Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, kongreye kadar kulübü götürmek için hem çırpınıyor hem de kıvranıyor. Şu an için kulübün gideri yılda 280 milyon lira artı 110 milyon lira da faiz ödemesi var. Yani toplam 390 milyon lira. Çok büyük bir rakam. Bakıyorum, Galatasaray’ın böyle bir mali portresi varken her gün bir başkan adayı çıkıyor veya çıkacağını yandaşlarına söylüyor.
Herhalde işin ciddiyetinin farkında değiller. Turgay Kıran, Adnan Öztürk hatta Faruk Süren’in, Ali Dürüst’ün de ismi geçiyor. Galatasaray’ın 850 milyon lira borcu, yılda 390 milyon lira da gideri olduğunun farkında değiller. Başkan adaylığı için nelerine güveniyorlar?
Kulüp batma noktasında. Böyle giderse mutlaka bir yerde stop edecek. Artık şov zamanı bitti. Bu adaylara bakıyorum, bunların içinde yine en güçlüsü olursa Ünal Aysal. Aysal, Galatasaray’ın parasını yemedi. Aysal’ın tek suçu CEO’larına, danışmanlarına ve yanındaki arkadaşlarına hakim olamadı. Düşünün, 1 yılda kulübe 440 milyon lira girdi sağlamış. Aynı şekilde bu giren para da har vurup harman savrulmuş. Ve bu noktaya gelinmiş.
‘Ben futboldan anlamam. İşi profesyonellere bırakacağım’ diyordu. Evet, profesyonelleri Galatasaray’ı batma notkasına getirdi. Devre arası transfer hatasına Adnan Polat da düşmüştü.
Ünal Aysal da düştü. Devre arası transferleri, kulübü batırmak için yapılan transferlerdir. Aysal da 100 milyon lirayı sokağa attı. Bugün çıkıp, ‘Ben profesyonellerime güvendim, hata ettim. Bunu bir daha yapmayacağım. Galatasaray çok sıkışık durumda. 100 milyon dolar da yardım ediyorum’ desin, inanın alkışlar arasında, Mayıs ayında yine başkan olur.

Fedakâr taraftar

Balıkesirspor maçında, TT Arena’da dondurucu soğuk. Işıklar tasarruflu yakılıyor, stadın dışı kapkaranlık. İçeride ısıtıcılar yanmıyor. Stada gelen metro çalışmıyor. Arabasıyla gelenler, 700-800 lira verip park kartı almadılarsa dışarıda park edecekleri yer yok. Buna rağmen 15 bin taraftar stada geliyorsa onlara bravo demek lazım.

İçerisi karışık

Hamza Hamzaoğlu’na, Balıkesir maçından sonra basın toplantısında bir gazeteci soruyor. ‘Ergin Ataman’ın attığı tokadı nasıl karşılıyorsunuz?’ Hamza hoca da cevap veriyor... ‘Ben olsam o tokadı atmazdım.’ Meslektaşına sahip çıkmadı diye Hamza hocayı kutlamak mı lazım, yoksa ‘Ben burada Balıkesir maçını yorumluyorum, basketbol konuşmam’ demesi mi gerekirdi.

Topsakal geç kaldı

Galatasaray’ın basketbol şubesine bakan yöneticisi Can Topsakal, Ergin Ataman, Göktürk Ural’a tokat attığı için istifa etmiş. Bana göre daha önce istifa etmesi gerekirdi. Bakın seçimden beri 6 ay içerisinde Galatasaray Erkek Basketbol takımından kaç oyuncu parasını alamadığı için gitti. Aynı şekilde geçen sezon Avrupa şampiyonu olan Kadın Basketbol Takımı’ndan kaç basketbolcu parasını alamadı diye ayrıldı. O nedenle Can Topsakal’ın istifası geç kalınmış bir karardır.