Geri Dön

Ersun Yanal istifa etti!

Fenerbahçe'de son günlerde yaşanan problemlerin ardından Ersun Yanal görevinden istifa etti. Göreve şimdilik İsmail Kartal ile devam etmesi beklenirken, Aziz Yıldırım'ın kafasında olan isim Aykut Kocaman... Fenerbahçeli eski yönetici Murat Özaydınlı ise twitter'dan yaptığı açıklamada Ersun Yanal'ın istifa etmediğini söyledi.

Ersun Yanal istifa etti!

SKORER ÖZEL

Fenerbahçe'de teknik direktör Ersun Yanal istifa etti.

Fenerbahçe'de göreve yardımcı antrenör İsmail Kartal'ın devam etmesi bekleniyor. Aziz Yıldırım kafasında olan teknik direktör ise 3 Temmuz sürecinde takımı çok iyi idare eden Aykut Kocaman...

İşte Ersun Yanal'ın istifasının perde arkası

Özel hayatı, takıma verdiği izin günleri, bazı futbolcularla sorun yaşaması, yönetimin antrenman programına dahi müdahalesi, takımı şampiyon yapan Ersun Yanal ile yolların ayrılmasına sebep oldu.

Şampiyon olarak tamamlanan 2013-2014 sezonunda harcanan yoğun mesai, çalışma temposu ve takımdaki inanç ile arkadaşlık bağları mutlu sona ulaşılmasında en büyük etkendi.

1 YILLIK SÖZLEŞME YAPMIŞTI VE DEVAMINI İSTİYORDU

Ersun Yanal ile bir yıllık sözleşme yapılmıştı ve bunu hazmedemeyen başarılı teknik adam hem Fenerbahçe'de çalışma fırsatını iyi değerlendirmek hem de camiada uzun süre görev almak istiyordu. Bunun için çok çalıştı. Ancak şampiyonluk gelince Yanal hem rahatladı hem de eli güçlendi. Sonuçta takımı şampiyon yapmıştı ve ligin bitimine haftalar kalan gelmişti bu şampiyonluk. Yanal ilk sezon baskı altında çalışırken, bu sezona ilkeleri ile girmek istedi. Alışkanlıklarına yeniden döndü. Ancak bu kez de yönetim, bazı futbolcular ve son günlerde basın ile ters düştü.

Sezon hazırlıkları Topuk Yaylası'nda başlarken, tesislere Yanal'ın bayan arkadaşını davet ettiği iddiası Başkan Aziz Yıldırım'ın kulağına kadar gitti. Bu durumu araştıran Yıldırım küplere bindi.

Schefield ve Sevilla maçlarının kaybedilmesi ve kaybederken ortaya konan etkisiz futbol özel hayatın irdelenmesine ve bunun takıma zarar verip vermediğine bakıldı.

"HOCA BİR AN ÖNCE KARAR VER ARTIK, 1 HAFTA İÇİNDE BİZE KARARINI BİLDİR"

Sevilla ile oynanan hazırlık maçı sonrası stadın koridorlarında enteresan bir görüntü vardı. Maç bitmiş, takım soyunma odasını terk etmiş ve otobüse binmişti ancak Ersun Yanal ve yanındaki 2 yönetici hararetli bir şekilde konuşma yapıyordu. Bir muhabirin gözüne çarpan bu durum dikkat çekiciydi. Daha önce ne konuştukları duyulmasa da son olarak "Hoca bir an önce karar ver artık, 1 hafta içinde bize kararını bildir" denilmesi nasıl yorumlanmalıydı? Yöneticilerin istediği futbolculardan kim gidecek-kim kalacak raporu muydu, denenen sistem eleştirisi miydi, ayrılık haberi miydi?

Kaybedilen iki maçın ardından takıma verilen izin ve Yanal'ın Kopenhag'da kalması bardağı taşırdı.

