Milli Takım’ımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri’nde elbette en büyük hedefi gruptan çıkmak.
Grubumuza bakıyorum, kuşkusuz en güçlü rakibimiz İtalya. İsviçre ve Galler ise dişimize göre. Tabi ki onları da hafife alamayız, finallere geldiklerine göre, mutlaka bir hesapları vardır!
İtalya sadece kağıt üzerinde ‘favori’ değil, gerçekçi bakarsak, grubun en iddialı ekibidir.
Ancaak millilerimiz, elemelerde müthiş, başarılı maçlar çıkardı ve direkt finallere katılmasına hangi pencereden bakacağız?
Yani ortada bir başarı grafiği var, finallerde asla ‘misafir’ takım olmayız, yolumuza devam ederiz. Kaldı ki, gruptan ilk iki takımın çıkacağını da anımsatalım, hazırlık maçlarına bakıp, karalar bağlamayalım, ne dersiniz?
***
Millilerimiz, İtalya maçının son provasını Moldova karşısında gerçekleştirdi.
Güneş’in çıkardığı on bire bakıyorum ideal ve İtalya karşısında zoru başaracak bir kadro. Yedekleri de yok saymıyorum, orada da kadroyu zorlayacak isimler yok değil, hamle anlamında Güneş’in elini güçlendirecek isimler var.
Moldova maçı kimseyi yanıltmasın, adı üstünde ‘prova’, buna karşın arzulanan futbolun biraz uzağındaydık! Açıkcası konsantrasyon sıkıntısı yaşadık, dersek abartmış olmayız!
Bu görüntü asla İtalya için ölçü olmaz. O maçın havası - suyu da çok farklı olacaktır.
Kapanan bir Moldova, baskı yapan ay-yıldızlı ekibimiz. Paslaşmalar iyi, baskı iyi, ama üretim ehh fena değil, ama atmak önemli!
Olmadı derken, yakaladığımız net pozisyonlar var, atamadık! Örneğin Burak Yılmaz, 16’da net pozisyonda kaleciye takıldı. Artı Merih Demiral’ın kafa şutu, Zeki Çelik’in yandan az farkla giden pozisyonuna ne diyeceğiz?
Tabi ki, İtalya maçında pozisyon üretmek önemlidir, üretir miyiz, üretiriz de atabilir miyiz?
Valla Burak Yılmaz’ımız var, en büyük güvencimiz de o. Kaldı ki forvet hattında eksiğimiz - gediğimiz yok, fazlalığımız var.
***
Dedik ya, Burak Yılmaz’ımız varsa ki var, korkmayın, bir kaçırır, iki kaçırır, ama atar arkadaş atar. Nitekim 58’de Hakan Çalhanoğlu’nun klas asistine Burak Yılmaz golle yanıt verdi. Alın size Cengiz Ünder... İkinci yarıda girdi, 77’de kaleci Uğurcan’ın asistini golle taçlandırdı, farkı ikiye çıkardı.
Moldova maçının skor tabelasında yazan rakamlar yanıltıcıdır, asıl zor sınavımızı 11 Haziran’da İtalya karşısında vereceğiz.
Valla, kişisel olarak bu ekibe güvenim sonsuz, siz de inanın, güvenimizi asla boşa çıkarmayacak harika ve de zoru başaran bir jenerasyona sahibiz, yolları açık, şansları bol olsun.