Keyifli bir şampiyonluk yarışı izleyelim diyoruz ama maalesef buna fırsat vermiyorlar. Her takımın inişleri çıkışları olacak, bu kaçınılmaz. Galatasaray da sekiz hafta kazanmasına rağmen bu karşılaşmaların çoğunda gel-gitler yaşadı ama kazanmasını da bildi.

Bütün maçlar zor bunu kabul ediyorum ama dün gece maçın hakemi Halil Umut Meler’in davranışları sarı-kırmızılılar için çok daha zor bir maç olacağının göstergesiydi. Daha maçın başında Arda’nın hiç kimseye dokunmadığı pozisyonda hakem üzerine koşarak aleyhine faul çaldı. Bu zaten her şeyi belli etti.
En önemlisi de Mustafa’nın dirseğinin rakibinin suratına geldiği pozisyondu. Ben merak ediyorum; şampiyonluğa oynayan bütün takımların bir çok futbolcusunun kolu, dirseği rakibinin suratına bu şekilde geliyor. Bugüne kadar hangi hakem bu futbolculara kırmızı kart gösterdi? Mısırlı futbolcunun pozisyonu da sarı kart olmalıydı.

Zaten Galatasaray kötü gününde, bir darbe de Halil Umut Meler vurmamalıydı. Ama hep söylüyorum Alper Ulusoy Türkiye’de 6 saniye kuralını ilk defa Galatasaray’a karşı uyguladı, bu kurala bir daha başvurulmadı. Aynı şekilde dört büyük kulüpte ilk kez bu tip bir pozisyonda, sarı-kırmızılı bir isim direkt oyundan atıldı. Böyle adaletsiz şampiyonluk yarışı olmaz, olmamalı!

Galatasaray’a gelince... Maça iyi başlıyor. Onyekuru başlarda çok net bir gol pozisyonuna giriyor. Emre Kılınç boş kaleye gol atamıyor. Böyle pozisyonları değerlendiremezsen, sorun yaşamaman mümkün değil. Mustafa gibi bir golcün var, adamı topla buluşturamıyorsun ki! Fernandes araya bir tek top atamaz mı? Etebo üst seviyede mücadele ediyor ama olumlu tek pası yok.

Hani bilemiyorum hoca ilk yarı sonunda üç futbolcu değiştirerek oyunun kalan bölümüne başlıyor. Acaba daha dinç bir takımla, Kerem ve Feghouli ile maça başlayıp gol yollarında daha etkili olamaz mıydı? İster istemez insanın aklına geliyor. Geçen hafta Erzurum karşısında da, Alanya maçının ikinci yarısında da, ilk yarı karşılaşmayı koparamadığı için hep sorunlar yaşadı.

Sonuçta bu mağlubiyetle Galatasaray şampiyonluk yarışından kopmadı ama büyük yara aldı. Ankaragücü ise çok iyi mücadele etti. Hikmet Karaman takımını iyi motive etmiş. Rakibini de iyi analiz etmiş. Elindeki kadro kalitesindeki futbolcularla başkent ekibine ancak bu kadar futbol oynatabilirdi. Ama akıllı oynattı, takımına iyi mücadele ettirdi. Altın gibi de bir üç puan kazandı.