Bilal Meşe

Bilal Meşe

bmese@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Beşiktaş Yönetimi nihayet Fernando Santos’ta karar kıldı. Hayırlı olsun. Santos’a ödenecek rakamla ilgilenmem, maliyeci de değilim, ne alırsa alsın, yapacağı işe bakarım. Santos, Portekiz patentli beş yardımcısıyla geldi, yani ailecek!
Santos’un kariyeri iyi, özellikle Portekiz Milli Takımı’yla elde ettiği tarihi başarıları biliyoruz. Üstüne üstlük ‘mühendis’ lakabıyla tanınıyor. Yani teknik adamlığı dışında apoletinde Yüksek Mühendislik yatıyor.
Kafama takılan sorular yok değil Santos’la ilgili... Örneğin 2010 yılından bu yana kulüp takımı çalıştırmıyor, bu bir handikaptır bence! Ancak önyargılı da değilim açıkçası. Kuruma ve kişilere her daim saygı duymuşumdur, önyargı kelimesinin lugatımda hiçbir zaman yeri olmadı, olmaz da. Ancak bu, eleştirilerden uzak kalacağım demek değildir. Doğruları alkışlarım, yanlışları da masaya yatırırım, çekincelerim yoktur.
Beşiktaş’ın fotoğrafı negatif ötesi, zirve treni kaçmış, kadro derinliği sıkıntılı, alınan yeni yabancılar, tam bir yabancı! Böylesi bir tabloda Kartal’ı nasıl ayağa kaldıracak, herkes gibi ben de merak ediyorum, inşallah başarır!
Santos, elinin altındaki kadroyu, ligi, rakiplerini tarayacak derken, bir bakmışsınız ki, sezon bitmiş, çoktan ‘Atı alan Üsküdar’ı geçmiş’ misali!
Tıpkı ben de yönetim gibi düşünüyorum, doğrusu da budur. Yani Santos, bugüne değil, geleceğe yatırımdır, kuşkusuz... Dileriz Santos, o ‘mühendislik’ özelliğini gelecek sezon iyi kullanır, yarışmacı bir kadro oluşturur, Kartal’ı zirveye oynatır.
Ben yerliciyim arkadaş, ancak Türk futboluna katkısı olanlara da kapım her zaman açıktır... Tıpkı Sepp Piontek ve rahmetli Jupp Derwall gibi. Son yıllarda bir tane yabancı gösterin dört büyükleri şampiyon yapan, dişimi kırarım! Zirveye park eden, nefes kesen iki takımın hocası kim, biri İsmail Kartal, diğeri Okan Buruk, bu konuda en büyük referanslarımdır.

Haberin Devamı

GÜZEL SÖZLER
“Gençlik çok dayanmayan bir kumaştır.” WILLIAM SHAKESPEARE

Taraftar tribüne dönmeli

Beşiktaş tribünlerinde son zamanlarda büyük boşluklar oluşmasının temelinde Kartal’ın ligdeki konumu yatıyor kuşkusuz! Bence bu büyük bir tehlikedir gelecek adına. Yönetim, o küsen, kırılan taraftarı yeniden tribünlere çekmenin yollarını acilen bulmalıdır. Bu da ara transferde alınacak yıldız ayarında yeni yabancı oyuncularla doğru orantılıdır!