Galatasaray, Fatih Terim’in gelişiyle yeni bir sayfa açtı.

Önce tribünlerden başlayayım... 46 bin kişi vardı. Bunun 2 bini Göztepeli, geri kalan ev sahibi ekibin taraftarı... Müthiş bir ‘İmparator Fatih Terim’ sesleri eşliğindeki coşku... Tribünlerin, futbolcuların, teknik direktörün uzun zamandan beri görülmeyen bir bütünleşmesini gördük. Oyuncularda hırs, mücadele, maçı kazanma azmi en üst seviyeye çıkmış.

İlk yarı biraz sıkıntı yaşansa da, ikinci devre Cim Bom’un şovuna döndü. Başta Ndiaye devleşti. Sahada basmadık yer bırakmadı. Hem ofansif, hem defansif anlamda maçın yıldızıydı. Feghouli ilk yarı uyurgezer gibi sahada dolaştı ama ikinci yarı bütün becerilerini, üst seviyedeki tekniğini sergiledi. İkinci golde öyle bir orta yaptı ki, Yasin de bu ortayı aynı güzellikte gole çevirdi.

Maicon çok yetenekli bir futbolcu. Terim kulübeden devamlı hücuma çıkmasını söyledi. İlk yarı bunu yapamadı ama ikinci devre takımının ofansif gücünde de etkili oldu. Hele attığı o goldeki topa vuruş becerisi tek kelimeyle mükemmeldi. Rodrigues sakatlanana kadar Sabri Sarıoğlu’nun olduğu kanadı otoban gibi kullandı. Gol attı, gollük paslar verdi, futbol adına her şeyi yaptı.

Yerine giren Yasin ise Rodrigues’i aratmadı. O da bu takımın parçası olmak istiyor. Kanat oynamasına rağmen devamlı gol kokluyor, gol vuruşları yapıyor. Ve bu temposuyla ilk 11’i rahatlıkla zorlayacak isimlerin başında geliyor. İki bek Jason Denayer ve Martin Linnes... Linnes hadi defansif görevini yaptı diyelim, ama hücumda bir tek isabetli pası-ortası yok, Mariano çok arandı. Sol bekte oynayan Denayer ise tam bir fiyasko. Ne rakibi durdurabiliyor, ne doğru dürüst bir pas veriyor. İşin doğrusu, Galatasaray’ın topçusu değil, mecburiyetten oynatılıyor.

Bafetimbi Gomis çok gol pozisyonuna girdi, iyi de gollük paslar aldı. Net, yüzde yüz gol diyebileceğimiz üç pozisyonu değerlendiremedi. Dün gece gol şansı yanında değildi ama gayreti, mücadelesi, hırsı üst seviyedeydi.

Sonuçta Fatih Terim, bu ilk maçında Göztepe gibi çok güçlü bir takımı yenerek iyi bir başlangıç yaptı. İzmir ekibi, camia olarak, taraftar olarak, futbol takımı olarak çok büyük bir kulüp. Teknik direktörleri Tamer Tuna gerçekten takımına çok iyi futbol oynattırıp, iyi mücadele ettiriyor. Elindeki kadro ile daha fazlasını yapması mümkün değil ama saygı duyulacak bir oyun izlettiriyor.

Son sözüm de maçın hakemi Yaşar Kemal Uğurlu’ya... İyi bir maç yönetemedi. Pek çok pozisyon kaçırdı. İlk yarı Maicon’un hareketinde konuk ekip lehine penaltı verdi. Buna itirazım yok, verebilir. Bunun daha sert versiyonunda Sabri, 18 içinde Yasin’e arkadan tekme attı, bunda da beyaz noktayı göstermeliydi.