Arda’nın 500 bin liralık kripto parası!

Türk futbolunun başka sorunları yokmuş gibi bir haftadır tartıştığımız konuya bakın!
8 Mayıs’ta oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini yöneten hakem Arda Kardeşler, maç öncesi para atışını federasyon ve MHK’nin onayı dışında bir yöntemle yapmış.
Nasıl yapmış; “kripto para” ile... Paranın o günkü değeri ne biliyor musunuz? 34 bin dolar, 500 bin lira. Vay be Arda, maça cebinde bu kadar değerli bir para ile çıkıyorsan, helal sana!
TFF ise, “şiddetle karşı” çıktığı bu olay nedeniyle FIFA kokartlı hakemi disiplin kuruluna sevk etti. Gerekçe, MHK talimatının 40. maddesi.
Ne diyor madde? “Geçerli mazereti olmadan, ısrarla görev kabul etmeyen, maç sonucunu etkilemeye yönelik girişimde bulunan, sosyal yaşamı ve davranışlarıyla futbol camiasını küçük düşürecek tutum sergileyen, görsel, işitsel, yazılı ve sosyal medyada futbol ve hakem yorumculuğu yapan, sosyal paylaşım sitelerinde milli, ahlakı ve sportif kültüre aykırı yazı, yorum ve paylaşımlarda bulunan hakemlerin, lisansları disiplin kurulu tarafından iptal edilebilir.”
Öküz altında buzağı aramaya kalktınız ama, komik oldunuz. Bu maddesinin neresini Arda Kardeşler’e kılıf olarak uyduracaksınız?
Peki; oyun kuralları kitabının “Başlama vuruşu ve yöntem” bölümü ne diyor?
“Para atışını kazanan takım, ya hücum edeceği kaleyi ya başlama vuruşunu tercih eder.”
Paranın cinsi var mı? Dolar, euro, TL veya kripto paradan söz ediliyor mu? Hayır.
Ama işgüzarlık yapacaklar ya. Ertesi gün Hakem İşleri Müdürü’nden hakemlere “Atışın Türk lirası ile yapılması” talimatı gidiyor. Kimin aklı ise bravo!
TFF’nin sponsoru kim?
Kripto para, dünyada ve Türkiye’de ilgi gören bir yatırım aracı. Üstelik yasal.
Bunların pek çoğu sporla da ilgili. Kulüpleri, sporcuları destekliyorlar. Reklam veriyorlar, hem de milli olmuş isimlerle!
Ülkemizde faaliyet gösteren en büyük aracı kuruluşlardan biri, kimin resmi sponsoru biliyor musunuz?
Sıkı durun; Türkiye Futbol Federasyonu ve A milli futbol takımının ana destekcisi. Açın TFF sitesinin ilgili bölümünü. Tıklayın üzerine, bakın hangi logoyu göreceksiniz?
Soruyorum; TFF’ye ana sponsor olan bu kuruluşun ilişkileri ve işlemleri yasal mı, değil mi? Yani TFF ...Turk ortaklığı!
Kardeşler’in para atışı sosyal medyada gündeme gelmese, TFF böyle bir refleks gösterecek miydi?..
Genç hakemin yaptığı etik mi? Tartışılır. Uyarır, konunun uzatmazdınız.
Hukuk Müşavirliği, kapağını açmadığı dosyalar dururken, komedi filmlerini aratmayacak bir sevk yaparak tarihe geçti. İyi de, 40. madde bu kadar ağır iddialar içerir ve “tedbir” gerektirirken, neden Kardeşler’i “tedbirsiz” gönderdiniz PFDK’ya? Kimin gazını alıyorsunuz?
Arda Kardeşler’in zorluk derecesi üst düzey bir karşılaşmayı en az hata ile bitirmesini değil, para atışında kullandığı “sahte” kripto parayı gündem yapmak en azından insafsızlıktır.
Gerisine bir şeyler yazmaya elim varmıyor!

Testi kırıldı, su tutmaz!

Sabri Çelik başkanlığındaki Merkez Hakem Kurulu 8 Mart operasyonunun hakem camiasında yarattığı tahribatı onarmak için göreve geldi.
Onarabildiler mi? Mümkün değil. Testi kırıldı, su tutmaz.
Tehlike bundan sonrasıyla ilgili. 8 Mart’tan sonra birbirlerine düşman gören iki hakem grubu oluştu. Bunlar yarın aynı seminerde buluşacak, belki aynı maçlarda görev yapmak zorunda kalacak. Peki nasıl olacak bu iş?
Şu gerçeği gözden kaçırmayalım. Operasyonuna karar veren kulüp başkanları duruyor, TFF’de bazı karar vericiler koltuklarında oturuyor.
Ferhat Gündoğdu’yu linç ederken, kulüp başkanları ve TFF yöneticilerine tek laf edemeyenlerin adalet söylemleri komik.
Hadi sorun; “Hakem camiasını paramparça eden bu operasyonu kimler planladı, nerelerden onay aldı, zamanlamasını kimler belirledi?” diye!

Niye atıyorsun kardeşim?

Haftanın diğer polemiği, Kayserispor- Trabzonspor kupa yarı finalinden sonra yaşandı.
A takımı B takımı beni ilgilendirmez. Lakin Trabzonspor kaptanı Uğurcan Çakır’ın müsabaka sonrası yaptığı açıklamaları eleştirenler, Kayserispor taraftarının maç boyunca sahaya attıkları tehlikeli maddeleri görmezden gelemez. Evet Uğurcan duygusal tepki verdi. Daha sakin olmalıydı.
İyi de; bozuk para, beton parçası, çakmak ve eline ne geçirdi ise, rakip takım oyuncularını hedef almak ne demek? Uğurcan kendisine çiçek atıldığı için mi çileden çıktı?
Hem niye atıyorsun kardeşim? Kafası, gözü yarılsın diye mi? Başka ne amaç olabilir ki? Üstelik takımın bağıra bağıra turu geçiyorum derken yapıyorsun bu çirkinliği. Ya maç yarıda kalacak boyutlara ulaşsa idi?
Yaşananlar gelecek sezonu da tehdit ediyor. TFF ve emniyet gevşettikleri önlemlere geri dönmezlerse, daha vahim olaylar kaçınılmaz olacak!