Diğer 'Engelli sporcuların babası' Kocaömer'i kaybettik

'Engelli sporcuların babası' Kocaömer'i kaybettik

18.11.2022 - 17:29 | Son Güncellenme:

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Başkanı ve gazetemiz yazarı Yavuz Kocaömer dün vefat etti.

Engelli sporcuların babası Kocaömeri kaybettik

1948 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kocaömer, uzun yıllar Almanya’da ve Türkiye’de Tenis Federasyonlarında görev aldı ve Enka Spor Kulübü'nün tenis kaptanlığını yaptı. 1997 yılında Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Asbaşkanı olan Yavuz Kocaömer, 1998- 1999 yıllarında aynı federasyonun başkanlığı görevinde bulundu.

1999 yılında Türkiye Engeliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı'nı kuran Yavuz Kocaömer, ölene kadar bu vakfın başkanlığı görevinde bulundu. Kocaömer, TESYEV ile aynı yıl, Frankfurt’ta Türk Alman Engelli Sporcuları Destekleme Derneği'ni kurdu ve başkanlığını yürüttü. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi'nin de kurucusu olan Yavuz Kocaömer, burasının da başkanlığını devam ettirdi.

Haberin Devamı

"Engelli sporcuların babası", Türkiye’de ve Almanya’da engelleri sporlarını desteklemesi sebebiyle 2011 yılında "Alman Devlet Liyakat Nişanı" ile onurlandırıldı.

BAKAN KASAPOĞLU'NDAN TAZİYE MESAJI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Yavuz Kocaömer için taziye mesajı yayımladı.

Bakan Kasapoğlu, yayımladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Engelli sporuna yaptığı katkıyla ilk akla gelen isim olan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ile Türkiye Milli Paralimpik Komitesi kurucusu Yavuz Kocaömer'in vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Ayrıca birçok spor federasyonunda görev alarak Türk sporunun gelişmesinde emeği olan Merhum Yavuz Kocaömer'e Allah'tan rahmet, ailesi, sevenleri ve spor camiamıza başsağlığı diliyorum."