Böyle başlamalıyım. En ufak temasta yüzünü tutup, yerde çırpınanlara deli oluyorum. Bir dirsek yersiniz, bir darbe alırsınız, tamam... Ama okşama gibi dokunuşlarda bile, kendini yere atan kalkmak bilmiyor.
Bu kural uygulanmadan önce yüzünü tutup yere yatan oyuncu hatırlamıyorum. Şimdi el-yüz temaslarına sarı kart uygulaması başladı ya, “Silah çıktı, erkeklik bozuldu” misali yüzünü tutan yerde... Her maçta ortalama 5-10 defa oluyor. Oyun duruyor, duruyor, duruyor. İzlenecek yanı kalmıyor. Yerlisi-yabancısı çoğu futbolcu bu sahteciliğin içinde...
Önce Fatih Aksoy yerde kıvranmaya başladı. Allah korusun 32 dişi, ağzının içine döküldü sandım. Sonra ağır çekimde görüntü geldi, ne vurması, Cicaldau neredeyse Fatih‘in yüzünü okşuyor.
Ardından Borja-Morutan buluşması... Morutan yüz felci geçirdi sandım. Baktım, Borja‘nın bir teması var, elin-yüzle bir buluşması var ama bunlara faul bile çalınmaz. Ama Morutan kıvranıyor. Hani “futbol erkek oyunuydu” diyeceğim ama artık kadın takımları da kuruldu.
Alanyaspor çok etkili iki atakla başladı. Önce Luyindama, özellikle sonrasında Yedlin çok kritik iki kademeye girmese, Galatasaray kalesinde göreceği erken bir golle maça başlayabilirdi.
Galatasaray, Alanya ceza alanına “Hoş geldin”e gittiğinde 20’li dakikalar gelmişti. O dakikaya kadar çalıp, oynamaya çalışan, ancak hücum alanlarında özellikle Diedhiou‘nun ağır ve kişisel görüntüsü ile etkili olamayan Alanyaspor daha fazla öne çıkan, daha fazla göze takılan takımdı.
Fatih Hoca ilk yarıda “sıfır” çeken Halil ile Morutan‘ı haklı olarak çıkardı. Galatasaray bir baskı da kurdu. Ama atakları genellikle kendinden değil, Alanyasporlu oyuncuların kişisel hatalarından kaynaklandı.
Galatasaray baskısına rağmen kaleci Serkan‘ın maç boyu kurtardığı iki tehlike var. İlk yarıda Kerem‘in müthiş şutuna uzanıp haftanın kurtarışını yapması, diğeri, ikinci yarıda Cicaldau‘nun frikiğini çıkarışı...
Galatasaray tam 15 korner attı. Mustafa‘nın auta giden bir kafa vuruşu dışında kornerlerin tamamını Alanya‘nın uzunları topladı. Awaziem, Milunoviç ve önlerinde Fatih Aksoy her kornere vurdular. Fatih Aksoy sahanın kralıydı.
Babacar oyuna girdikten sonra Alanya hücumları toparlandı. İnanamadığım şu oldu; Alanya golünde Borja topu sol kenardan kesti, top tam 50 metre Galatasaray kalesine paralel geldi, Ömer dahil, tek adam 50 metreden gelen topa müdahale edemedi ve Candieas golü attı. Candieas golünde Muslera için üzüldüm. Candeias‘ın ilk vuruşunu mucize ötesi çıkardı. Dönen topta Galatasaray savunması bir daha uyuyunca Candieas‘ın ikinci vuruşu gol oldu.
Futbolun dünü yok, bugünü var. Dün Lazio maçında alkış yağmuruna tutanlar, üç gün sonra bir yanlış pas için oyuncusunu yuhalayabiliyor. Yorgunluk diyenlere hiç katılmam... Galatasaray maçın başında olup, sonunda olmasa “yorgunluk” derdim. Galatasaray maçın başında da yoktu, sonunda da...