Rakip kim olursa olsun deplasmanda galip gelmek müthiş bir şey. Hep söylüyorum, Galatasaray Türkiye’de ayrı futbol oynuyor, Avrupa arenasında ise daha farklı…
Fatih Terim, Beşiktaş ile oynanacak derbiyi de düşünerek Lokomotiv karşısına ‘Önce beraberlik, daha sonra atabilirsek bir gol atıp galip geliriz’ düşüncesiyle takımını sahaya sürdü, bunda da başarılı oldu.
Uzun süredir gol yollarında bu kadar az pozisyon üreten bir Galatasaray’ı ilk kez seyrediyorum. İki bek Van Aanholt ile Yedlin sahada kaldıkları müddetçe tek bir hücuma çıkmadılar. Bırakın hücuma çıkmayı, orta sahaya bile gelmediler.
Son 20 dakika ise, Fatih Terim’in maçı kazanmak için Kerem, Morutan ve Diagne’yi oyuna alışı bir anda karşılaşmanın gidişatını değiştirdi. Takım gol pozisyonuna girmeye, rakip kalede tehlikeler yaratmaya başladı. Kerem ilk vuruşunda topu kaleciye teslim etti. Ama ikinci vuruşunda filelere gönderdi.
Morutan bu takımın hakikaten çok önemli bir futbolcusu. Futbolu iyi biliyor, ayağına hakim, hele kanatta oynamayıp ortada oynadığı zaman daha da etkili oluyor. Ayağına top yakışıyor. Tekniği Taylan’ın da, Berkan’ın da çok üstünde. Dün gece yirmi dakika oyunda kalıp bunu hepimize gösterdi.
Diagne de bu takımın vazgeçilmezi. Üstüne basa basa söylüyorum, Türkiye’de rakip stoperlere en etkili baskı yapan forvet Diagne. Asist yapıyor, gol atıyor, yaptığı presle rakip takımın defansının dengesini bozuyor. Lokomotiv karşısında oyuna girdikten sonra Cim Bom’un futbolu hücum anlamında tamamen değişti. Avrupa Ligi’nde alınan bu galibiyet Galatasaray’a ilerleyen haftalar için müthiş bir özgüven sağlayacak. Hele derbi öncesi gerçekten büyük moral oldu. Türkiye’nin temsilcilerinin Avrupa takımlarıyla oynadığı maçlarda, ülke puanına katkı açısından mutlaka puanlar toplaması lazım. Bu sezon Galatasaray gerçekten bu anlamda ülke futbolunun lokomotifi oldu, yüzümüzü güldürdü. Evet sarı-kırmızılıları oynadığı futboldan dolayı eleştiriyoruz ancak biraz da sabırlı olmak gerek.
Marcao’nun ligdeki cezası bitti. Takıma çok büyük katkı sağlayacak. Defansta kesinlikle sorun yok. Forvette ise fazlalık bile var. Halil, Mustafa, Diagne… Üçü de birbirinden kaliteli. Kanatlar gerçekten çok iyi. Bu takıma yarın öbür gün Emre Kılınç ve Alpaslan da adapte olduğu zaman ben Galatasaray’ın çok daha iyi işler yapacağını düşünüyorum.