Futbolda skor elbette önemli. Ama başlangıç hamleniz güne dair değil, koca bir sezona ışık tutacak ise, Trabzonspor yeni formatlı Avrupa Konferans Ligine ve sezona olumlu sinyaller ile başladı. Kafalarda soru işaretleri yok mu? Elbette var, lakin umutsuzluğa sevk etmemeli.
Bir Barcelona, Real Madrid, Juventus veya Liverpool değilseniz, oyununuzu kabul ettirmek yerine rakibi iyi analiz edip, önlem alır, sonuca ulaşmak için kendi stratejinizi belirlersiniz.
Trabzonspor ilk resmi maçında ikinci ve üçüncü bölgede doğru işler yaparken, savunmasında alarm verdi. Molde dört kere geldi kalemize, üçü gol oldu. Geçen sezonun en güvenli bölgesinin, belli ki yeni oyun formatında ruh hali bozulmuş.
Yoksa böyle bir rakip karşısında bu kadar basit goller yemenin izahı olamaz.
Sanıyorum Abdullah Avcı’nın öncelikle kafa yorması gereken konu belli oldu. Orta üçlünün ofans kadar savunmasına da katkı sağlaması gerek. Rakibi asla küçümsemiyorum, ama güç sende ise girdiğin pozisyonları cömertçe harcamayacaksın. Normal koşullarda bırakın maçı kazanmayı, fark yapması gerekirdi bordo-mavili ekibin. Bakasetas’ın kaçırdığı son dakika penaltısı golle sonuçlansa bu gerçekleri konuşmayacak mı idik? Galibiyet sevinci gözümüzü mü karartacaktı?
Yolun başında iken ilk resmi maçındaki eksikler yüzünden bu takımı ve verdiği ışığı yadsıyamayız.
Trabzonspor doksan dakika tartışmasız maçın hakimi olmasına karşın eksikleriyle yüzleşmek zorunda. Eminim dün gece sahadaki her futbolcu da bu tradejinin farkında idi.
Huzurlu uyuduklarını sanmıyorum ama, sahip oldukları gücü yönetememenin rahatsızlığını derinden hissetmişlerdir. Özellikle yedikleri gollerin basitliğini izlediklerinde.
Trabzonspor’un rövanş maçında turu geçecek sonuç alacağına inanıyorum. Oyuncu kalitesi ve futbol anlayışı ile Molde’nin çok ötesindeyiz.
Dikkat etmemiz gereken, yeni transferlerin performansı idi. Başta Hamsik, Gervinho ve Bruno Peres kısa sürede bu takımın en önemli unsurlarından biri olacakları gösterdi. Diğerlerinin katılımı ile hak edenin formayı kapacağını gerçeği, güzel günlerin müjdecisi olacaktır kuşkusuz.
Artıları ve eksileri yan yana koyduğumda Trabzonspor’un doğru yolda olduğunu görebiliyorum. Bu turu geçeriz.