Terim’i silmeyi başaramazsınız!

Galatasaray’da yaklaşan seçim kongresi öncesinde koltuğa altı aday var. Yani aday enflasyonu yaşanıyor!
Aslında buna enflasyon dersek ayıp ederiz! Kulüplerin ekonomisi malum, sıkıntılı. Böylesi bir tabloda ortaya çıkmak mangal gibi yürek ister!
Yürek tamam, ya para? Sadece parasal mı? Yiğit Şardan, Burak Elmas, Metin Öztürk, Eşref Hamamcıoğlu, Işın Çelebi ve İbrahim Özdemir, o koltuğa aday isimler. Ne var ki, başkan adaylarına bakıyorum, liseli apoleti taşıyan tek isim Eşref Hamamcıoğlu... Ancak yönetim kurulu adayları arasında liseli olanlar da yok değil.
Demem o ki, Galatasaray’da köklü bir gelenektir, liseli kongre üyeleri seçimlerde önemli rol oynarlar. Benden hatırlatması! Kaldı ki, çok sayıda başkan adayı olması iyidir, eleştirmek yanlıştır. Haa kimler çekilir, kimler birleşir bilemeyiz, bekleyip, göreceğiz.
Kim seçilirse seçilsin, yeni gelecek yönetimi sıkıntılı bir süreç bekliyor, bunu bilir, bunu söyleriz.
Niye mi?
Galatasaray, Şampiyonlar Lig’ine katılmak için iki zorlu ön eleme oynacak...
Bu biirrrr...
Takıma bakıyoruz, kiralıklar, sözleşmesi biten oyuncular var, gidecek ve kalanlar henüz açıklığa kavuşmadı.
Bu ikiii...
En önemlisi teknik direktör Fatih Terim’in de sözleşmesi bitti.
Yani 29 Temmuz’da oynanacak ilk eleme maçında takımın başında kim olacak?
Bu da etti size üççç...
Adayların söylemlerine bakıyorum, biri “Terim’le çalışmam”, diğeri “Özür dilerse ne ala” diyor.
Valla ister Terim’le çalışın, ister çalışmayın, o sizin bileceğiniz iş!
Kariyeri büyük başarılarla dolu Fatih Terim üzerinden hiç kimse oy devşirmeye kalkmasın! Terim, Galatasaray’ın tarihine kazınmıştır, silmeyi başaramazsınız!..

Fatura yanlış adama kesildi!
Bizde hep böyledir! Şampiyon olamadığınız anda ipinizi çekerler...
Özellikle dört büyük kulüpte işler hep böyle yürür... Fatura ya başkana, ya da teknik direktöre kesilir...
Ne var ki, bu oyunda her konuda istikrarı sağlayamıyorsanız, vay halinize!
Örneğin Fenerbahçe...
Teknik direktör anlamında, kimler geldi, kimler geçti. Valla sayısını hatırlamakta bile zorlanıyorum. Değirmen gibi, öğüte, öğüte bitiremediler!
Erol Bulut’a can simidi diye sarıldılar, hoppp yollar ayrıldı! Tribünden bu kez Emre Belözoğlu sahaya indi, onunla da yollar ayrıldı!
Fenerbahçe’deki olumsuz tablonun sanırsınız ki tek sorumlusu Emre Belözoğlu! Ortada bir başarısızlık varsa ki var, faturayı herkes paylaşacak... Öyle tek kişiye çıkarmak, günü kurtarmaktır.... NOKTA...

