Geri Dön

ÖZEL - Toprak Razgatlıoğlu: Hep babam için piste çıkacağım

Dünya Superbike Şampiyonası’nda zirveye çıkarak ilki başaran Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu, “Rahmetli babam benim için her şeyini geride bıraktı. Bundan sonraki kariyerimin tamamına da babam için çıkacağım” diye konuştu.

ÖZEL - Toprak Razgatlıoğlu: Hep babam için piste çıkacağım

ERKAN AYRAÇ - RÖPORTAJ

Dile kolay motor üzerine 5 yaşında çıktı Toprak Razgatlıoğlu... 16 yaşında İstanbul Park’ta pist rekoru kırıp, Türkiye Pist Şampiyonu oldu. 2012’de yapılan Red Bull MotoGP Rookies Cup seçmelerini kazanarak, Türkiye’nin en genç şampiyonu olan Toprak, bu başarısından 3 yıl önce bir yarışta Kenan Sofuoğlu’nun dikkatini çekti. Rookies Cup’taki başarılarının ardından Superstock 600’e özel olarak davet edildi. Federasyonun düzenlediği şampiyonalarda 2009, 2011 ve 2012’de şampiyonluk yaşadı.

2014’te Red Bull sporcusu olan ve aynı yıl sezonun son yarışı Magny-Cours’da damalı bayrağı ilk sırada gören Toprak, 2015’te Avrupa Superstock 600 şampiyonluğuna ulaştı. Milli motosikletçi, 2018’de Superbike’a adım attı. İlk sezonunu bir tecrübe yılı olarak geçiren Toprak, asıl performansını 2019 sezonunda göstermeye başladı. 2020’de de Pata Yamaha Fabrika Takımı pilotu olarak sezona başlayan Toprak’ın en iyi sezonu oldu. 15 yarışta 11 podyum yapan Toprak, 3 kez de podyumun zirvesine çıkıp sezonu 4. sırada tamamladı.

Başarı basamaklarını adım adım tırmanan Razgatlıoğlu geride kalan sezonda ise WSBK şampiyonu olarak ülkesine döndü. Bu şampiyonluğun önemi ise üst üste 6 kez zirveyi rakiplerine bırakmayan Jonathan Rea’nın tahtını yıkarak mutlu sona ulaşmasıydı. Türkiye adına bir ilki başaran Toprak Razgatlıoğlu, duygularını ve gelecek planlarını MİLLİYET’e anlattı.

- Öncelikle tebrik ediyorum. Ulaşılması zor bir başarıya imza attın. Duygularını alabilir miyiz?

“Şu anki duygularımı gerçekten tarif etmem çok zor. İlk anda gurur, sevinç ile birlikte büyük bir rahatlama yaşadım, şimdi ise dinlenmek istiyorum. Artık bir ilki başardım ve Dünya Şampiyonu’yum. Gelecek sezon için çalışmaya başlamadan önce bunun keyfini çıkaracağım. Sonrasında çok da fazla durmadan yeni sezon için çalışmalara başlayacağız.”

‘Babam için çıkacağım’

- Her fırsatta şampiyonluğu babana armağan edeceğini söylüyordun, dediğini de yaptın. Bu konuda duyguların neler?

“Babam benim kariyerime devam etmem için çok şey yaptı. Çok fazla fedakârlık gösterdi. Yanımda hep o vardı. Benim için her şeyini geride bıraktı. Bugünleri görmesini çok isterdim. Motor sporlarında aile desteği çok önemli ve o olmasa buralara gelemezdim. Bundan sonraki kariyerimin tamamına da babam için çıkacağım.”

- Bir anda gerçekten gündeme oturdun. Motor sporlarının şu anda marka yüzüsün. Bu sana ne hissettiriyor?

“Avrupa’ya gittiğimde de bunu hissettim. EICMA Fuarı’na gittik, oradan İngiltere’ye gittim. Herkes bizi tanıyor, herkes bizi biliyor. Sadece beni değil, Can’ı, Deniz’i de soruyorlar. Bu tabii ki önemli ve güzel hissettiriyor. İnşallah başarılarımızla bunu katlayacağız ve Türkiye’de de motor sporlarının daha fazla kitlelere ulaşmasını sağlayacağız.”‘Hedef yine şampiyonluk’

- 2018’den itibaren Superbike’ta yarışıyorsun. Aslında bu şampiyonlukla da MotoGP’nin kapıları sana ardına kadar açıldı. Peki Toprak bundan sonra ne planlıyor?

“Bundan sonraki ilk hedefim yine Superbike Şampiyonu olmak. Her zaman hedefimiz buydu ve bu yolda devam edeceğiz. MotoGP söylentileri var, hep de olacak. Ama ben kendi yolumda ilerliyorum. 2 sene üst üste Superbike Şampiyonu olmak için mücadele edeceğim. Öncelikle bunu başarmak için eskisinden daha çok çalışmalıyız.

- Andrea Dosoli ‘Yamaha ve Toprak birbirine güvendi ve şampiyonluk geldi’ dedi. Kawasaki ile de yarıştın Yamaha’da kendini buldun diyebilir miyiz?

