Avrupa Futbol Şampiyonası sonrasında ısrarla yazdım; az futbolla yetinmeyeceğim diye... Bizi Süper Lig’de kandırıyorlar. Türk hocaları, Avrupa‘nın, dünyanın değişen futbol anlayışına, özellikle son 5 yılda aşırı hızlanan dünya futboluna ayak uyduramadılar.
Millet artık uçarak oynuyor, biz yürüyerek... Milletin futbolcusu tazı gibi çabuk, bizim futbolcular, aldığımız yabancılar da dahil, bir-ikisi dışında hepsi “taş” gibi ağır...
Sözüm başta Fatih Terim, bütün Türk hocalarına... Takımlara hız kazandıramadılar, Türk futbolunu çabuk oynamaya alıştıramadılar. Çareyi sadece transferde aradılar. Hızlı oynamıyorsan, sahaya akıl koyamıyorsan, Avrupa’da ekmek yok.
Psikolog değilim ama maçtan bir akşam önce Fatih Hoca‘nın basın toplantısını izlerken, çarşambanın gelişini salıdan anladım. Son dönemlerde enerjisi bu kadar düşük bir Fatih Hoca görmemiştim. Transfer dedi, sakatlar dedi, PSV‘nin gücü dedi, hepsi kabul ama, bizim bildiğimiz, alıştığmız Fatih Terim gibi esip gürleyemedi.
Götze’nin attığı üçüncü gole dikkatinizi çekerim; maçın yıldızı Zahavi bir topuk pası yaptı, Götze arkaya sarkıp golü attı. Bir topuk pasıyla Galatasaray‘ın üç stoperi birden nakavt oldu. Alpaslan, Marcao, Luyindama, bizim kandırmaca ligde durumu idare ederler ama, Avrupa’ya çıkınca “takke düşer, kel görünür.” Bu kadar ağırlık olur mu?
Muslera‘ya da maaşallah (!)... Bir kaptan bir gemiyi ancak böyle karaya oturtur. Yediği ilk ve son golün mazereti yok. Bizim ligde Aslan kesilmek kolay... Marifet uluslararası maçlarda sahneye çıkmak, Aslan kesilmek... O da Muslera‘da yok...
Fatih Terim’in Sekidika, Kerem Aktürkoğlu tercihlerini eleştirmem. Hiç olmazsa çabuk oyuncular... Ama Galatasaray hücuma gitmeyi düşünmeyince ikisinin çabukluğu da yalan oldu.
Ayrıca şurası kesin; Galatasaray‘da “kontenjandan oynayan oyuncular” dakika bir, sezonun ilk maçında başladı. Avrupalı ile oynuyorsan, kim çabuk onu oynatacaksın. Sağına dön - soluna dön anlayışı çok eskide kaldı. Hangi devirde yaşıyoruz?
Hız ve çabukluk o kadar önemli ki, PSV‘nin 19’luk sağ kanat oyuncusu Madueke(23), Galatasaray‘ın sol kanadını perişan etti. İkinci golde sağdan milletin başını döndürerek getirip ortaya kestiği topa Zahavi yetişip golü atıyor da, Galatasaray savunması niye yetişip o topu uzaklaştıramıyoruz? Çünkü ağırlar, ayaklarında külçe var, kıvrak değiller, dönemiyorlar.
Bu hezimet, “transfer yapamadık, sakatlara oynatamadık“ mazeretleriyle anlatılamaz. Türk hocaları maalesef hız ve çabuklukta sınıfta kaldı. Dünya uçuyor, biz yürüyoruz. Aradaki fark bu... Bizim hocalara selam olsun...
Bizi ligle kandırmaya devam etsinler. Ben kanmam, haklı olarak çok daha fazlasını, çok daha hızlısını talep ediyorum. Sizin, benim, hepimizin hakkı bu ...