Rizespor maçının zor geçeceğini biliyordum. Bilmediğim ise Galatasaray defansının kendi hatalarından dolayı kalesinde üç gol göreceğiydi. Zirveye oynayan bir takım nasıl böyle hatalar yapar? Mantık kabul etmiyor. Marcao olsun, Luyindama olsun kötü futbolcular mı, hayır.
Yedlin’in penaltı pozisyonunda ne işi var yerlerde? Çok rahat alabileceği bir topu penaltı yaptırdı. Bu da yetmiyormuş gibi bir de itirazdan kırmızı kart görüp oyun dışında kaldı. Olmaz böyle bir şey! Cim Bomlu futbolcular kendilerini yakıyorlar. Bu şartlarda nasıl şampiyon olacaksın?
İkinci dikkatimi çeken şey; Falcao ile Mustafa gol yollarında çok önemli iki tane güç. Topla buluşamadıktan sonra, arkadaşlarından pas alamadıktan sonra ikisinin de hiçbir etkisi olmuyor. Tamam Emre Akbaba güzel bir gol attı, kendisini alkışlıyorum. Peki bunun haricinde ne yaptı? Kaybettiği toplar… Ne söyleyeyim valla bilemiyorum.
Orta sahanın birinci vazifesi ikinci bölgede üstünlük sağlamak daha sonra da forvetlerini topla buluşturmak. Maalesef bu konuda Galatasaray çok başarısız. Feghouli maçın sonlarında oyuna girdiğine göre demek ki tam hazır değil. En isabetli top atabilecek futbolcu kendisi. O da son 15-20 dakika girdiğine göre ne kadar etkili olabilir?
Maçın hakemi Volkan Bayarslan’a bu stresli maç çok ağır geldi. İlk yarıda Etebo 40 metre top sürdü. Rakibi ekarte etti, tam topa vuracağı sırada arkasından gelen Selim Ay’ın müdahalesiyle yere düştü. Bu kartın rengi sarı mı olmalıydı? Hadi bunu da geçtim! Aynı Selim, Falcao’yu kelle paça sarsarak yere indiriyor. Bu pozisyon sarı kart değil mi? Ama dediğim gibi bu karşılaşma Bayarslan’a çok ağır geldi. Mimiklerinden rahat olmadığı belliydi.
Bunları söylerken Rizespor’un oynadığı futbola, sahaya koyduğu mücadeleye, teknik direktör Bülent Uygun’un oynattığı sisteme saygı duymak lazım. Maçı hiç bırakmadılar. Defansta, ortada ve hücumda bütün futbolcular çok başarılıydı. Marcao ve Luyindama’nın hatalarıyla yenen gollerde Samudio ve Boldrin’in takipçiliğini, süratini de takdir etmek gerekir.
Bu karşılaşma Bülent Uygun’un ikinci maçıydı. Geçen hafta Hatay karşısında oynadıkları başarılı futbolu dün gece de tekrarladılar. Galatasaray kadar galibiyeti istediler. Kesinlikle tüm takım defansa çekilmedi. Oyunu çirkinleştirmediler.
Sonuçta; Galatasaray kaybettiği bu üç puanı bundan sonra telafi edebilir mi, zor gibi görünüyor. Ligin sonu geliyor, daha hala sarı-kırmızılı ekipte yerine oturmayan taşlar var. Bundan sonra tabii ki yarışın içinde olacaklar ama kalan her maç dün geceki gibi zor geçecek.