Belözoğlu yüzde 70’e dahil mi?..

Yeni sezonda Fenerbahçe teknik direktörü Emre Belözoğlu mu yoksa bir başkası mı olacak; bilen var mı?
Olasılıkları, tahminleri, temennileri sormuyorum…
Bilgi, belge, duyum sahibi olan var mı?
Yoktur tabi!
Çünkü bilinmesi için, önce “karar verilmiş” olmalı.
Başkan Ali Koç karar vermiş olsa böyle yapar mı?
Lig biteli iki hafta olmuş, Belözoğlu’nun hocalığı “akut mu kronik mi” belli değil. Kulüpte ama konumu meçhul. İddia’ya koysalar oynayan çok olur. Sağlam telif alır Fenerbahçe!
Sağda solda anket yapılıyor Belözoğlu hakkında…
Ekranda kocaman alt yazı:
“Emre Belözoğlu ile devam MI”?
Galatasaray’dan farksız Fenerbahçe’nin kulübesindeki bilinmezlik. Kim gidecek, kim gelecek, ne oynayacak, Allah biliyor. Ama Galatasaray başkan değiştiriyor; Fenerbahçe öyle mi?
Başkan çıktı, yılgın, bezgin bir ifadeyle de olsa ikinci üç yıllık dönem için adaylığını açıkladı… Peki, kimle çalışacak? Sır… Hoca konusu açılmasın diye “takımda kalacakların” yüzdesini verdi.
Acaba, Emre Belözoğlu da %70’e dahil mi?
Efendim, “bizim kararımız Belözoğlu’ydu zaten”!
Neden deklare etmediniz de tartışmaya açtınız peki?
Ben yabancı bir hoca arandığını düşünürüm mesela.
Pekala, yönetimin nabız ölçmeye çalıştığını söyleyebilir bir başkası.
Dileyen eleştirebilir:
“En kötü karardan bile kötüdür kararsızlık”!
Sayın Koç, Belözoğlu ile el ele “Emre Belözoğlu’nun yerine” pahalı, ünlü bir hoca arıyorsa ve Başkan dördüncü sezonuna da “teknik direktörümüzün takımı ve ülkeyi tanıması için biraz zaman verin” mazeretiyle başlayacaksa mesele yok…
Kendi düşen ağlamaz. Bir Fenerbahçe başkanı dört sene üst üste şampiyonluğu kaçırırsa, isterse 30 yıllığına seçilmiş olsun beşinci sezonu görmesi zor. (Bakınız; Aziz Yıldırım).
Peki… Ya sayın Fenerbahçe Başkanı Emre Belözoğlu ile devam etme kararını “yine” sosyal medyaya ihale etmişse?..
İşin açıkçası bugüne kadar hiçbir teknik direktöre kendisi karar vermedi sayın Başkan. Birincisini Fransız sportif direktörü, diğerlerini taraftar, sosyal medya, yorumcular falan seçti. Emre Belözoğlu hüllesi, mecburiyetti.
Kısıtlı ve zor zamanlarda radikal bir apolet değişikliği ile göreve gelmiş Emre Belözoğlu’nu, “en çok itibar ettiği yöntemle” sosyal alemde sınamaya kalkıyor olmasın sayın Başkan? Sakın kamuoyunun terazisine koyup yeni dönemine yine ilk düğmeyi yanlış ilikleyerek başlamayı göze almış olmasın?
Evet… Emre Belözoğlu’nu iki haftadır ağızlara sakız etmek, düğmeyi yanlış iliklemektir. Fenerbahçe, Emer Belözoğlu ile devam etse de hatadır etmese de.
Sonunda Samandıra Emre Belözoğlu’nda kalırsa, sadece Fenerbahçelilerin değil hemen her vatandaşın “yeterliliği” konusunda fikir beyan ettiği, yönetim tarafından pek güvenilmemiş, “yüksek profilli bir meslektaşı” aranmış ancak bulunamamış, yıpranmış bir Emre Belözoğlu kalacaktır Fenerbahçe’nin elinde.
Başka bir hoca ile yola devam kararı çıkarsa, üç yıldır “şampiyonluk veremedik, kurumsallık verelim” diyen Fenerbahçe’nin iftihar ettiği kurumsallığı da aşiret bürokrasisine dönmüş olacak, ya Emre Belözoğlu sahaya inince iptal edilmiş sportif direktörlük müessesesi ona yer bulmak için yeniden yaşama geçirilecek, ya da başka çareler aranacaktır.
Benim önerim, seçim listesine ekleyip “profesyonel yönetici” olmasını sağlayabilir Belözoğlu’nun sayın Koç… Ve Futbol Şubesini ona zimmetleyerek eski haline getirebilir futbol takımındaki hiyerarşiyi.
Sorun şu ki, “eski hal” hiç de iyi değildi.
Açık söyleyelim; takımın başındaki Emre Belözoğlu mükemmel sayılmazdı ama idare ederdi. Bir basamak yukarı çıkması için gereken, ona inanan ve sahiplenen bir yönetimdi.
Tam tersini yaptı Başkan.
Tartışmaya açtı Hoca’yı.
Sonradan toparlar mı bilemem ama Belözoğlu göreve devam ederse, artık işe bıraktığı yerden değil, eksiden başlayacak ve yeni sezonda ek zorluklar yaşayacak Fenerbahçe.
Üstelik, “kararsızlık veya iletişim eksikliği” gibi sudan sebeplerle.