Galatasaray, Yeni Malatyaspor maçı başlarken kulübün 37. başkanı Mustafa Cengiz’i kaybettiğimizin acı haberi geldi. Gerçekten çok etkilendim. Benim gibi futbolcuların birçoğu da etkilenmiştir. Nur içinde yatsın, herkesin başı sağolsun.
Bu üzüntülü atmosferde maça başlayan Galatasaray, ilk yarı gerçekten o kadar yavaş, ağır, pozisyonsuz bir ilk yarı oynadı ki bunun sebebi nedir bilmiyorum.
Sadece şunu söyleyebilirim; Avrupa’da farklı Galatasaray, Türkiye’de Süper Lig’de farklı Galatasaray... Bu yakışıyor mu? Kesinlikle yakışmıyor.
Marsilya maçındaki futbola, futbolcuların performansına, oyun sistemine hayran olmamak mümkün mü... Ama Yeni Malatyaspor karşısındaki Galatasaray saygı uyandırmıyor. Maçı kazansaydı bile fikrim değişmezdi.
İkinci anlamadığım konu; bu takım genç futbolculardan kurulu. İki maç üst üste oynayamazlar mı? Morutan, yarım devre oynadı Marsilya önünde. Dün gece hiç oynamadı. Cicaldau, Kerem gibi oyuncular sonradan oyuna girdikleri zaman maça ısınamıyorlar, verimleri düşük oluyor. Marsilya maçında Berkan ve Taylan, ikisi de 6 numara gibi oynadılar. Çok başarılı oldular. Önlerinde de Cicaldau harikalar yarattı. Sadece o hücumu düşündü. Yeni Malatyaspor karşısında bakıyorum rakibin zaten bir sürü problemi var. Emre Kılınç defansına yardım ediyor, hücuma daha az çıkıyor. Diagne bile kendi 18’i içinde. Yeni Malatyaspor, Marsilya’dan daha mı güçlü? Neden bu denge kurulamıyor? Süper Lig’deki maçlarda futbolcular herhalde rakibi küçük görüyorlar ya da önemsemiyorlar. Aklıma başka bir şey gelmiyor.
Yeni Malatyaspor’un hücumcusu çok yok, şut dahi çekemiyorlar, iyi hücum edemiyorlar. Teknik direktörleri Sumudica’nın dediği gibi ‘Bizim 5-6 futbolcumuz, Süper Lig futbolcusu değil.’ Buna rağmen böyle zayıf bir rakip karşısında bile Diagne, Halil veya Mustafa Muhammed çift forvet çıkılamıyor. Söylüyorum ya bir dengesizlik var. Bu sıkıntıyı herhalde hoca tedavi edecek. Dün gece hesapta olmayan bir puan kaybı oldu. Trabzonspor ile aradaki fark 14’e çıktı. Bu fark artık kapanır mı? Demekki artık bundan sonraki hedef lig ikinciliği ya da lig üçüncülüğü.. Şu anki kadro 2000 senesindeki kadro değil. Ne kadar pişerse pişsin o kadronun kalitesinin yanından bile geçemez. Süper Lig’de liderin kaç puan gerisinde olunursa olunsun, bu yarışa havlu atılmaması lazım.