Vitor Pereira sahaya adeta bir “intihar” on biri çıkardı. Yanlışını ilk yarı sonunda anladı, ikinci yarıya doğru değişikliklerle başladı ve Fenerbahçe ipten döndü.
Niye intihar on biri... Sol kenarda Novak ile önünde Ferdi ilk yarı boyunca perişan oldular. Fenerbahçe’nin sol kenarı o kadar boş kaldı ki, şansları Hatay’daki Akintola yoktu.
Pereira yanlışı gördü. İkinci yarı başlarken, Serdar’ı stopere aldı, Szalai’yi sola, Novak önüne geçti. Doğru ve F.Bahçe adına dengeyi kuran bir değişiklikti.
Samatta konusunda çok bir şey demem. Çaresizlikten oynattığı belli... Ali Koç döneminde üçüncü transfer mevsimi bu... F.Bahçe halen bu takıma yakışan, atacağı gollerle takımı şampiyonluğa taşıyacak bir santrfor bulamadı.
İddia ediyorum, Samatta’nın 15. dakikada yakaladığı pozisyonu, normal bir santrfor olsa gözü kapalı gol yapardı. Samatta resmen bitik durumda... Eli-ayağı tutmuyor.
Fenerbahçe’de iyi şeyler de var, kötü şeyler de... Şükür, yan pası-geri pası bırakmışlar. Geçen yıl olduğu gibi savunmada az adamla yakalanmıyorlar. Özellikle göbeği çok iyi kapattılar. Osayi sağ kenarda tamamdır. Solda Ferdi oy-na-maz.
Fenerbahçe, orta alanda Zajc, Mesut, İrfan gibi kreatif adamlarla oynuyor. Savunması olmayan adamlar... Orta alanın tek defansif adamı var; Gustavo... Böyle devam ederse Gustavo isterse “çelik adam” olsun, bir süre sonra sel sularına kapılmış çürük binalar gibi yerle bir olabilir. Gustavo’ya partner lazım...
Mesut Özil’e golü moral olmuştur. Ancak Mesut’un takıma katkısı yok denecek kadar az... Mesut’tan elbette atletik adam olması beklenemez ama, takımı da durgun oyunuyla eksik bırakmamalı...
Fenerbahçe’de dört sağlam adam vardı; Balotelli’nin iki, Svensson’un bir, toplam üç gollük şutu kurtaran kaleci Altay, çok kritik kademelere giren iki stoperden Tisserand ve Szalai, hatta ikinci yarıda oyuna giren üçüncü stoper Serdar Aziz... Elbette takımın “orta direği” Gustavo...
Adana Demirspor’un bu ligde çok iş yapacağı belli... Balotelli “arıza” çıkarmaz ve “su kaynatmazsa” tek vuruşlarla çok gol atabilir. Fenerbahçe’yi özellikle son yarım saatte çok bunalttılar ama kaleci Altay’ı çaresiz bırakacak şutları atamadılar.
Adana’nın iki penaltı itirazı var. Castro-Osayi mücadelesinde, Osayi’nin uzattığı ayağı topla değil, Castro ile buluşuyor. Penaltı verebilir mi, verebilir... Nazım Sangare-Akintola mücadelesinin penaltı ile uzaktan yakından ilgisi yok.
Kazanırken eksiğini görmek önemli... Fenerbahçe şampiyonluk şarkısını son mısrasına kadar söylemek istiyorsa çok acele sol kenar adamı ve süper klas bir santrfor bulmalı... Fenerbahçe seyircisi yıllardır “sevda” ekiyor, hiç olmazsa bu yıl “hüsran” biçmesin.