Ardından başkan Aziz Yıldırım'ın dünkü basın toplantısı ve deyim yerindeyse "Aba altından sopa göstermesi" istifayı getirdi.

AJANSI ARADI

Yanal, Soma turnuvasında 2 yenilgi daha aldı. Beşiktaş ve Chelsea ile oynanan 45'er dakikalık maçlarda kafası karışık olduğu her halinden belli olan Ersun Yanal bugün devletin ajansını arayarak istifa kararını bildirdi. Önce telefondan, ardından yazılı bir açıklama geçerek, AA aracılığıyla istifasını Türkiye'ye duyurdu.

MURAT ÖZAYDINLI İDDİALARI YALANLADI!

Fenerbahçe’nin eski yöneticilerinden Murat Özaydınlı, Ersun Yanal’ın istifa ettiği iddialarını yalanladı.
Özaydınlı, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ersun Yanal haberi doğru değildir” dedi.

FUTBOLCULARDAN ERSUN YANAL'A ŞOK CEVAP!

Fenerbahçe'de Ersun Yanal için iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Son iddia çok konuşulacak cinsten...

İşte Sabah'ta yer alan o iddia;

Sarı-lacivertliler Sevilla maçı için Kopenhag'a giderken Ersun Yanal, Tivoli meydanında yanında Menajer Mithat Halis ve ismi öğrenilemeyen bir kadıınla yürüyüş yaparken orada bulunan bir kafede oturan Pierro Webo ile Diego Ribas, hocalarını cep telefonlarıyla görüntülemişti. Daha sonra bir mekanda oturan Ersun Yanal, bu kez yürüyüşe çıkan yerli oyuncularıyla karşılaştı. Fenerbahçe teknik direktörü, futbolcularına "Çocuklar gelin oturalım" teklifini yaptı ancak cevap hiç ummadığı kadar imalı oldu. Bir futbolcu, "Hocam bizim yarın maçımız var. Size iyi eğlenceler" dedi ve ekip orada ayrıldı.

AZİZ YILDIRIM'DAN ERSUN YANAL AÇIKLAMASI!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, gündemdeki Ersun Yanal olayıyla ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Yıldırım, "Kimsenin özel hayatı beni ilgilendirmez. Ama ben nasıl hayatıma dikkat ediyorsam, onlardan da bunu istemek hakkımdır." şeklinde konuştu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, futbolcularla yaptığı toplantı ve teknik direktör Ersun Yanal ile ilgili basında çıkan haberlere ilişkin, "Birisi hata yapıyorsa çağırıp onu ikaz etmek, gerektiğinde kızmak, bağırmak benim görevimdir. Ha dinlemiyorsa, yapmıyorsa, yönetim kurulunun direktiflerinin dışında işler oluyorsa o zaman gerekeni yaparız" dedi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda basın açıklaması yapan Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri'nde futbolcularla yaptığı toplantıya Yanal'ın girmemesini istediğini baştan söylediğini belirterek, "Bu çocuklar yürekli çocuklar, 4 senede 2 defa şampiyon olmuşlardır. Hocaya baştan, oyuncularla yüz yüze konuşacağım için 'girmesin' diye daha önceden bilgi verdim. Kızmaya gitmedim, olayı ortaya koymaya gittim ve ortaya koydum. Ne yapmamız gerektiğini anlattım" diye konuştu.

Futbolcuların 2,5 ay tatil yaptığına dikkati çeken Aziz Yıldırım, şöyle devam etti:

"2,5 ay tatilden sonra alışma dönemi sıkıntılı oluyor ama bizim çalışmamız gerektiğini anlattım. Niçin, çünkü çektiğimiz acılar daha bitmedi. Şampiyonlar Ligi'ne gideceğiz, orada üst kademeye gidersek bu camianın acıları azalır. Birisi hata yapıyorsa çağırıp onu ikaz etmek, gerektiğinde kızmak, bağırmak benim görevimdir. Ha dinlemiyorsa, yapmıyorsa, yönetim kurulunun direktiflerinin dışında işler oluyorsa o zaman gerekeni yaparız. Ancak şu anda öyle bir şey yok."