Ne kadar maç o kadar para!
Beşiktaş’ta boşta kalan Aboubakar’a yönetim 1.5 milyon euro garanti para, maç başına 25 bin euro önermiş. Gelin görün ki, ağır abi (!) buna pek yanaşmıyor!
Valla, yönetim kanadı pazarlıklarda çok doğru bir yolda. Kaldı ki Başkan Ahmet Nur Çebi, ekonomiyi düşünüyor, kolay kolay taviz vermez. Bu anlamda Çebi’den bonkörlük beklemek yanlış olur.
Aboubakar kaç para istiyor, biliyorum. Ki, aylarca önce yazdım...
Üç milyon euro gibi bir para talep ediyor. Tamam, kaliteli bir golcü, eyvallah, takıma katkısı tartışılmaz. Ancaaak, zorlu haftalarda meydanda olmadığını da unutmayın! Gerekçe sakatlık! Maç başı oynasın, ne istiyorsa alsın!

5 milyon euroya Ersin bırakılır mı?
Son yıllarda ülke futbolunda özellikle kaleci konusunda müthiş bir çıkış yakaladık, benzetme yerindeyse o direkler arasını adeta yabancılara kapattık!Son yıllarda ülke futbolunda özellikle kaleci konusunda müthiş bir çıkış yakaladık, benzetme yerindeyse o direkler arasını adeta yabancılara kapattık!Kaldı ki, niye yabancı kaleci peşinde koşarlar, hala anlamış değilim! Ben diyeyim 8, siz deyin 10 kalecimiz var, üstelik bir hayli başarılılar.Avrupa’da çok sayıda lejyoner oyuncumuz top koşturuyor. Ancak son yıllarda pek kaleci ihraç edemedik. Ne var ki, şimdilerde her şey tersine döndü. Trabzonspor’un file bekçisi Uğurcan ve Beşiktaş’ın genç eldiveni Ersin, Avrupa takımalarının radarına girdi.Yazılan çizilenler doğruysa ki öyle, Ersin’e Fransız Nice kulübünden teklif var, rakam 5 milyon euro... Velev ki Ersin gitti, peki yeni alacağınız kaleciye çakıl taşı mı vereceksiniz?Haaa rakam büyük olur ne alaa, gıkımız çıkmaz! Karius geldi de, Kartal’a ne katkısı oldu Allah aşkına!

Avrupa’nın Efesi!
Avrupa’da elde edilen başarılar, ülke olarak gurur kaynağımızdır. Adı veya rengi hiç fark etmez, yeter ki başarılı olsunlar...
Onlar bizim ülkemizin takımları... Onlar baştacımızdır...
Önce Fenerbahçe 2017’de Avrupa’nın zirvesine çıktı, bir ilke imza attı. Dört yıl sonra da Anadolu Efes tıpkı Fenerbahçe gibi Euroleague Şampiyonu oldu, göğsümüzü kabarttı.
Efes’in başarılı çalıştırıcısı Engin Ataman ve sahada alın teri döken tüm sporcuları kutluyor, onları ayakta alkışlıyoruz...
Helal olsun...
Bu dev başarıyı Milliyet, “Avrupa’nın Efesi!” başlığıyla okuyucularına duyurdu. Valla çok beğendim...
Gerek futbol, gerek basketbol veya başka spor dalı, fark etmez. Başlık bulmak adına servisimizde müthiş bir yarış vardır. Herkesin düşüncesi masaya yatırılır, hangisi iyiyse o başlık sayfaya atılır.
Yukarıdaki başlığın patenti, editör arkadaşlarımızdan Mustafa Anıklı’ya ait, kutlarım.
Ayşe Begüm Onbaşı... Jimnastikte Avrupa Şampiyonu oldu, ülkemize altın madalya kazandırdı. Onu da kutluyoruz, gurur duyduk... Dikkat ederseniz, son yıllarda jimnastikte güzel işlere imza atıyoruz, Avrupa’da söz sahibi olduk. Bu kulvarda kuşkusuz Jimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen de hem alkışı, hem de övgüyü hak ediyor.
Çünkü başkan da bu kulvardan geldi, bravo başkan...

GÜZEL SÖZLER
“Bencillik, insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarını kendi istediği şekilde yaşamaya zorlamasıdır.” Oscar WILDE