Futbol Rekabet Kurulu'ndan Süper Lig ve 1. Lig maç özetlerine tedbir kararı

Rekabet Kurulu'ndan Süper Lig ve 1. Lig maç özetlerine tedbir kararı

01.10.2022 - 14:04 | Son Güncellenme:

Rekabet Kurulu, Süper Lig ve 1. Lig maç özetleri ile haber amaçlı görüntülerin aynı anda yayımlanmasına yönelik tedbir kararı aldı.

Rekabet Kurulundan Süper Lig ve 1. Lig maç özetlerine tedbir kararı

Rekabet Kurulu’ndan Krea Prodüksiyon AŞ hakkında geçici tedbir kararı Rekabet Kurulu, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ hakkında geçici tedbir kararı verildiğini duyurdu.

Haberin Devamı

Tedbir kararının, Süper Lig ve 1. Lig maç özetleri ile haber amaçlı görüntülerin aynı anda yayımlanmasına yönelik ve rekabet ihlallerini, bunların yol açabileceği telafi edilemeyecek nitelikte zararları önlemek amacıyla alındığı açıklandı.

Rekabet Kurulu'nun 08.09.2022 tarihli 22-41/603-M sayılı kararı ile yaptığı açıklama şöyle;

'Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ’nin münhasıran sahip olduğu Türkiye Süper Lig ve 1. Lig futbol müsabakaları yayın hakları kapsamında “haber amaçlı görüntüler” ve “geniş özet görüntüleri” başta olmak üzere alt yayın haklarını diğer yayın kuruluşlarına ayrımcı bir şekilde sunduğu iddiasına yönelik olarak 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi kapsamında geçici tedbir uygulanmasına ilişkin 29.09.2022 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 22-44/652-281 sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır.

Haberin Devamı

“Türkiye Süper Ligi ve 1.Ligi Müsabakalarının Yayın Hakları pazarında meydana gelebilecek rekabet ihlallerini ve bunların yol açabileceği telafi edilemeyecek nitelikte zararları önlemek amacıyla, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ’nin; hâlihazırda devam eden 2022-2023 futbol sezonu bakımından yayın haklarını satın alan veya almak isteyen yayıncı kuruluşlar nezdinde her hafta ve görüntülerin izleyiciye ulaştırıldığı her maç bakımından geniş özet görüntülerin ve haber amaçlı görüntülerin, herhangi bir yayıncı kuruluş tarafından, haber amaçlı görüntüler için şartnamede belirlenen süreden önce yayımlanmasına izin verilmemesi” yönünde geçici tedbir kararı alınmasına, söz konusu tedbirin gerekçeli kararın tebliğinden itibaren yerine getirilmesine, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verilmiştir.