun, savunma yapmak zordur, tehlikelere davetiye çıkarmaktır!
Nitekim, 77’de oyuna giren Giuliano, girer girmez, skoru eşitledi, maçı uzatmaya götürdü. Doksan dakikalık mücadelenin özeti, iki farklı devre, hepsi o kadar!
Ve dakika 102...Ljajic soldan indi, ceza alanına kesti, Larin sahne aldı, zor pozisyonda kaleci Mert’i avladı, Kartal’ı kupada finale taşıyan gole imzasını attı.
Beşiktaş kupada ilk finalist... İşi uzattığı için kızabilirsiniz, gönül de koyabilirsiniz. Ancak, Kartal bu, kazanma arzusu üst seviyede, yorulsa da, fırsatları kaçırsa da, savunmasında gedikler verse de, kazanıyor arkadaş, kazanıyor.
Yetmez mi?