A Milli Takım kafilesi, Kosova maçının ardından özel uçakla Antalya’dan İstanbul’a dönerken, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in, kaptan Arda Turan başta olmak üzere ay-yıldızlı oyuncularla uçakta sürpriz bir görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıktı.
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinin de yer aldığı özel uçak Antalya’dan havalandıktan kısa süre sonra, yerinden kalkan Terim, uçağın arka bölümünde oturan Arda’nın yanına gitti. Tecrübeli teknik adam, Fransa’daki 2016 Avrupa Şampiyonası finallerinin ardından ilk kez kadroya davet ettiği Arda ile burada baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

Toplantı analizi
Fatih Terim’in ikili görüşmede Arda’ya; Kosova maçından sonra düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamaların gerekçelerini anlattığı öğrenildi. Ay-yıldızlı hoca, karşılaşmanın hemen sonrasında yeniden ay-yıldızlı ekibin kapılarını açtığı futbolcuları için “Kadroya aldım, ama içime sinerek verdiğim bir karar olmadı” ifadelerini kullanmıştı.
Fatih Terim’in, Arda ile yaptığı görüşmenin ardından Burak Yılmaz başta olmak üzere diğer oyuncuları da uçağın arka bölümüne çağırdığı kaydedildi.
Antalya’daki basın toplantısında bir soru üzerine, “Futbolcular niye devreye girmedi” yorumunu yapan Terim’in, ay-yıldızlı oyunculara, “Evet, sizler neden devreye girmediniz” diye sorduğu aktarıldı.

Durum tespiti
Terim ve milli oyuncuların kendi aralarında yaptıkları durum değerlendirmesinin özel uçak İstanbul’a inene kadar devam ettiği belirtildi.
Bu arada Fatih Terim’in ay-yıldızlı ekibi çalıştırdığı dönemlerde, ilk kez ön sıradaki yerinden kalkarak uçağın arka tarafında seyahat ettiği öğrenildi. Kosova maçının ardından bir ilke imza atan Terim’in, cumartesi gecesine kadar oyuncuların rahat etmeleri için uçağın önünde oturmayı tercih ettiği vurgulandı.

Toplantının deşifresi
Fatih Terim’in söylemleri gündeme damgasını vururken, onu yakından tanıyan bir gazeteci olarak sözlerinin şifrelerini çözmek, kamuoyuna anlatmak istiyorum.
Terim maçtan önce, “Bu kez tuzağa düşmeyeceğim” ifadesini kullandı. Bunun temelinde kritik bir 90 dakikaya çıkacak olmaları yatıyordu.
Kosova maçıyla kadroya dönen oyuncuların durumuna bakalım... Terim ilkelerinden ya da duruşundan taviz vermedi. Bizce sözkonusu ay-yıldız ise gerisi detaydır.

Arda’dan bekledi
Fatih Terim, “Kadroya almak gönlümü almak değildir” cümlesini fazla açmadı, biz açıklık getirelim... Arda Turan’ı oğlu gibi sevdiğini bilmeyen yok. Bu süreçte Arda’nın tutum ve davranışları nedeniyle gönül kırgınlığı olduğunu söylüyor. Ülke menfaatleri gereği kadroya almasına karşın bu kırgınlığın ortadan kalkmasını sağlayacak bir hamle bekliyor Arda’dan... Terim, Arda’yı zorla mı aldı? Bizce hayır, çünkü Terim’e kimse emrivaki yapamaz. Terim hoca şunu söylemek istedi; oğlu gibi sevdiği Arda direkt hocayla temas kurabilirdi, aracılara ne gerek vardı! Örneğin bayramını kutlayabilirdi, yapmadı. Hocanın doğum günü vardı, aramadı. Hocanın torunu oldu, bir telefon açıp konuşabilirdi! Arda Turan bir telefonla çözebilirdi, kullanmadı.