Galatasaray iyi transferler yapıyor ama bu futbolcular maalesef belli bir zaman sonra çöp oluyor. Fakat sarı-kırmızılı kulüpten ayrılıp başka takımlara gittikleri zaman yine yıldızlaşıyorlar. Bunun sebebi ne bilemiyorum, çözemiyorum da...
Önceki akşam çöp yapıp gönderilen Falcao, attığı golle Barcelona gibi bir devi yıktı. Emre Akbaba... Sakatlıktan sonra bir türlü dikiş tutturamadı Galatasaray’da... Sezon başında Alanyaspor’a kiralandı. Şimdi bakıyorum bilhassa Fenerbahçe maçında onu dikkatle takip ettim, takımının en önemli yıldızı olmuş. Yunus Akgün’ü de izleyin Adana Demirspor’da neler yapıyor?
Dönüp tekrar Galatasaray’a baktığımızda Emre Kılınç’a çok üzülüyorum. Bu çocuk sol çizgide oynuyor. Sivas’ta iken Fenerbahçe maçında Kadıköy’de inanın tek başına takımını galibiyete götürmüştü. Trabzonspor-Galatasaray maçında ise sarı-kırmızılı forma ile iki gol attı. O günden beri sahada yok. Ayrıca asıl başarılı olduğu yerde bir tek karşılaşmaya çıkmadı.
Hocanın kenardan oyuna aldığı ilk tercihi Babel oluyor. Ben de kendi kendime soruyorum. Galatasaray’ın geleceği 34 yaşındaki Babel mi, yoksa milli takıma kadar yükselen Emre mi? Mutlaka o da devre arasında gönderilir, gittiği takımın da yıldızı olur.
Morutan... Bana göre Galatasaray’daki en büyük yıldız adayı... Forvet arkası oynadığı zaman çok iyi final pasları veriyor. Kaleye şut çekiyor, rakip defansa hatalar yaptırıyor. Bunun da tek sebebi, tekniğinin mükemmel olması... Beşiktaş maçında sağ açıkta oynadı. Karşısında Umut Meraş gibi çok çabuk bir bek vardı. Morutan’ın o beki takip etmesi lazımdı. 70 metrelik kulvarda iki kere bunu yaptı, üçüncüde Umut süratiyle Morutan’ı geçti, ortasıyla Larin’e gol attırdı. Kesinlikle Morutan orada oynamamalıydı. Oynadığı zaman da takımına hiçbir katkı veremez. Eğer sağ açıkta devam ederse o da kaybolur gider.
Taylan ve Berkan aynı tip futbolcular... Rakibin baskısı karşısında bilhassa Taylan dağılıyor ve hata yapıyor. Fatih Terim aksayan bölgelere mutlaka takım içinden bir alternatif bulurdu. Alpaslan 2, 4 ile 6 numara oynayabiliyor. Ama maalesef yedek kulübesinde oturuyor. Bilemiyorum... Fatih hocanın elindeki kadroyu bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.

MHK’da reform olmalı

Yusuf Namoğlu, Zekeriya Alp ve Serdar Tatlı... Bu eski Merkez Hakem Kurulu başkanlarının dürüstlüğünden hiçbir şüphem yok. Peki başarılı olabildiler mi? Hayır... Hepsi bu görevi bırakıp gitti.
Şimdi yeni MHK Başkanı açıklandı. Ne değişecek? Tartışmalar bitecek mi? Bilhassa VAR hakemleri adaletli, doğru karar verebilecek mi? Kesinlikle veremeyecekler. Başkanın değil, oradaki sistemin değişmesi lazım. Orta hakem bir yere kadar hata yapabilir. Ama öncelikle önemli pozisyonlarda VAR’ın başındaki ekibin hata yapma şansı yok.
Beşiktaş-Sporting Lizbon maçını izledik. O maçta VAR ekibi sistemin nasıl kullanılması gerektiğini bize gösterdiler. Şimdi MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun gelişiyle beraber eleştirilen Ali Şansalan, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Atilla Karaoğlan gibi hakemler hatasız mı maç yönetecekler? Gerçekten hakem hataları nedeniyle futbolumuz sıkıntı yaşıyor.
Yöneticilerimiz de yangına körükle gidiyorlar. TFF Başkanı Nihat Özdemir’in, “Kazanan takımın sesi çıkmıyor. Yenilen takım hakemin üzerine çullanıyor” sözüne ben de katılıyorum. Sonuna kadar haklı. Ama bilhassa VAR hakemleri de tartışmalar olmaması için ellerine vicdanlarına koyup daha dikkatli karar vermeleri gerekir.

Yasak, ihaleye darbe vurur

Yayıncı kuruluş 500 milyon dolara maçları naklen ekranlara getirmesi gerekirken o fiyatı yarı yarıya düşürdü. Abone sayısının artmadığından şikâyet etti, “Zarar ediyorum” dedi. Ayrıca ligimizin kalitesini bahane etti.
Şimdi yeni ihale yapılacak. Yayıncı kuruluş adayı olanların daha fazla para vereceğini mi düşünüyorsunuz? Böyle düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.
Bugün Avrupa maçlarına takımlarımızın çoğu 10 yabancıyla çıkıyor. Peki yerli iyiler var da hocalar oynatmıyor mu? Yabancı olayı tamamen yanlış bir düşünce. Yabancılar, yerli isimlerin önünü kesmiyor. Aksine, yerli futbolcuların rekabet etmesini sağlıyor. İyi yerliler zaten forma şansı buluyor. Sahadaki yabancı kontenjanı seneye bir azalacak. Bana göre yanlış. Bırakın iyi yabancılar gelsin. Sneijder gibi, Drogba gibi, Talisca gibi, Aboubakar gibi, Alex gibi futbolcular bütün dünyanın gözünü Türkiye’ye çevirir, ligimizin çıtasını yükseltir.
Böylece yayıncı kuruluşlar da daha çok para ödeyerek maçları ekranlara getirir. Ama şu durumda kulüplerin başı çok ağrıyacak. Yüksek paralar bulamayacaklar.