Geri Dön

Mustafa Cengiz: Arda planlarımızda yok, bıktım artık

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Fatih Terim'in Arda konusunda, 'Yönetimle fikir ayrılığı var' açıklamasına değinen Cengiz, "Arda planlarımıda yok, bunu söylemekten bıktım artık" dedi. Terim'in sözlerine de cevap veren Başkan Cengiz, "Hocanın sözleri bizi çok yaraladı" ifadelerini kullandı.

Mustafa Cengiz: Arda planlarımızda yok, bıktım artık

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Fatih Terim'in Arda konusunda, 'Yönetimle fikir ayrılığı var' açıklamasına değinen Cengiz, "Arda planlarımıda yok, bunu söylemekten bıktım artık" dedi. Terim'in sözlerine de cevap veren Başkan Cengiz, "Hocanın sözleri bizi çok yaraladı" ifadelerini kullandı.

Cengiz'in açıklamaları şöyle:

Bu toplantıyı yapmamızın bir tek amacı var; 28 Aralık'taki Antalyaspor maçından bu yana kadar her maç sonrası eski ve bize hizmet etmiş eski futbolcumuz(Arda Turan) üzerinden oluşan polemikler ve iddialar üzerine. Camiamızın ve taraftarımızın bir ayrışma, yanlış bilgilendirme olgusunu gördüğümüz için bu toplantıyı camiamızın kenetlenmesi ve bir arada olması için yaptık. Tek nedeni bu.

"Arda planlarımızda yok, bıktım artık"

Teknik direktörümüzün bu söyleminden bu yana bir tek konuşma var. Söylediğim şu: Bu futbolcu gündemimizde yok ve bize intikal eden resmi bir şey yok. Bizim 2 yıldan bu yana bizde transfer eğer bu kardeşimiz gibi bilinen bir isim ise sportif direktör gelir, inceler; teknik direktör ve ekibi de inceler ve bunların üstündeki Abdurrahim Bey'e gelir. Konuyu mali işlerimize yönlendirir. UEFA FFP sınırları içinde uygun ise bunu onaylar ilgili departmanımız. İşi finalize noktasında en sonunda bana getirir. Biz bugüne kadar 30'a yakın transfer yaptık. Şükürler olsun ki UEFA limitlerini aşmamışız. Bu bize göre bir başarı öyküsü. Biz teknik kadronun bizden istediği hiçbir şeye hayır demedik. Arda kardeşimizin konusuna gelene kadar. Biz camianın aynasıyız. Biz genel kurulunun bize verdiği iradenin tezahürüyüz. Camia ve taraftar ne diyor diye bakıyoruz. Bu kardeşimizle ilgili bize gelmiş bir şey yok. Teknik ekibimize ve hocamıza da telefonla ve sözlü ilettik ki konu gündemimizde yok. Şu anda da ifade ediyoruz ki bu kardeşimiz planlarımız arasında yok. Ben bunu söylemekten bıktım. Aynı şeyin her maç sonu gelmesinden de müthiş rahatsızız. 

Kendisine bundan sonraki kariyerinde başarılar dileriz. Konunun kapanmasını istiyoruz, yolu açık olsun. 

"Türk futbolunun köküne dinamit koymayın"

En önemli konulardan biri de TFF'nin yapılandırma konusu. Deliller ve kurallar yıpratılmak ve delinmek için yapılmaz. Tekrar ediyorum, oyun oynanırken kural değişmez. 15 Aralık 2019 tarihi bütün kulüplere verilen bir tarihtir. Bugüne geldik ve bundan sonra ben geç kaldım, ekstra güç aldım vs tekrar oynamak istiyorum gibi ifadeler doğru değil. Türk futbolunun köküne dinamit koymayın. Bunu bir kulübü hedef alarak söylemiyorum. 

"Terim'in sözleri bizi yaraladı"

Biz bir spor kulübüyüz. Karar yönetim kurulu tarafından alınır. İrade ile alınır. Onun tarafından da yürütülür. Fikir ayrılığı olmaması gerekir. Ayrı ayrı fikirdeysek ayrı yollardan gitmeliyiz. Bu sözcük bizi çok yaraladı. Sayın teknik direktör bunun Galatasaray'a yakışmadığını söyledi. Arda ile Barcelona'dayken gurur duyduk, attığı her golde biz mutlu olduk. Ben teknik direktör olsam bunun yakıp yakışmadığını ben demem, hicap duyarım. Şu anda gündemde bu. Ne vermişiz? Bilgi sızdıran yönetim kurulu... Sayın hocamızla 2 saat görüştük. Yönetime teşekkür ederim. Odamda görüşüyoruz. Hiç problem yok, çok iyi. Biz aynı noktada, aynı duruştayız. Birtakım medya mensubu arkadaşlar, şuradan ya da buradan bunun bilgisini almış olabilir. Fatura Yusuf Günay'a çıktı, ona çok üzüldüm. Bu sızan bilgi ne? Arda Turan'a yönetim hayır diyor. Ben bunu anlamıyorum. Bizim görüşümüzde bir değişiklik yok ama ben teknik direktör olsam yönetim kurulu ve başkanım için bu sözü kullanmam. 

"Hocanın böyle konuşacağına ihtimal vermedim"

Ben teknik açıya karışamam. Bunu kesinlikle teknik ekibimiz karar verir. Demek yararlı olacağına karar vermişler. Bize idari ve sosyal boyutu gelir. Medya üzerinden teknik direktörle polemiğe girmem. Biz tabi ki üzüldük. Ben hocanın bu konuşmaları yapacağına ihtimal vermedim. 

Onyekuru transferi için bir pazar günü Florya'daydım. Hocam o gün orada gelmiş, görmüş. Ben ayrıldıktan yarım saat sonra ilk açıklama öyle başladı. Keşke neyi konuşmam gerektiğini hocamız bize söyleseydi. Ben bunu isterdim. Bu tür polemiklere girmek ne derece doğru tabi. Biz açık, samimiyiz. Asla bir Bizans'ın içinde olmadık. Sadece bu tip bir gelişmede rahatsızız. Onun kapanması için bu toplantıyı yaptık. Konunun kapanması lazım. Şampiyonluğa gidiyoruz. Kupa maçlarımız var. Şanlı yürüyüşümüze devam etmemiz gerekiyor. 

"20 milyon euroya ihtiyacımız var"

Biz bugüne kadar hocamızın istediği 30'a yakın futbolcuyu aldık, gerekirse yeniden toplantı yaparız. Ozan 7.5 milyon euroya İtalya'ya gidiyordu, ben müdahale ettim gitmedi ve 11 milyon euroya transfer oldu. Bizim buna ihtiyacımız var. Bizim şu an 20 milyon euroluk bir açığımız var. Gece-gündüz buna çalışıyoruz.

Ali Koç'un yapılandırma sözleri üzerine

Fenerbahçe için verilen kararın avantaj sağlamasından ziyade, kuralların yıkılmasından yana değilim. Devlet bir şey yapıyor. Onların şevkine engel olmayın. Bizim için yapılandırma yeterli değil ama biz devlete teşekkür ediyoruz. Daha iyi hale getirilebilir. Orada bir sorumluluk var. 1 milyar 100 TL'lik borcun altına girdim. Size uygun gelmiyor olabilir ama bari bırak atılan adımları destekleyelim. Kral hiç de çıplak değil. 

Galatasaray bir hata yapsa kesin ceza verilmişti. Biz bunu yapan başkanı da bitirmiştik. Bize yaptığımız hatayı söyleyin, biz çekeriz. Biz sadece kendimiz için değil gelecek kuşaklar için varız. Biz örnek olmalıyız. Eğer siz kuralları sadece kendiniz için yaparsanız bilin ki bu işin sonu hüsrandır.

Biz o kadar uğraşıyoruz, yazımızı kışa çeviriyorlar. Bizim bütün hedefimiz en iyi kadroyu ulaştırmak. Kadromuz rakamsal açıdan Türkiye liglerinin çok üstünde. Stoper transferi için çalışmalarımız var. Kadro kalitemizi de sahaya yansıtıp şampiyonluğa ulaşacağız. 

Mustafa Cengiz: Arda planlarımızda yok, bıktım artık

 

 

Frank de Boer, 433 pankartını görünce şaştı kaldı!
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet