Koca bir sezonun özeti. Zirve için heyecanın tavan yaptığı haftada, Trabzonspor “işini” yaparak geçen yıl es geçmek zorunda kaldığı Avrupa biletini cebine koydu. Ligi bitireceği yer yeterli mi? Çok kötü başladığı maratonu 4. sırada tamamlamak elbette küçümsenemez. Lakin, Eddie Newton’lu günlere kahrediyor bordo-mavili camia. Buna son çeyrekte yitirilen garip puanlar da eklenince, hikaye farklı yazılabilirdi diyebilirim.
İşin prestij tarafına gelince. Eksiğiniz ne olursa olsun, kafanız rahat ise ve sahaya bir hafta dinlenmiş olarak çıkıyorsanız fark yaratmanız gerekiyor. Henüz maçın başında Nwakaeme’nin golü ile öne geçen Trabzonspor, kalan dakikaları antrenman tadında oynamalıydı. Lakin işini ciddiye alacaksın. Özellikle takım savunması konusunda taviz vermek, sıkıntıya yol açabiliyor.
Trabzonpor’un bu sezon çözüm bulamadığı rahatsızlık, öne geçmesine karşın skoru tutmakta zorlanması. İkinci yarıyla birlikte Abdülkadir Ömür ile iki farkı bulmasına karşın aynı sıkıntı gündeme geldi. Son yarım saatler ve son dakikalar psikolojik bir sorun haline dönüşüyorsa, Abdullah Avcı’nın farklı tedavi yöntemleri bulması gerekecek. Bu refleks kronik hale dönüşürse, canı yanmaya devam eder Trabzonspor’un. Örnek, Amilton’un golündeki zincirleme savunma hataları. Hücum ederken savunmayı asla ihmal etmeyeceksin.
Evet; dün gece kolayı zora çevirse de hatalarıyla, doğrularıyla deneyim sezonu oldu Karadeniz ekibi için.
Artık geleceğin planları yapılacak. Kadro, transfer ve oyun planlaması anlamında hataya yer yok.