Önce Karagümrük, ardından Gaziantep maçlarında tek golle üç puana kanat çırpan Beşiktaş’ın bu geleneği dün Malatya’da bozuldu!
Hep yazdık, çizdik, uyardık,’tek farklı skorlar sakattır’ dedik, ama kimseye derdimizi anlatamadık! Kartal’ın Süper Lig’deki çıkışının suni olduğunu dün bir kez daha gözlemledik, yani kör-topal misali!
Kartal’ın kadro derinliğine bakıyorsunuz oldukça geniş, yabancıları yıldız isimler. Gelin görün ki oynadıkları futbol, isimleriyle asla örtüşmüyor, aradaki fark uçurum!
Bu oyunda bazı veriler asla doğruyu yansıtmıyor! Örneğin Malatya maçı, topla oynama yüzdesi 63’e 37 Beşiktaş lehine, keza pozisyon üretimi de... Eee maçın skoru 1-1... Buna ne diyeceğiz, buna nasıl bir kılıf uyduracaksınız, merak ediyorum?
Mazaret aramaya gerek yok, Beşiktaş’ın oynadığı futbol kadrosuyla asla örtüşmüyor, hatta sırıtıyor dersek, inanın abartmış olmayız!
Malatyaspor’un konumu malum, onlar için çanlar çalıyor! Böylesi bir tabloya sahip takımı yenemiyorsanız, ya da galibiyetinizi koruyamıyorsanız, şansızlık falan gibi sakın ola mazeretler aramayın!
Ama atacak oyuncuyu ara ki bulasınız! Şöyle maçın geneline bakıyorum, pozisyon üretimi hiç de fena değil, o kadar çok ki, sayamadım! Bunun da temelinde Malatyaspor’un ofansif oyunu ön plandaydı, yani savunmaya öyle aman - aman yaslanmadılar, bir topu direkten döndü.
Kartal’ın ise üç şutunda top direkten döndü, sayısız fırsatlarda ya fantaziye kaçtılar,ya da kaleciye nişanladılar.. Demem o ki üretim var, final vuruşlarında adeta sıfırlar!
Sanırsınız ki acemiler ordusu arkadaş! Kaçıranlar, yani atamayanlar mı? Batshuayi, Kenan, Pjanic, Rıdvan, Emirhan, hangisini saysak? Hele Rıdvan’ın bir pozisyonu var ki, boş kaleye yerine topu neredeyse taça gönderdi!
Gelelim şu penaltıya... Kartal’ın jokeri Necip’tir biliyoruz, neresi boşlukta oraya gönder, aslanlar gibi oynar... Aşırı hırs, bazen iş kazalarına da yol açabiliyor!
Tıpkı dün olduğu gibi... Bırak Tetteh geçsin, illa gol atacak diye bir kural mı var, kaldı ki önünü de kapatmışsın, niye ayağına vurursun güzel adam? Karar bence de doğru... Gereksiz bir penaltı, uçup giden iki puan!
Önder Karaveli’nin kadro tercihi ve oyuncu hamleleri de arıza yapıyor bence! İsim vermek istemiyorum, ama Larin gibi ofansif oyuncunuz varsa ki var, niye yedek? Tüm yükü sadece Batshuayi’nin üzerine yüklemek ne derece doğru bir tercihtir! Sağdan - soldan destek gelmeyince adam o savunmanın arasında yalnız kalıyor, kaldı ki buna rağmen dün golün asisti de ondan geldi, şutları da direkten döndü.
Valla hocam, ne yaparsın bilemem, ama bu takım tempolu oynamıyor, vitesi düşük, pas yüzdesi ehh, takır-takır top oynamıyor, baskı ve pres ise hak getire!