"Dakikada kararımı veririm"

Ersun Yanal'ın özel hayatıyla ilgili basında çıkan haberlere tepki gösteren Yıldırım, "Siz Ersun hoca bilmem nerede ne olmuş, onu yazıyorsunuz. Bana ne onlardan. Ben çalışıyor mu, çalıştırıyor mu ona bakıyorum. Öbür tarafı kendi problemi, benim problemim değil. Öyle problemi buraya taşımam. Arkadaş, dost olarak uyarı yaparım. Dinler, dinlemez onların problemi. Aynı şey futbolcu için de geçerli. İki günde atıyor, kesiyor... Ben yaparsam anında yaparım. Öyle iki gün, üç gün beklemek yok. Ben dakikada kararımı veririm" diye konuştu.

Kimsenin özel hayatı nedeniyle ayrılmayacağını, görevini yapmazsa hesap vereceğini vurgulayan Aziz Yıldırım, şunları kaydetti:

"Arkadaşıyla resmini koyuyorlar, ne olacak. Sizin bayan arkadaşınız yok mu? Patronlarınızın yok mu? Bunlar ayıp şeyler. Bu konulara girmeyin. Fenerbahçe takımı kötü oynarsa o kötü oynama sebeplerini sorgularsınız. Onun dışındaki olayları sorgulamak size düşmüyor. Bu magazin gazeteciliği oluyor. Buna da burada müsaade etmem. Ha ayrılabilir, gidebilir ama kız arkadaşı varmış, bundan dolayı gitmez kimse. Görevini yapmazsa... Ben de hesap veriyorum. Kongrede hesap veriyorum. 2011'de 'son haftaya niye kaldı şampiyonluk' diye bana hesap soruyor adam. Orada çalışanların hepsi de bu yönetime hesap verir. Varsa bir şey biz düzeltilmesi için bize göre doğru olanı söyleriz, anlatırız. Onlar da uyarlar. Uymazlarsa o zaman ikinci madde geçerlidir."

Aziz Yıldırım, Türk sporunun tehlikeye gittiğini belirterek, "Bütün kulüplerde sorunlar var. Gazetelerde yazmayla sporcu alma devri bitmiştir. 3 Temmuz operasyonu ile Türk sporu marka değerini kaybetmiştir, kaybettirilmiştir. Mahkeme devam edecek. Oradaki haklılığımızı göstereceğiz, bütün Türkiye'de bunu görecek" ifadelerini kullandı.

Kulüplerin vergi borçlarıyla ilgili de Aziz Yıldırım, "Devlet bugün açıklama yapıyor. Torba yasaya vergi giriyor. Biz geçen sene 100 milyon liraya yakın vergi ödedik. Ondan önceki sene 87 milyon ödedik. Vergisini ödeyen kulüplerin hakkı ne olacak diye yazmıyorsunuz" dedi.

Aziz Yıldırım, bugün gazetelerde Soma'ya yardım için oynayacakları turnuvanın daha fazla yer almasını arzu ettiğini, ancak bunun olmadığını, locasında maçı izleyecek 3 misafiri için de kendisinin para ödeyerek bilet aldığını anlattı.

Futbolcular ve teknik heyetle yaptığı görüşme

Açıklamasının ilk bölümünde Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri'nde futbolcular ve teknik heyetle gerçekleştirdiği toplantıya değinen Aziz Yıldırım, 25 milyon taraftar adına bu görevi yürüttüğünü vurguladı.

Bütün sporcuların, teknik heyetin, Fenerbahçe Sportif AŞ'nin bütün personeli, spor kulübünün elemanları ve diğer şirketlerin bütün çalışanlarının 31 Aralık 2014'e kadar ödemelerini yaptıklarını anlatan Aziz Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bunun karşılığında sporcularımızın, yeni dönemde artık geçmişi unutarak, önlerine bakarak, hedefe doğru çalışmaları lazım. Bu çalışmaları da yaparak yeni sezona hazır olmaları lazım. Bunları anlatmak, bunları söylemek yönetimin ve başkanın görevidir. Ben basında konuşmam. Ben yanımda çalışan, bu kulüp için mücadele eden insanlarla bire bir konuşurum. Hataları varsa yüzlerine söylerim, yapmaları gerekenleri onlara anlatırım. Kimsenin özel hayatı beni ilgilendirmez. Ne zamana kadar? O özel hayatlar bu kulübe zarar verene kadar. Zarar verdiğini hissedersem ikaz eder söylerim. 2,5 aylık sürede Samandıra'daki hareket ve tavırlar, gece geç gelmeler, şu veya bu gibi şeyleri anlatmam, nasıl hareket edilmesi gerektiğini istemem, bu yönetim kurulunun hakkıdır. Biz 25 milyon taraftar, kongre üyeleri, divan kurulu üyeleri namına biz bu işi yürütüyoruz."

Başarının da başarısızlığın da herkese ait olduğunu anlatan Aziz Yıldırım, "Burada bir başarı varsa, yönetiminden, sporcusuna, teknik heyetine, taraftarına, kongre üyesine aittir. Başarısızlık varsa da hepimizindir" dedi.

Kimsenin özel hayatıyla ilgilenmediğini anlatan Aziz Yıldırım, "Ben nasıl hayatıma dikkat ediyorsam onlardan (sporcu, antrenör, yönetici) da bunu istemek bu yönetimin ve benim hakkımdır. Öyle bir konuşmada hemen 'onu attık, bunu sattık' diye bir şey yok" diye konuştu.

Takımdaki futbolcuların büyük bölümünün 2011'den bu yana onur mücadelesi yaptığını, onlara kızmaya, hakaret etmeye hakkı bulunmadığını anlatan Aziz Yıldırım, şöyle konuştu:

"Ben onları uyarırım. Onlar benim çocuklarım yaşında veya kardeşlerim yaşında. Onlara anlattım, ne yapmamız gerektiğini anlattım. 'Bu sene şampiyon olup seneye Şampiyonlar Ligi'ne gitmemiz lazım bu taraftar için' dedim. Taraftar formaları satın alıyor. Bizim de onların yaptığı jeste karşılık sahada jest yapmamız lazım. Hocaya da anlattım ne yapmamız gerektiğini. 'Fazla izin vermeyelim, çalışalım, çalışalım' dedim. Bunu anlattım hocaya. Bütün personeli topladım, onlara da anlattım neyin ne olması gerektiğini. 'Bir formanın kıymetini bilin. Her şeye dikkat edelim, savurup atmayalım. Yemeklere dikkat edelim, çöpe yemek atmayalım, insanlar aç' dedim. Sizin patronlarınız sizlerle bu konuşmaları yapmıyorlar mı?"

Soma yararına bu akşam düzenlenecek turnuva için 20 binden fazla bilet satıldığını bildiren Aziz Yıldırım, "Bütün taraftarlar beraber oturacak ve belki bir ilk olacak. Bu vesileyle de 'Yöneticilerden dolayı taraftarlar bir araya gelmiyor' tezi de çökmüş olacak. Soma'daki şehitleri burada anmış olacağız. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

Basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği toplantıyı, sarı-lacivertli yöneticiler İsfendiyar Zülfikari, Yalçın Haker, Mehmet Selim Kosif de ayakta izledi. Aziz Yıldırım, açıklamasının ardından soru almadan toplantıyı bitirdi.

AZİZ YILDIRIM'DAN YANAL YORUMU!

Ersun Yanal istifa etti


Nestor El Maestro: “Sonuçtan memnun değiliz”
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber