Galatasaray sezonun en iyi, en coşkulu, en baskılı başladığı maçını Kerem’le, Halil’le , Emre Kılınç’la kazanabilirdi. Üstelik başlangıç görüntüsü ile bunu hak etmişti. Ama ne demişler; nasıl başladığın değil, nasıl bitirdiğin önemli...
Galatasaray bu müthiş başlangıcına ve son 10 dakikaya skor avantajı ile girmesine rağmen Ömer’in, Marcao’nun, kaleci Fatih’in, Taylan’ın büyük hataları ile “kazandım” dediği maçı kaybetti.
Trabzonspor sezonun en kötü başlangıcını yaptığı, en eksik kadrosuyla oynadığı, ilk yarıda çaresiz kalıp, adeta teslim bayrağı çektiği maçta, önce “büyük ötesi” kalecisi Uğurcan ile ayakta kaldı, sonra iki vuruş ustası Bakasetas ve Edin Visca ile adeta mucize bir galibiyete imza attı.
Hep söyleyip yazıyoruz; büyük takımlarda büyük oyuncular oynar. Büyük oyuncular en çaresiz anlarda takımın kaderini, maçın kaderini, şampiyonun kaderini belirlerler.
İşte Uğurcan... Oyun 1-0 devam ederken, ters ayakta yakalanmasına rağmen bir mucize yaratıp Berkan’ın müthiş şutunu çeldi. Başka bir kaleci olsa, hiç kuşkunuz olmasın skor 2-0 olmuştu.
Bitmedi, maçın sonlarında Babel’in köşeye giden kafa vuruşuna adeta uzayarak gol izni vermedi. Bitmedi, son saniyelerde Babel’in tam direğin dibine giden vuruşuna nasıl uzandı, o topa nasıl müdahele etti, inanılmaz...
Galatasaray’a dönelim... Trabzonspor beraberlik golünde önce Ömer, Peres’i kaçırdı. O topu Marcao uzaklaştırmak bir yana, adeta rakibe asist yaptı. Vuruş ustası Bakasetas’a golü atmak kaldı.
Trabzonspor’un ikinci golünde, kaleci Fatih, baskı altındaki Taylan’a topu verdi, bu defa Taylan kısa oynayıp Edin Visca’ya asist yaptı, Trabzonspor’u mucize galibiyete götüren ikinci gol geldi.
Galatasaray’da büyük oyuncular olsa, ustalar oynasa, tecrübe konuşsa, takımın son 10 dakikada bu hallere düşmesine izin verir miydi? Süper oyuna rağmen ilk yarı 1-0 biter miydi? Trabzonspor ilk yarıda bu kadar ezilmişken; ustaları olmasa, kalesinde bir kaleciden daha fazlası oynamasa, vuruş ustaları bulunmasa bu maçı alabilir miydi?
Galatasaray’ın ilk yarı için hakkını teslim edelim... Çok iyi ama çok iyi oynadı. Bu çok iyi oyunun karşılığı asla 1-0 değildi. Zaten Galatasaray maçı son 10 dakikada değil, belki de çok iyi oynadığı ilk yarıyı 3-0’lara getireceğine 1-0’da kaldığı için kaybetti.
Trabzonspor’un bu maç için takdir edilecek çok yönü var. İlk yarıda bu kadar ezilmişken skoru 1-0’da tutabildi. Oynatacak stoperi, Marek Hamsik gibi takımın her şeyi yokken, ayakta kalabildi.
Trabzonspor iyi yönetilmenin, çok akıllı transferler yapmanın ödülünü topluyor. Galatasaray “feci” yanlış transfer politikasının bedelini ve faturasını ödüyor. Umarım akıllanırlar...