Fatih Terim yeni jenerasyon bir takım kuruyor, çoğu da genç futbolcular ve birbirleriyle ilk defa oynuyorlar. Tabii ki tempoda olsun, pas hatalarında olsun sıkıntılar olacak. Ama ortada bir gerçek var. Galatasaray futbolunun üstüne koyarak gidiyor.
Mutlaka bugün Lazio’nun kötü oynadığına dair yorumlar okuyacağız. Ben buna katılmıyorum. Başta Berkan, Taylan, Cicaldau olmak üzere sarı kırmızılı oyuncular orta sahayı mükemmel parsellediler. Lazio, ikinci bölgede üstünlük sağlayamayınca fazla hücuma çıkamadı. Atak yaptığı zaman da Nelsson ve Marcao yerinde müdahalelerle rakibin bu hücumlarını önlediler.
Morutan’ın bir topu direkten döndü, bir topu da yüzde yüz pozisyonda auta attı, aynı şekilde Cicaldau çok net pozisyondan yararlanamadı. Futbol şansı biraz sarı-kırmızılıların yanında olsaydı, maçın skoru da 3-1 olurdu. Ama ne oldu? Galatasaraylıların yapamadığını Lazio’nun kalecisi Strakosha yaptı. Topu dışarı tokatlamak yerine tutmaya çalışınca kendi kalesine golü attı. Bu da ev sahibi ekibin şansıydı.
Ne olursa olsun, Fatih Terim’in talebelerinin uzun zamandan beri ilk defa böyle takım olarak beraber hareket ettiklerini, birbirlerinin kademelerine girdiğini, terlerini sonuna kadar akıttıklarını gördüm. Yalnız üstüne basa basa söylüyorum Berkan bilhassa ikinci bölgede müthiş mücadele etti. Biraz da şansı olsaydı ilk yarı Kerem’in derinlemesine verdiği topu, iki metreden vurup filelerle buluşturabilirdi. Ama ben gecenin en iyisi olarak onu görüyorum. Takımı için gerçekten büyük bir kazanç.
Halil Dervişoğlu rakip stoperlere çok iyi pres yapıp onları hücuma çıkartmıyor. Fakat Halil’den daha çok gol bekleniyorsa mutlaka yanına orta sahadaki arkadaşlarının girmesi lazım.
Eminim Morutan çok eleştirilecek. Şimdiden söyleyeyim... Tekniği çok iyi. Biraz tempo ve kondisyon sorunu olmasına rağmen çok net gol pozisyonuna girip etkili şutlar çekiyor. O da ilerleyen haftalarda eminim takımına daha yararlı olacak. Cicaldau ise gerçekten Cim Bom’un bir parçası olmuş. Taylan, Cicaldau ve Berkan eminim ki bu Avrupa Ligi’nde Galatasaray’ı farklı bir yere taşıyacaklar.
Sonuçta Avrupa Ligi’ne üç puanla başlamak, Türkiye’ye puan kazandırmak gerçekten büyük başarı. İlerleyen haftalarda bu moralin takımın futboluna daha çok yansıyacağından eminim.