THY Euroleague’de en büyük Belgrad’da belirlendi. Son şampiyon Anadolu Efes, bu kez İspanya’dan Real Madrid’i 58-57 yenerek üst üste bu kupayı müzesine götürdü, tarihe geçti.
İlk 1,5 dakikada iki takım üçlük denemelerinden sonuç alamadı. Açılışı Micic serbest atıştan yaparken, uzun bir beşle maça başlayan Real pota altını Tavares’le (15 sayının 12’si ondan geldi) domine etti. Bu çeyrekte rakibin aldığı hücum ribauntları canımızı yakarken, Larkin’le son dakikada gelen seri farkı eritti, periyot 15-14 Real’in üstünlüğü ile sona erdi. İspanyolların üç sayı çizgisinin gerisinden 8’de 0 ile oynamaları bizim adımıza artıydı.
İkinci çeyrekte Micic’in potaya gitmesi, skor üretmesini sağladı. Suskun kaldığımız 2 dakikayı iyi değerlendiren İspanyollar farkı 7’ye yükseltti. Çeyrekte bizi en çok üzen şey Dunston’ın faul problemine girmesiydi. Her şeye rağmen ayakta kalan iki isim vardı. Onlar da Micic ve Larkin’di. Atılan 29 sayının 23’ü onlardan gelirken, soyunma odasına 34-29 Real üstün gitti.
Dört numara katkısı gelmeyince 3. çeyreğin ilk 5 dakikasında sadece 2 sayı buldu Anadolu Efes. Tek avantajımız tempoyu artırmak istemedi Real... Son periyoda 42-40 Anadolu Efes geride girerken, önemli olan farkın sadece 2’de kalmasıydı.
Dördüncü periyodun başında Micic’in üçlüğü ve Singleton’ın smacı skoru lehimize çevirdi. Sıkıştığımız dönemde Pleiss devreye girdi, temsilcimiz son dakikaya 3 farkla öndeydi. Nefes kesen son saniyelerin galibi 58-57 Anadolu Efes oldu.