Geri Dön

İbrahim Çolak: "Tek eksik olimpiyat"

Dünya’dan sonra Avrupa’da da halka aletinde zirveye çıkan milli cimnastikçi İbrahim Çolak, Tokyo için daha çok çalışacağını belirtti, “Hedeflerimin ikisini başardım. Sırada olimpiyat var. Tek eksik o. Onu da almak için daha iyisini yapacağım” dedi

İbrahim Çolak: "Tek eksik olimpiyat"

ERKAN AYRAÇ - RÖPORTAJ

Geçtiğimiz yıl Dünya Şampiyonası’nda zirveye çıkan bu sene de salgına rağmen Avrupa Şampiyonası’nda altını halka branşında rakiplerine kaptırmayan milli cimnastikçi İbrahim Çolak duygularını MİLLİYET’e anlattı.

Çolak, “Bu yarışma unvanımı koruma açısından önemliydi. Sakatlığımın verdiği tedirginlik vardı, ama altın alınca geri döndüğümü gösterdim. Küçüklüğümden beri hedeflediğim iki madalyaya ulaştım. Sırada olimpiyatlar var. Tek eksik o kaldı” dedi.
Daha iyisi olmalıAmeliyat, salgın, deprem gibi birçok olumsuzluk yaşayan milli sporcu zaman zaman zorlandığını, ancak son güne kadar çalışarak her şeyin üstesinden geldiğini söyledi. Çolak, olimpiyatlardaki şansını ise şu sözlerle özetledi: “Tüm dünya artık bizlerin neler yapabileceğini biliyor. Mersin’deki performansım yetmez, tabii ki fazlasına ihtiyacım var. Olimpiyatlar için zor serimi yapmalıyım. Geçen seneki performansımın üzerine koyabilirsem madalya alabilirim.”

‘Kazanmanın yanında örnek de olmalıyım’
Çolak, başarının yanında örnek bir sporcu olmak için de çok çalıştığını sözlerine ekledi.
Her çocuğun cimnastik ile spora başlaması gerektiğinin mesajını da veren milli cimnastikçi, “Ailelere ve çocuklarına bu branşı sevdirebilmek gurur verici. Elimden geldiği kadar Türk halkına layık olmaya, küçüklerime en iyi şekilde örnek bir sporcu olmaya çalışıyorum. İnşallah küçük kardeşlerim kazandığımız madalyaları katlayarak ülkemize bu gurur ve mutluluğu her defasında tekrar yaşatabilirler” diye konuştu.

‘Gözlerim ailemi tabii ki aradı’
İbrahim Çolak boş tribünler karşısında performans ortaya koymanın zor olduğunu belirtti. Seyirci önünde olmanın her zaman sporculara motivasyon aşıladığını kabul eden şampiyon cimnastikçi, “En çok da ailemin orada olmasını, sıcağı sıcağına mutluluğumu onlarla paylaşmayı isterdim. Ama salgın tedbirleri nedeniyle bu nasip olmadı. İnşallah başka büyük şampiyonalara. Ama her şeye rağmen biz o desteği arkamızda hissettik ve şampiyonluğu ülkemize kazandırdık” ifadelerini kullandı.

İbrahim Çolak: Tek eksik olimpiyat

‘Daha çok insan cimnastiği tanıdı’
Son bir senede daha çok tanındığını ve hayatında bazı şeylerin değiştiğini vurgulayan milli sporcu, “Bana gösterilen bu ilgi, alaka çok güzel gerçekten. Aslında spor hayatıma bakacak olursak büyük farklılıklar yaşamadım. Sadece kazandığım başarılar sayesinde ilk kez sponsorlarım oldu, daha çok kişi cimnastiği tanıdı ve aileler artık daha bilinçli. Çocuklarını cimnastikle spora başlatıyorlar” dedi.

‘Tokyo’da hataya hiç yer yok!’
Avrupa Şampiyonası’na kulplu beygirde bronz, paralel barda da aldığı altın madalya ile damga vuran Ferhat Arıcan, “Takım halinde gümüş, bireysel olarak 2 madalya kazandım. Anlatırken bile tüylerim diken diken oluyor” dedi. Olimpiyatlarda çıtayı yükselteceğini belirten milli cimnastikçi, “Tokyo’da madalya için daha zor bir seri yapmayı planlıyorum. Bu yarışma Tokyo için doğru yolda olduğumu gösterdi. Oyunlarda hataya yer yok. Şimdi çalışma zamanı” diye konuştu.

İbrahim Çolak: Tek eksik olimpiyat

Gücümüzü gösterdik
Ferhat Arıcan, bugünlere bir anda gelmediklerini ve başarılarının yoğun bir çalışmayla gerçekleştiğini hatırlattı. Altın madalyalı sporcumuz şöyle devam etti: “Olimpiyatlar ertelendiğinde motivasyonum düştü. Ama sonrasında kendime bir söz verdim; şartlar ne olursa olsun daha iyi bir şekilde geri dönecektim ve eskisinden de iyi olacaktım. Artık daha yüksekler için de iddiamız olduğunu tüm cimnastik dünyasına gösterdik. Umuyorum ki Tokyo’da ülkemize hak ettiği başarıyı getiririz.”

‘Yeni hareketler keşif yapmak gibi’
Kendi adına tescilli 3 hareketi olan Ferhat Arıcan bunun da kendisi için ayrı bir gurur kaynağı olduğunun altını çizdi. Kendi adına tescilli 3 hareketi olan Ferhat Arıcan bunun da kendisi için ayrı bir gurur kaynağı olduğunun altını çizdi. Literatüre yeni bir hareketi sokmayı keşif yapmaya benzeten milli sporcu, “Karantina boyunca yeni hareketi kurguladım. İnanın hiç kolay olmadı. Yeni hareketimle insanlara vermek istediğim mesaj aslında tam olarak buydu. Evet kötü günler geçiriyor olabiliriz, ama hep birlikte yeniden ayağa kalkacağız, güzel yarınlar bizleri bekliyor” diye konuştu.

İspanyollarİspanyollarövgü yağdırdı
Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda takım ve bireysel olarak toplam 8 madalya kazanan Türkiye, İspanyol basınında övgü aldı. “Türkiye  parıldadı”, “Avrupa Şampiyonası’nın büyük başaktörü Türkiye”, “Türkiye cimnastikte tarih yazdı” başlıklarını kullanan, As, La Vanguardia, El Mundo Deportivo gazeteleri özellikle İbrahim Çolak ve Ferhan Arıcan’ın çok başarılı bir turnuva geçirdiklerini belirttiler.

Umut Nayir attı, Hajduk Split kazandı
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet