Şu dünyanın başına bela olan pandemi sadece yaşamı değil, futbolumuzu da olumsuz etkiledi.
Taraftar yok, saha avantajı yok, bu handikaplara karşın keyif ve heyecan veren tek unsur, çok takımlı zirve yarışı. Böylesi bir tabloda hiç kimse zirvenin rengi konusunda öngörüde bulunamaz!
***
Beşiktaş’a bay kalmak yaramış, belli ki futbolu özlemişler.
Kartal, kırmızı hatta bulunan ve savunma ağırlıklı oynayan Yukatel Denizlispor karşısında tempo anlamında pek vites yükseltmedi. Rakibin savunma kilidini açabilmek için hızlı paslarla topu kanatlara yaydı, gelin görün ki, pozisyon üretmede biraz sıkıntı çekmedi değil!
Taa ki, 23. dakikaya kadar...Kartal’ın sağ kanattaki etkili oyuncusu Rosier, sağdan indi, altıpasa kesti, top Mustafa Yumlu’dan sekti, Larin zor pozisyonda topu filelere gönderdi, kilidi açan çilingir oldu.
Dedik ya, yeter ki Kartal çilingirini bulsun, gerisi kolay! Nitekim uzun süredir gol yollarında sessizliğini koruyan Aboubakar, farkı ikiye taşıdı, ilk yarıda son sözü ise Adem Ljajic söyledi.Bu arada 45 artı 2’de Sagal’ın şutunda topun üst direkten döndüğünü de anımsatalım.
***
Futbol böyle bir oyundur, kapanırsınız, farkı yediniz mi, kabak çiceği gibi açılırsınız!
Nitekim, konuk takım zorunlu olarak ofansif oyuna dönünce, mücadele biraz daha izlenebilir hale geldi.
Kartal çok adamlı ofansif girişimler yaparken, kalesinde de baskı gördü, ancak savunma rakibine çok ciddi pozisyonlar vermedi.
Ljajic’in yerine oyuna giren Necip’in dün bir kez daha joker oyuncu olduğunu gördük. Vida sakatlandı, onun görevini Necip üstlendi.
Bu oyunda önemli olan üç puandır, gerisi detaydır!
Kartal ikinci yarıda çok adamlı ofansif girişimler yaparken, bu özelliğini pozisyon üretimine pek fazla yansımadı. Biri hariç, o da 88’de Hasiç’in penaltı noktası üzerinde topu kaleciye nişanlamasıydı!
Evet, Kartal, Denizlispor’u farklı yendi ve zirve yarışındaki rakiplerine gözdağı vermeye devam etti.