Başkan’a ve F.Bahçe’ye geçmiş olsun!..

Söz konusu sağlıksa gerisi teferruat bile olmadığına göre, esastan girelim ve Kovit testi pozitif çıkan Fenerbahçe başkanı sayın Ali Koç’a acil şifalar dileyelim her şeyden önce.
Ali Bey Fenerbahçe Başkanı olarak bir dizi yanlış tercihte bulunmuştu ama bu kez dikkatsizlik veya tedbirsizlik değil bedelini ödediği…
Biliyorum, sayın Koç aşı olmuştu.
Çok iyi hatırlıyorum… Çünkü, “sıram geldi aşı oldum” dediğinde, fırsat bulup yazamamıştım ama o sırada bin Euro’yu denkleştirenler Avrupa’da “aşı turuna” katılırken, Ali Bey’i gücünü/ilişkilerini kullanmayıp her vatandaşımız gibi aşı sırasını beklediği için takdir etmiştim içimden… İstese, gitmesine de gerek kalmaz aşı merkezini olduğu gibi getirirdi Türkiye’ye.
Sırası gelmişken aşı karşıtlarının direnişleri de kutlu olsun!.. Virüsü kapma ve bulaştırma haklarını savunuyorlar canla başla! Hem de yoğun bakımda yatanların tamamı aşısızken. Can, onların canı. Bir gün Singapur’daki gibi “aşısızlar tedavi masraflarını kendileri karşılar” kuralı konursa, o zaman görürüz prensiplerini.
Neyse… Ali Bey’e büyük geçmiş olsun.
Gençtir, dinçtir… Umarız ve eminiz ki, en kısa sürede atlatır, işinin başına döner.
Biliyorsunuz, Ali Başkan’ı herkes sever.
Fenerbahçeliler sevdi, başkan yaptı… Fenerbahçe’nin rakipleri ve onların kıymetli taraftarları ise önce biraz tedirgin oldular “ezilir miyiz” diye; ama performansı ortaya çıktıktan sonra Fenerbahçelilere fark attılar Ali Koç taraftarlığında! Çaktırmıyorlar.
Hani her kulüpte seçime yakın “taraftar olmayanlar genel kuru üyesi yapıldı” dedikoduları çıkar ya… Gelecek seçimde onlara çok dikkat etsin Fenerbahçe. Seçimi maniple edebilirler; bir dönem daha kazanır Ali Bey.
Şaka bir yana, Ali Koç gibi güçlü bir markanın Türk Sporuna ve onun en büyük paydaşı Fenerbahçe’ye yakın olması, futbola gönül bağı, elini taşın altına koyması, çabası, mesaisi, parası aksi iddia edilemeyecek bir yarardır.
Sonuçta spor bir yarış… Kazanan/kaybeden, başaran/başaramayan eşyanın tabiatı gereği. Sayın Ali Koç da hiç beklenmedik bir şekilde başarısız oldu işte.
Öyle böyle değil hem de.
Sistemli, organize ve sürdürülebilir bir başarısızlık bu!
Tıkır tıkır işliyor. Bir sezonda iki defa sistem değiştiren takım hoca bekliyor, Fenerbahçe daha uygun bir teklif getirdiği Visca’yı “uzak ara” rakibine kaptırıyor ki, gelecek sezonlar da mesafe kapanmasın…
Santrfora, kanatlara transfer mi?
Hoca geldikten sonra…
Hoca ne zaman gelir?
Yaşa Fenerbahçe!..
Geçenlerde Avukat Hakan Sönmez’den bir paylaşım geldi. Kendisi Fenerbahçe genel kurul üyesidir ve kadim dostluğumun ötesinde mücadele yoldaşımdır.
Mücadele dediğim, geçtiğimiz yüzyıldaydı ve spor içindi… İkimiz de gençken Spor Sergi Sarayı’nın basketbolun elinden alınmaması için ben gazeteci, o telif sahibi mimarın avukatı olarak direnmiş ama sonunda kaybetmiştik.
Bir entelektüel ne kadar fanatik olabilirse, o kadar fanatik Fenerbahçelidir Sönmez. Ali Bey’in karnesi eline geçince yüreği sızlamıştır eminim.
Çünkü paylaşıma göz atmak bile yeter hem sayın Koç’a hem de Fenerbahçeye “geçmiş olsun” demek için.
“Geçmiş olsun Ali Bey”… Kovit geçer, Başkanlık da geçmek üzere!
Tabloya göre sayın Ali Koç şampiyonluk kazanamayan 6 Fenerbahçe başkanından biri. Altı başkan arasında sayın Koç’tan daha uzun süre koltukta oturan, sadece Metin Aşık. Hatırlıyorum, rahmetli Aşık’ın ilk iki yılını takım 2. Bitirmişti, üçüncü sezon Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanmıştı. Yetmemişti Fenerbahçe’ye.
Başkanlığı süresince Fenerbahçe futbol takımının puan ortalaması Razi Trak’tan sonra en düşük başkan Ali Bey… 27 Mayıs ve 80 darbesi dönemlerinde başkan olan Trak döneminde kimse şampiyona bakmıyordu zaten.
“Ali Bey daha yeni” demeyin sakın. Her başkan Aziz Yıldırım değil! Listede Ali Koç’tan daha az görevde kalmış tam sekiz başkan var.
İlginç ve ufuk açıcı bir istatistik…Başkanlar zamanında oynanan maçlar ve galibiyet/beraberlik/mağlubiyet sayıları da var.
Mesela, Ali Bey, Aziz Yıldırım kadar görevde kalsa tablodaki oranla Fenerbahçe’nin mağlubiyetleri ikiye katlanır Aziz Yıldırım dönemine göre. Ali Şen orantısını söylemiyorum bile… Üçe katlanır o zaman. Agah Erozan Başkan tam yarısı kadar görevde kalmış Ali Koç Başkan’ın; takım onda biri kadar mağlup olmuş.
En iyisi köşeye ekleyeyim siz inceleyin…
Sayın Başkan karantinada Omicron ile mücadele ederken büyüteç altına alınan her satırından “anti Ali Koç” sonuçlar çıkacak bu tabloyu daha fazla yazmayı reddediyorum ve Ali Bey’e geçmiş olsun diyorum.

Başkan’a ve F.Bahçe’ye geçmiş olsun..