Geri Dön

Pelin Yüce Falay: Türkiye'nin en iyi yönetilen kulübü VakıfBank'tır

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı'nda 2014  yılından beri yürüttüğü genel menajerlik görevinden ayrılan Pelin Yüce Falay,  çocukları için voleybol sevdasından vazgeçerken, VakıfBank'ın Türkiye'nin tüm  spor kulüplerine örnek bir yönetimi olduğunu söyledi.

Pelin Yüce Falay: Türkiye'nin en iyi yönetilen kulübü VakıfBank'tır

Falay, AA muhabirine yaptığı açıklamada 2018'de dünyaya gelen  çocuklarının bu yaşlarda anneye çok ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Aslında hamile  kaldığımı öğrendiğim andan itibaren çocuklarımı kendim büyütmek istiyordum ama  diğer tarafta da çok sevdiğim VakıfBank ailem ve işim vardı. Zaten ancak üç  senede bu adımı atabildim." dedi.

Anne olmanın tarifi imkansız bir duygu olduğunu anlatan Falay,  "Gerçekten insanda çok büyük değişimlere yol açıyor. Hele geç ve çok zor sahip  olmuşsanız." diye konuştu.
  
Mümkün olduğunca çocuklarıyla zaman geçirmek istediğini vurgulayan  Falay, "Diğer taraftan VakıfBank'ı ve voleybolu hayatımdan tamamıyla çıkarmayı  hiç düşünmüyorum." ifadelerini kullandı. 

"VakıfBank benim ailem" 

Türk voleybolunun lokomotifi VakıfBank'ta altı yıl boyunca genel  menajerlik yapmanın kendisi için gurur olduğunu aktaran Falay, sözlerini şöyle  sürdürdü:
  
"VakıfBank benim ailem. Tam 10 kupa kazanmayı başardık ve neden  Türkiye'nin en iyi voleybol kulübü olduğumuzu gösterdik. Aslında sadece  voleybolun değil uluslararası alanda Türkiye'nin en başarılı takımına sahibiz.  Yönetim şekli olarak VakıfBank, Türkiye'deki tüm spor kulüplerine örnektir.  Tepeden tırnağa çok iyi yönetilen bir organizasyona sahiptir."
  
VakıfBank'ta oynamanın her sporcunun hayali olduğunu anlatan Falay,  "Voleybolda çok başarılı olmuş sporcuları VakıfBank'a getirmek için olağanüstü  çaba ve maliyete katlanmanız gerekmez. Hatta son 5 ya da 10 sezona bakarsanız en  az transfer yapan, kulüp ve altyapısından en çok milli sporcu çıkaran takım  VakıfBank olmuştur. Çalıştığım süre boyunca da hiçbir zaman popülerlik adı  altında yüksek maliyetli bir oyuncu transferi yapmadık." diye konuştu.

Başarının kaynağı altyapı 
VakıfBank'ın her zaman takımı ileriye taşıyacak oyuncuları kadroya  dahil ettiğini kaydeden Falay, "Uzun dönemli kadrolar oluşturduk ve en önemli  sporcu kaynağımızı altyapımızdan sağladık. VakıfBank her zaman altyapısına  öncelik vermiştir. Bu yüzden Ebrar'lar, Ayça'lar, Tuğba'lar, Zehra'lar şu anda  Türk voleybolunun gururu, milli takımın omurgası olmuştur." değerlendirmesinde  bulundu.

Spordaki başarının istikrarla sağlanabileceğini vurgulayan Falay,  "Başarıda istikrar sağlayamadığınızda her sene yeniden takım kurulması gibi bir  alışkanlık var. Yeni takım kurmanın da beraberinde getirdiği bazı zorluklar var.  Hem maliyet hem de sporcuların birbirine alışması anlamında zaman kaybı oluyor.  Dolayısıyla kısa vadede başarıya ulaşmak hayal oluyor." şeklinde konuştu.
  
VakıfBank'taki başarının 3-4 senelik planlamalarla elde edildiğini  anlatan  Falay, şunları söyledi:
  
"Tabii bunda kulüp yönetiminin desteğini göz ardı etmemek gerekir.  Benim de görev yaptığım dönemde önceliği takım ruhunun bütünlüğüne verdik. Uzun  yıllar aynı formaya hizmet edecek sporcular tercih ettik. En önemlisi o  kızlarımızı altyapımızdan yetiştirdik. Önümüzdeki sezonun kadrosunu da çok  önceden planlamıştık ve bu yönde kadromuzu transfer yapmadan koruduk. İstikrarlı  bir takım oluşturduğunuzda yapılan yatırımın karşılığını her zaman alıyorsunuz.  VakıfBank da bu yatırımın karşılığını her zaman almıştır. Şampiyonluklarla,  kupalarla, uluslararası başarılarla, yeni Türk kadın voleybolcularının  yetişmesiyle ve en önemlisi küçücük kız çocuklarının parlayan gözlerle ablalarını  ilham almasıyla."
  
Görevden ayrılmasının ardından yerine genel menajerliğe getirilen  Neslihan Demir Güler'i değerlendiren Falay, "Altı yıl boyunca gururla bu ailede  yöneticilik yaptım. Bu bayrağı tüm dünyanın tanıdığı, ülkemizin en güzide kadın  sporcularından Neslihan'a bırakmanın gönül rahatlığıyla çocuklarımla vakit  geçireceğim bir döneme giriyorum. Neslihan gibi başarılı birinin voleybolun  içinde olması gerekiyordu." diyerek sözlerini tamamladı.

Pelin Yüce Falay, 2014'ten itibaren genel menajerlik yaptığı  VakıfBank'ta 2 FIVB Dünya Şampiyonası, ikişer CEV Şampiyonlar Ligi ile Türkiye  Süper Kupa, 3 Türkiye Ligi ve 1 Türkiye Kupası sevinci yaşadı.

Pelin Yüce Falay: Türkiyenin en iyi yönetilen kulübü VakıfBanktır

Fatih Terim: "Gemiyi en güzel şekilde limana yanaştırmaya çalışacağız"YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber