Geri Dön

Hem doğra hem kolla

Sistem ve kararlar, maçına göre, takımının adının büyüklüğüne küçüklüğüne göre, gelişen süreçteki dengelere göre değişiyor. Egemenlerin lehine bir karar varsa VAR hemen devreye giriyor, güçsüzlerin lehine bir karar varsa VAR sistemi “Üç maymunu” oynuyor. Duruma göre hem doğra, hem kolla... İkisini de yapıyorlar. Ayıp...

Hem doğra hem kolla

ŞANSAL BÜYÜKA İLE DOBRA DOBRA

Haftalardır, hatta aylardır yazıp söylüyorum. VAR sistemini de “eyyamcı” yaptık; kapısı bacası kilitli olan VAR odasına, “tilkiler” girdi diye...

Kapısı bacası kilitli olan bir yere tilkiler nasıl girer? Bal gibi girer. VAR odasına görev yapmak için giren hakemlerin kafasında tilkiler var. Doğal olarak hakemlerle birlikte tilkiler de VAR odasına giriyorlar.

Tilkinin girdiği yerde adalete, vicdana, alın terine, emeğe geçmiş olsun. Özellikle son haftalarda öyle rezaletler yaşadık ki, VAR sistemi, daha doğrusu VAR hakemleri isterse “doğruyor”, isterse “kolluyor.” Sistem ve kararlar, maçına göre, takımının adının büyüklüğüne küçüklüğüne göre, gelişen süreçteki dengelere göre değişiyor. Egemenlerin lehine bir karar varsa VAR hemen devreye giriyor, güçsüzlerin lehine bir karar varsa VAR sistemi “Üç maymunu” oynuyor. Gerçeği görüp görmezden gelmek... Gerçeği duyup duymazdan gelmek... Gerçeği bilip bilmezden gelmek...

Duruma göre hem doğra, hem kolla... İkisini de yapıyorlar. Ayıp...

Hadi emeğe, alın terine, adalete, hakça düzene saygınız yok, kendinize karşı hiç mi sorumluluğunuz yok? Gece yastığa başınızı nasıl koyuyorsunuz, vicdanınızda nasıl huzur buluyorsunuz? Nasıl uyuyorsunuz?

Her hafta görev alayım, üç kuruş daha fazla kazanayım, egemenlere yaranayım diye bu kadar eyyam yapılır mı, tilkiler ortalığa bu kadar salınır mı?

İcraatı görelim

Türk hakemliğinde iyi bir çıkış yakalayan Ümit Öztürk, Galatasaray’ın lehine iki maçta hata yaptı, Fatih Terim ile ailesi fotoğraf çektirdi diye adeta infaz edildi. Aylardır ortada yok. “Hakemliği askıya alındı” diye kamuoyuna ilan edilen hakemler sahalara döndü, her hafta maç yönetiyorlar, Ümit Öztürk halen “Hücre mahkumu” gibi...

Duyuyorum ki, Ümit Öztürk’ün hakemliğini bitirmeye “yeminli” olanlar varmış. Bu konuda TFF’nin ve MHK’nin büyük baskı altında olduğu söyleniyor. TFF ve MHK “Böyle bir baskı yok” diyorsa, Ümit Öztürk’e görev verirler, o zaman inandırıcı olurlar.
Boş lafa karnımız tok, icraatı görelim.
Hem doğra hem kolla

Yan gelip yatıyorlar

Maç kadrolarındaki 9 yerli kontenjanını doldurmak adına yeterli olmasa bile bazı futbolcuları listeye yazmak zorunda kalıyorlar. Maç kadrosuna bile giremeyen 5 Türk oyuncu dışarıda “turist” gibi geziyor. Yan gelip yatıyorlar, paralarını alıyorlar. Doğal olarak gelişmek yerine gerilemeye başlıyorlar.

Hem doğra hem kolla

Sürekli “Yabancı kuralı”nı tartışıyoruz. Oysa ortada ciddi bir “yerli kuralı” sorunu var. İsterseniz yabancı futbolcu almayabilirsiniz ama kadronuzda 14 yerli futbolcu bulundurmak zorundasınız. Ayrıca 21 kişilik maç kadrosunda en az 9 Türk oyuncu bulundurmak gerekiyor. Yani sahada ya da kulübede 9 Türk oyuncu olması şart... Talimatlar bunu emrediyor.
İstatistiklere göre bizim takımlar genelde 7-8 yabancı, 3-4 yerli ile oynuyorlar. Ama maç kadrosundaki 9 kontenjanı doldurmak adına yeterli olmasa bile bazı futbolcuları listeye yazmak zorunda kalıyorlar. Üstelik maç kadrosuna bile giremeyen 5 Türk oyuncu dışarıda “turist” gibi geziyor.
Takıma giremeyenler biliyor ki, yöneticiler, teknik adamlar sayıyı doldurmak için kendilerine mahkum... Oynasalar da oynamasalar da paralarını alıyorlar. Hele yedek kulübesine girmeyi başarırlarsa maç başı yarım prim de alıyorlar.
Süper Lig’de görev yapan çok hocayla konuştum. Parası ve kadroda yeri garanti olan Türk oyuncular “Nasıl olsa paramızı alıyoruz, nasıl olsa bize mahkumlar” diye kendilerini geliştirmek, takıma girmek, katkı sağlamak adına yeterli özeni gösterip, yeterli çalışmayı yapmıyorlar. Yan gelip yatıyorlar, paralarını alıyorlar. Doğal olarak gelişmek yerine gerilemeye başlıyorlar.
Eğer Türk oyuncuları yetiştirmek ve geliştirmek istiyorsak, yabancı kuralı tartışılırken, yerli kuralına da yeni bir yöntem bulmamız gerekiyor.
"Gökhan Gönül bu mesleğin sıra dışı oyuncusu"
Sivas-Beşiktaş maçı oynanırken hava sıcaklığı eksi 1 derece... Hissedilen eksi 11 derece... Yani insanın iliklerine işleyen buz gibi bir hava... Baktım Gökhan Gönül buna rağmen kısa kollu formasıyla “tazı” gibi koşup, çalışıyor. Eğer “meslek namusun” varsa bahane aramayacaksın. Gökhan Gönül tanıdığımız günden beri bu mesleğin sıra dışı oyuncusudur.
Aklımda kalanlar
Süper Lig’in 29. haftasında aklıma takılanları sıralıyorum. Unuttuklarım varsa affola...
-Burak Yılmaz’ın süper frikik golü...
-Sivas golünde Diabate’nin inanılmaz deparı...
-Trabzonsporlu Nwakaeme’nin adeta yürüyerek adam geçmesi...
-Göztepe’nin 5 maçtır gol atamayışı...
-Kasımpaşa maçında Bursasporlu Sakho’nun kaçırdıkları...
-Özellikle Galatasaray’ın ve Başakşehir’in maçlarındaki hakem kararları...
-Alanya’da Fenerbahçe kalecisi Harun’un kurtarışları...
-Başakşehirli Visca’nın son saniyede attığı Panenka penaltısı...
-Erzurumspor’un şanlı direnişi...
-Antalya’nın golcüsü Mevlut Erdinç’in nihayet ortaya çıkışı...
'Şaka sandım! Frey...'
Ya gazetelerde ya da internet sitelerinden birinde okudum. Haber yanlış değilse, “Fenerbahçe, Frey’den kazanacağı parayla...” diye başlayan bir haber... Şaka sandım. Frey’den para mı kazanılır?
Hem doğra hem kolla
Feriştahı gelse!
Büyük takımlarda büyük futbolcular oynar. Bu küçük futbolcularla Fenerbahçe’ye Ersun Yanal değil, “Feriştah”ı gelse futbol oynatamaz.
Fenerbahçe’nin bu yıl ara transfer de dahil, aldığı futbolcuları sıralıyorum;
Miha Zajc: Empoli’nin kralı diye geldi, Fenerbahçe’nin yedeği oldu.
Jailson: Bir oynuyor, beş maç yatıyor.
Tolgay Arslan: Facia...
Hem doğra hem kolla
Harun Tekin: Son maçın hatırı var.
Frey: Amatör takımda oynamaz.
Berke: İyi ama sıra gelmiyor.
İslam Slimani: Yılın bidonu...
Barış Alıcı: Kiralık gittiği Malatya’da bile kayıp...
Ferdi Kadıoğlu: Oynamıyor ki görelim.
Sadık: Serdar Aziz kurbanı...
Reyes: Hatırlayan var mı?
Tolga Ciğerci: Sakatlığı belliyken bile bile lades...
Serdar Aziz: Bir sahada, üç sedyede...
Ayew: Geçmişle yaşanmaz.
Benzia: Kabus...
Hem doğra hem kolla
Moses: Üzüm üzüme baka baka kararır.
Büyük takımlarda büyük futbolcular oynar. Bu küçük futbolcularla Fenerbahçe’ye Ersun Yanal değil, “Feriştah”ı gelse futbol oynatamaz.
(Feriştah: Bir işi en iyi yapan kimse... Bir işin uzmanı, ustası...)
Ne ekersen onu biçersin
Süper Lig’de Fenerbahçe dahil, golcüsü olmayan hangi takım varsa sıkıntıda, tehlike bölgesinin içinde ya da yakınında... Bunlardan en sıkıntılısı Göztepe... Zamanında Jahoviç, Demba Ba gibi golcülerle oynayan Göztepe’nin golcüsü bu sezon Jerome... Toplam 3 golü var. Ghilas ile Deniz Kadah’ın attıklarını da sayarsak, toplam üç golcünün ancak 6 golü var. Sanki atmamış gibiler. Gerçek değişmiyor; ne ekersen onu biçiyorsun.
Çalmazsan çırpmazsan!
Ankaragücü takımına ara transferde gelen ve “tam isabet” yapan 10 futbolcunun toplam maliyeti 1 milyon 150 bin euro... Neredeyse ikinci, hatta üçüncü lig futbolcularının parası... Çalmazsan, çırpmazsan, ararsan buluyorsun, “sudan ucuz” alıyorsun. Unutulmasın, bu maliyetin içinde halen Polonya Milli Takımı’nda oynayan stoper Pazdan da var.
Emre gerçeği
Başakşehir’in penaltıcısı kaptan Emre... Rize maçının son saniyesinde kazanılan penaltının başına Edin Visca gelince “Acaba Emre atmak mı istemedi?” diye düşündüm. Başakşehir Başkan Vekili Mesut Altan’a sordum, “Evet” dedi; “Emre atmak istemedi ama çekindiğinden değil... Bitime beş dakika kala kasığından sakatlandı. Ayağı ciddi anlamda kötüydü, o nedenle topun başına geçmedi” dedi.
Hem doğra hem kolla
Epureanu olmayınca
Başakşehir gibi bir sistem takımı elbette tek futbolcu üstünden konuşulamaz ama futbolcunun adı Epureanu olunca işler değişiyor. İşte Epureanu’lu Başakşehir, işte Epureanu’suz Başakşehir...
Başakşehir, Epureanu’nun oynadığı 22 maçta 9 gol yedi. Başakşehir, Epureanu’nun oynamadığı son 5 maçta 5 gol yedi. Bu 5 maçta 1 yenilgi, 2 beraberlik aldı ve 7 puan kaybetti.
Epureanu’nun takım içindeki varlığı her zaman belliydi ama bu varlığı yokluğunda daha fazla hissedildi.
Hem doğra hem kolla
İlginç bir maç
Konyaspor tam 10 maçtır kazanamıyor. Alışılmış bir durum değil... Galatasaray bu hafta Konya’ya gidiyor, mutlaka kazanması gereken bir maç... Bir yanda 10 maçtır kazanamayan Aykut Kocaman’ın Konyaspor’u, öte yanda şampiyonluk için “yarım puan” kayba tahammülü olmayan Galatasaray... İlginç bir maç bizi bekliyor.
Hem doğra hem kolla
Hem doğra hem kolla

Erol Bulut: "Taraftarlarımızdan özür diliyoruz"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet