Geçen sezon yapılan transferlerden verim alınamadığı için 30 milyon taraftar bu sezon da ister istemez tedirginlik yaşıyor. Yeni transferlere baktığınız zaman Seferovic, Oliveira, Dubois ve Abdülkerim, bunların hepsi iyi, karakterli ve rüştünü ispat etmiş savaşçı futbolcular.
Bir tek Seferovic için kafamda sakatlıkla ilgili sorular vardı. Bunu da kulüp doktoru Yener İnce, Seferovic’i yurt dışında üç kere teste sokarak giderdi. Demek ki hiç kimsenin endişelenmesine gerek yok. Savaşçı, iyi mücadele eden, son vuruşlarında çok başarılı, iyi bir golcü aldı sarı-kırmızılılar.
Diagne’nin gidişine üzülmedim. Çok sorunları olan, arkadaşları ile kötü diyaloğu bulunan, takımın ahengini bozan bir futbolcuydu. Bu sene Karagümrük’te gol kralı da olsa kesinlikle yönetimi eleştirmeyeceğim. Ama Mustafa Muhammed’e üzüldüm, hem de çok üzüldüm. Ağlayarak gitmesi beni gerçekten duygulandırdı. Kalsa başarılı olur muydu? Bu tartışmayı ben yapmayacağım, yönetim kararını vermiş, Seferovic’in yanına Mustafa’dan daha kaliteli bir santrfor alacaklarmış.
Transfer bitti mi? Bitmedi... Hangi yönetici ile konuşsam orta sahaya iki tane çok kaliteli futbolcu alacaklarını söylüyorlar. Bunların bir tanesi inşallah Florian Grillitsch olur. İmza parası istiyormuş... 1.5’dan 2.5 milyon euroya çıkarmış... Ben yönetimin yerinde olsam, bu kalitede bir futbolcuyu transfer edeceksem artık 3’ü 5’i aramam! Sezon başlamadan takımın tüm transfer eksiklerini tamamlayıp Okan hocanın elini rahatlatırım. Eminim başkan da böyle yapacak.
Genç futbolcular için herkesin beklentisi büyük. Ama şunu unutmamak lazım; bu futbolcular oyun süresinde ama 20 dakika ama 25 dakika takıma katkı sağlayabilir. Pişmeleri, güçlenmeleri lazım. Şu an Okan Buruk, Hamza Akman dahil hiçbirini ilk 11’de sahaya süremez. Ama 60’tan, 70’ten sonra bu çocuklardan faydalanabilir.
Son olarak da anlamadığım bir konu var. Bilhassa sosyal medyadaki herkes teknik direktör, kulüp başkanı ve her şeyi herkesten daha çok biliyorlar! Bugün kulübü idare eden başkandan, Erden Timur’dan her şeyi daha iyi görüyorlar! Kulüp hangi futbolcuya kaç para vermeli? Okan Buruk hangi ismi ilk 11’de oynatmalı gibi absürd şeylerle Galatasaray’a büyük zarar veriyorlar.
Artık bu insanların Galatasaraylıyım diyorlarsa, biraz frene basmaları gerekir. Görevdeki insanlara saygı duymaları lazım. Sonuçta transferlerde geçen sezon yapılan hatalar bu sezon yapılmıyor. Transferlerin hepsi nokta atışı. Şu an için daha olumlu şeyler konuşmaya gerek yok. Ama Başkan Dursun Özbek ve Erden Timur doğru işler yapıyorlar, bunu da söylemek mecburiyetindeyim.

Rövanş kolay geçmeyecek

Fenerbahçe deplasmanda Dinamo Kiev ile berabere kaldı. Bu maçta galip de gelebilirdi, yenilebilirdi de... Mücadele olarak iyiler ama bilhassa gol yollarında sıkıntı var. Orta sahada İsmail Yüksek ölümüne mücadele ediyor. Saygı duyulacak futbol oynuyor.
Takım ise şu an orta sahada gücünü sahaya tam olarak koyamıyor. Tabii ki Dinamo Kiev’in çok üstünde bir kadroları var. Teknik direktör Jesus tecrübesiyle, futbolcular üzerindeki pozitif etkisiyle her an ağırlığını gösteriyor. İşin gerçeği şu an için eksik çok, hayal görmemek lazım. İstanbul’daki maçın telafisi yok. İki takım için de çok zor geçecek. Fenerbahçe’nin en büyük avantajı tribünleri dolduracak 50 bin taraftarı olacak.
Eminim stadı bayram yerine çevirecekler. Dinamo Kiev’e korkunç baskı yapacaklar. Dilerim böyle bir ortamda golleri bulup turu geçen taraf Fenerbahçe olur.

TFF bu sezon adil olacak

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Futboldaki tartışmalar bitsin, herkes vazifesini dört dörtlük yapsın, hakemler adaletli yönetim göstersin” diye çırpınıyor. Önceki gün yeni kurullar basına tanıtıldı, her kurulda da bir kadın yönetici var. Sadece başkanın bu çabası yeter mi? Bana göre yetmez. Sahada her maçta hakemlerin üzerine oynayan, rakibi dokunmadığı halde kendini yere atıp kıvranan, on takla atan futbolcular var. Kulüpler kendi kadrolarındaki böyle yapan oyunculara yaptırım uygulamazlarsa korkarım TFF Başkanı’nın bütün emekleri boşa gider.