Yeni sezonda Fenerbahçe’nin başına hangi hocanın geleceği ve sahaya hangi “özel” isimleri süreceği kadar önemlidir 1/3 futbol yılında takımı paketleyip, yıpratmadan, düşürmeden, kırmadan, kaybetmeden, adrese tertemiz teslim etmek.
Hem de üzerinde Sarı-Lacivert kocaman bir “Avrupa” kurdelesiyle…
Fenerbahçe’de ümitsiz sanılan operasyon başarılmış, son nokta Malatya deplasmanında konmuştur sezon itibarıyla.Söylemek boyun borcu; Kartal’a “ara dönem” dediler, dört senedeki tek “ana dönem” onunkiydi!
***
Sonuca bakmayın; Malatya’daki maçın ilk yarısı asimetrik başladı, devre bitmeden dramatik hale geldi. Hiç de ligin son maçı gibi oynanamayan mücadele dolu karşılaşmanın yarısında kaleciler Abdulsamet ve Altay başroldeydi.
Yirmi dakika her bakımdan üstün, rakibini ceza sahasına hapsetmiş Fenerbahçe’nin gole kadar dört pozisyonu ve bir de VAR’dan dönen golü vardı ve bu arada Barış’ın kırmızı kartıyla ev sahibi 10 kişi kalmıştı.
Ancak, Malatyaspor ilginç bir motivasyonun, Fenerbahçe ilginç bir rehavetin büyüsüne girdi ilerleyen dakikalarda. Hele Fenerbahçe savunması… Devre biterken Altay olmasa, soyunma odasına mağlup giderdi Kim’siz, Szalai’siz Fenerbahçe.
***
Aslında biri “mağlubiyet” diğeri “yenilmezlik” serisine sahip iki takım vardı sahada ama İsmail Kartal son maçta “kaza olmasın” diye ince elemiş, Osayi ve Nazım’ın yokluğunda Fenerbahçe’nin jokeri Ferdi’yi sağ bek yapmıştı. Neyse ki, lig bitti; daha çok abartamayacaklar Ferdi’yi… Bir kere de kalede oynamadan Fenerbahçe’den gitmemeli Ferdi!
Szalai sakat sol bek Novak’tı. Gustavo yine Crespo’nun yerine orta sahadaydı; gerisi Kartal’ın oyun içi değişimlerle ezberlettiği Fenerbahçe takımı. Lakin Osayi, Crespo, Arda yokken bir de Zajc durursa ezber bozuluyor besbelli. Bu maçta olmayanlar yeni sezonda olacaktır her halde.
***
İkinci yarı, on kişi oynadığı yetmezmiş gibi Fenerbahçe’nin sağdan set hücumlarını durduran/zayıflatan Malatya sol beki Karim Hafez de sakatlanıp çıktığı ve devre arası muhtemelen İsmail Kartal rehavete kapılan takımına gerekli uyarıları yaptığı için, yine rakibe yüklenerek başladı Fenerbahçe. Maç Fenerbahçe ile Abdülsamet arasında oynanmaya başladı ve ikinci gol geldi.
Rakibin hiç şansı kalmamıştı ama yine de savunmaya el koyup Szalai’yi oyuna soktu Kartal. Ve 70 dakika ortalarda gözükmeyen Zajc’ın yerine Valencia’yı aldı. Oyun genişledi, atak yapmaya çalışan Malatyaspor pişman oldu:
Sonuç İrfan Can’ın attığı üçüncü, Valencia’nın dördüncü, beşinci golü.
Son on dakika genç Burak ile daha genç Arda Okan’a Bayram.
***
Aslında, teknik direktörüyle hocasıyla sezonu ikinci olarak noktalayan Fenerbahçe, büyük bir “kolaylık” devretti yakın geleceğe. Elbette daha iyisini aramak haktır ama mevkiini boş bırakan kof adam yok bu takımda. Yani, transfere ayrılan bir bütçe olacaksa eğer, eksik adamlarda erimeden “nokta atışlarına” kaydırılabilir, hatta satılacak futbolcularla o noktaların sayısı bile artabilir.
Kötü başladı Fenerbahçe, sonunu iyi getirdi. Yönetimsel hatalar yapılmazsa daha da iyi olmaması için bir engel görülmüyor geçmiş sezondan gelecek sezona bakarken.Bundan sonra “doğru tercihlerde” sıra.