“Pata Yamaha takımıyla birlikte yola çıktığımızda bize ‘Yapamayacaksınız’ diyenler oldu. Ama biz motor ve takımla o kadar iyi uyum sağladık ki 12 yıl sonra şampiyonluk kazandırdık. Geçmiş geçmişte kaldı. Şimdi Yamaha ile sözleşmem devam ediyor ve yolumuza devam ediyoruz. İlk sezon istediğimiz sonuçlar gelmeyince eleştiriler gelmişti ve Andrea da o yüzden birbirimize güvendiğimizi belirtti. Güvendik ve güvenmeye de devam edeceğiz.”

ÖZEL - Toprak Razgatlıoğlu: Hep babam için piste çıkacağım

'Türk bayrağını dalgalandırdık’

- Son yarışta gördük ki, pistte tek Türk olmana rağmen sana ciddi bir destek vardı. Gittiğin ülkelerde tanınmak nasıl bir duygu?

“Biz Türk bayrağını Avrupa’nın, dünyanın her yerinde dalgalandırdık. Her gittiğimiz yerde destekçilerimiz vardı. Türk bayrağını onlara göstermenin zevkini yaşadık. Endonezya da Müslüman bir ülke olduğu için oraya gitmeden önce de binlerce yorum, binlerce destek mesajı aldım. Orada da Müslüman bir sporcu olarak yağmurda orada bekleyen insanların yanına gittim, selamladım ve harika bir ortam oluştu. Artık bu seviye katlanarak artacak ve gittiğimiz ülkelerde daha çok tanınacağız.”

‘Sadece yarışa odaklanıyorum’

- Yarıştan önce ‘diğer yarışlarda ne yaptıysam aynısını yapacağım’ dedin. Gerçekten de öyle oldu. Şampiyonluğu garantiledikten sonra ikinci yarışta üçüncülük için elinden geleni yaptın. Hırsın hiç kaybolmadı mı?

“Ben her yarışa aynı arzuyla, aynı istekle çıkıyorum. Yarıştan önce ne kadar heyecanım varsa, ne düşündüysem pist üzerine çıkar çıkmaz bu düşüncelerim kayboluyor ve sadece yarışa odaklanıyorum. Amacım o yarışta önümdeki pilotu geçmek oluyor. Orada da öyle yaptım. Başlar başlamaz yarış dışında hiçbir şey düşünemiyorum.”

‘Destek olmazsa olmaz!’

- Motor sporları gerçekten pahalı bir spor, önce baban, sonra Kenan Sofuoğlu, ardından da Red Bull’un sana büyük bir desteği var. Destek gelince başarı da geliyor mu?

“Destek motor sporlarında olmazsa olmaz. Maalesef birileri destek vermeden bu sporda ilerlemeniz çok zor. Beni önce babam, sonra Kenan Sofuoğlu çok destekledi ve onlar sayesinde buradayım. 2012 yılında Red Bull Kanatlarımın Altında projesinin ardından, 2013 Red Bull Rookies Cup seçmelerine katıldım ve 2014’te ise Red Bull sporcusu oldum. Red Bull en başından beri yanımdaydı. Motor sporlarında böyle destekler çok önemli. Ben hem babam, hem Kenan Sofuoğlu, hem de Red Bull ile birlikte yürüme şansına sahip oldum. Kendimi çok şanslı hissediyorum. İyi ki varlar.”

‘Rea rekabeti bana öğretti’

'Rea bana çok şey öğretti’ dedin. Bu sezon sana şampiyonluğun haricinde neler kattı?

“Rea ile ilişkim çok güçlüydü her zaman. Bana 2015’te, ‘‘Geleceğin Dünya Şampiyonu’’ demişti. O bana rekabeti öğretti. Ayrıca çok iyi bir baba. Sezon içinde çok karşı karşıya geldik ama bir kez bile beni tebrik etmeden pistten ayrılmadı. Her defasında konuştuk, fikirlerini iletti, böyle olunca pist içindeki rekabet çok daha değerli oluyor.”

‘Kenan ağabey her şeyi yapıyor’

- Şampiyonluğun öncesinde yaptığımız röportajda pistlerde dört kişiyiz demiştin. Sence bu sayının artması için neler yapılabilir?

“Kenan ağabey artması için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bence burada bize de büyük görev düşüyor. Salı günkü yaptığım basın toplantısındaki kalabalığı gördüm, gerçekten bu beni ayrıca mutlu etti. Biz kazandıkça ilgi artıyor. Kenan ağabey bir yol açtı ve biz arkasından gidenler olarak o yolu genişletmekle görevliyiz. Can, Deniz, ben, Bahattin, hepimiz el ele verip kitlenin artması için yarışacağız.”

ÖZEL - Toprak Razgatlıoğlu: Hep babam için piste çıkacağım

Beşiktaş yönetiminden ters köşe! "Herkes Şenol Güneş derken yeni hoca..." | SENİNLE FUTBOL KONUŞMAM
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber