Galatasaray’ın yeni transferleri için eleştiriler var. Ben buna katılmıyorum. Fatih Terim, genç futbolcularla temiz bir sayfa açtı. Hangi futbolcuyu istediyse Başkan Burak Elmas onları aldı.
Bunca senedir yapılan yaşlı, kiralık transferler dönemi artık kapandı. Şu anda hocanın elinde genç bir kadro var. Bunların kimisi hazır, kimisi de işlenecek isimler. Birden bire futbol çıtasının tavan yapıp, harika bir oyun izleyebileceğimizi düşünmüyorum.
Ama çok değil en fazla üç hafta sonra taraftarın özlemini duyduğu, koşan, tempo yapan, rakibi baskı altına alan Galatasaray’ı sahalarda göreceğimizi düşünüyorum. Fatih Terim 1996-2000 yılları arasında bunu başardı, şimdi neden tekrarlamasın...
Artık dünya futbolu değişti. Hiçbir takım ‘al gülüm ver gülüm’ futbolu oynamıyor. Buna Avrupa’nın dev kulüpleri de dahil. Herkes bir değişim arıyor. Hızlı ve çabuk futbol oynayan kazanıyor, her ekip kadrosunu ona göre kuruyor. Bunun için de Galatasaray’ın iyi yolda olduğunu düşünüyorum.
Cicaldau ve Morutan daha dün bir, bugün iki... Bu isimleri daha şimdiden yerle bir etmek isteyen bir kitle var. Aynı şekilde Berkan Kutlu da eleştiriliyor. İnsanların beklemeye tahammülü yok.
Trabzonspor ve Lazio maçını bile kimse bekleyemiyor. Aytaç Kara ve Mustafa Muhammed’in kadroda kalmasına çok sevindim. Bu iki futbolcu da takıma büyük katkı sağlayacak. Ben inanıyorum, hoca da onların performanslarını yükseltmek için özel olarak ilgilenecek.
Sizlere soruyorum; Mustafa, Diagne ve Halil bu üç santrfor Avrupa’da hangi kulüpte var? Bütün olay ne? Bu üç ismi de gereken yerde topla buluşturmak. Mutlaka Terim, bizim düşündüklerimizin, gördüklerimizin fazlasıyla farkındadır.
‘Orta sahada eksik var’ eleştirilerine de katılmıyorum. Berkan, Taylan, Assunçao, Emre Kılınç, Feghouli, Aytaç... Nerede eksik var bana söyleyin! Bu isimlerin hepsi birbirinden kaliteli. Yeter ki çıtalarını biraz yükseltsinler.
Marcao’nun affedilmesi çok doğru bir hamle. Evet, Giresunspor maçında yaptıkları içimizde bir yara. Bunu kolay kolay da unutamayız.
Ama böyle bir oyuncunun da para kazanmadan, sözleşmesini feshetmek akıllıca olmazdı. Yönetim ve hocanın buradaki hamlesi çok doğruydu.
Sonuçta Galatasaray taraftarının panik yapmasına gerek yok. Ben bu kadronun Avrupa’da da, Süper Lig’de de iş yapacak kalitede olduğunu düşünüyorum.

Şenol hoca kızmayacak

85 milyon Türk insanı başarılı olduğu zaman Şenol Güneş hocayı ve futbolcuları bağrına basmadı mı? Bütün herkes evlerine Türk bayraklarını asmadı mı? Bu takım Hollanda’yı, Norveç’i yendiği zaman hepimiz sokaklara dökülüp, Milli Takım için tezahürat yapmadık mı? Yaptık...
Futbolun doğasında ne var? Başarılı olduğun zaman alkışlanırsın, sonuçlar başarısız olunca eleştirilirsin. Hoca eleştiri olunca kızmayacak. Bir kriz varsa bunu Avrupa Şampiyonası’ndan sonra Güneş’in bitirmesi lazımdı. Ama bitiremedi. Son oynanan Hollanda maçında 6 gol yememiz hangi Türk insanını yaralamadı...
Yapılan yorumlar gayet normal. Hoca, biraz eleştirildiği zaman sorun yaşıyor. Kendisini yalvararak Milli Takım’a getirdiklerini söylüyor. Bunlar kullanılacak kelimeler mi?
Bundan sonra ne olacak... Bana göre artık Şenol Güneş’in Milli Takım ile işi bitti. Norveç ile berabere bile kalsak Dünya Kupası’na belki de gidemeyeceğiz. Peki bu saatten sonra federasyon bu riski göze alır mı? Alabileceğini tahmin etmiyorum.
Ama bir tek şeye üzülüyorum. ‘Bizim Çocuklar’ dediğimiz, son 50 yılın en iyi jenerasyonunu maalesef bitirdik. Bu da beni çok yaralıyor.

Voleybol ülkesi olduk

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ı yürekten kutluyorum. Bize voleybolu o kadar çok sevdirdi ki bunun tarifi yok.
Filenin Sultanları’nın önce Milletler Ligi’nde, ardından Tokyo Olimpiyatı’nda son olarak da Avrupa Şampiyonası’nda gösterdiği performansı hepimiz nefes nefese izledik. Türk kadınının gücünü bütün dünyaya göstermeleri gerçekten çok büyük bir olaydı.
Önceki gece Filenin Efeleri’nin Finlandiya maçını izledim. Toplam 2,5 saat sürdü. Maçı 3-2 kaybettik. Ama ortaya koydukları mücadeleyle bizi öyle bir yere götürdü ki milli voleybolcular onlar da gururumuz oldu. TRT Spor bu 2,5 saatlik maçı canlı olarak verdi. Reytinglere baktığımız zaman futbol takımının maçından daha çok izlenmişler. Bu da bize yeter.
Artık biz bir voleybol ülkesiyiz. Bütün Türkiye voleybolcularımızı kucaklıyor, ben de hepsini tek tek alkışlıyorum.