Kim ne derse desin Fatih Terim teknik direktörler içinde en tepedeki isimdir. Hayatı boyunca o kadar çok zorluk derecesi en tepede olan maç yönetmiş ki bu da kendisine hiç kimsede olmayan bir tecrübe kazandırmış.
Evet sezon boyunca çok inişler, çıkışlar yaşadı. Ama son haftalara ve dün geceki derbiye baktığımız zaman çok farklı bir Galatasaray seyrettik. Hırslı, baskılı ve kazanmaya inanmış futbolcular topluluğu sahada bir bütün olarak hareket ettiler. Defans, orta saha ve forvet hiç birbirinden kopmadı. Ve bu sistem de sarı-kırmızılıları oyun olarak Beşiktaş’ın bir tık üstüne çıkardı.
Her zaman söylüyorum, Beşiktaş’ın orta sahası müthiş. Ama bu maçta Souza, Atiba ve sahada kaldığı süre içerisinde Ljajic istediklerini yapamadılar, hep baskı gördüler. En önemlisi de Rosier ve N’Sakala sağ ve sol çizgilerden yaptıkları ataklarla bugüne kadar hangi takımla oynadılarsa hep canını yaktılar. Cim-Bom’a karşı ise devamlı baskı altında kaldılar. Rosier’in karşısında Onyekuru ve Saracchi, N’Sakala’nın önünde Yedlin, Babel ve Emre Akbaba hiç boş alan bırakmadılar. Orta saha ve bekler sıkı markaj altında oynayınca Kartal da sahaya gerçek gücünü koyamadı, istediği gol pozisyonlarını bulamadı.
Bu arada Taylan ve Gedson Fernandes mükemmel üstü bir futbol oynadılar. Taylan defansın önünde, Fernandes ise orta sahanın tam göbeğinde 90 dakika savaştılar ve çok başarılı bir maç çıkardılar. Emre Akbaba rakip savunmanın arkasına öyle koşular yaptı ki, ‘Ben geri geliyorum, eski Emre olacağım’ sinyalleri verdi. Marcao ise bu sezonun en başarılı maçını çıkardı. Topa yaptığı her hamleyi kazandı.
Donk bir tek hata yaptı, Atiba’ya kontrolsüz girdi ve Beşiktaş’a penaltı kazandırdı. Şimdi bakıyorsun lider takım karşısında iyi mücadele ederek üç gol atıp, üç puan alıyorsun. Peki acaba Galatasaraylı futbolcular şapkalarını önüne koyup abuk sabuk kaybettikleri puanlar için üzülecekler mi? Onları bilemiyorum ama taraftar çok üzülüyor, bunu çok iyi biliyorum.
Sonuçta Fenerbahçe çok zor bir deplasmandan üç puan ile ayrıldı. Galatasaray da ligin zirvesindeki takım karşısında galip geldi. Ligdeki sıralamada değişen bir şey olmadı. Beşiktaş’ın iki maçı var. Kendi sahasında Karagümrük, deplasmanda Göztepe. Bu maçlarda yenilmezse, hatta bir tanesinde berabere bile kalsa şampiyon olacak. Cim-Bom’un ise ligi ikinci bitirmesi için Fenerbahçe’nin en azından berabere kalmasını bekleyecek.