Galatasaray Lazio’ya, Marsilya’ya Avrupa maçlarında kafa tutuyorsa Türkiye’deki maçlarda bu kadar zorlanmaması gerekir. Kabul ediyorum Rizespor’un attığı ilk golde Berkan formasından çekiliyor. Çocuk patinaj yapıyor, dünyanın her tarafında bu fauldür. Ama hakem Ali Palabıyık görmüyor.
Maçın geneline bakınca Galatasaray’ın daha çok gol pozisyonuna girmesi lazım. Hele son vuruşlarda Mustafa’nın ve Halil’in daha dikkatli olması gerekir. Sarı-kırmızılı takımın futbolunda sorun var, kopukluk var. Rizespor gol pozisyonuna giriyor, girdiği pozisyon rakibininkilerden daha net. Ev sahibi ekibin kaydettiği ikinci gole bakınız… Muslera’nın önünde altı tane kendi takımından oyuncu var. Top sekiyor, gerideki Joel Pohjanpalo’nun önüne düşüyor. Bir tane Galatasaraylı futbolcu müdahale etmiyor. Onun da vuruşu gol oluyor.
Daha oturmayan takımın sisteminde bir eksiklik var. 88.dakikada Muslera, Berkan’a pas veriyor. Rakip Berkan’a pres yapınca o da mecburen faul yapıyor; hem penaltı oluyor, hem de kendisi kırmızı kart görüyor. Uruguaylı file bekçisi Kasımpaşa maçında da benzer bir hareket yapmıştı. Yakışıyor mu Galatasaray gibi bir takıma böyle hatalar yapmak? Rizespor penaltı atışından yararlanabilse, Cim Bom mağlup duruma düşecekti.
Benim anlayamadığım çok şey var. Bunların bir tanesi de hoca eminim Feghouli ve Babel’den yararlanmak istiyor. Acaba onları kazanmak isterken, gençleri mi kaybediyor? Bir Emre Kılınç… Trabzon maçında iki gol attı, ondan sonra yok. Diagne ‘hırslıyım, oynamak istiyorum’ diyor, son dakikada oyuna giriyor. Aynı şekilde Morutan da son 10 dakikada oyuna giriyor. Acaba hocanın bu Babel ve Feghouli’ye bu kadar güvenmesi doğru mu? Tabii ki kendisinin bildiği bir şey vardır, biz sadece maçta gördüklerimizi söylüyoruz.
Avrupa maçlarında Galatasaray taraftarlarının ağzına bir parmak bal sürülüyor. Taraftarlar keyifleniyor, ‘işte genç takım geliyor’ diyor, bir bakıyorsunuz üç gün sonra Karadeniz deplasmanında ecel terleri dökülüyor, üç puan ancak son saniyede alınabiliyor. Tamam ben sabredilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Ama ne olursa olsun, Diagne’nin, Morutan’ın bu takımda ilk 11’de oynaması gerektiğini düşünüyorum.