Turnuvanın açılış maçında kendi futbolumuzdan uzak bir görüntü çizdik. Bunda İtalya’nın her alanda yaptığı baskı ve sahaya dağılımı etkili olsa da bunu kıracak pas trafiğini yapamadık. Kolaya kaçıp uzun oynayıp savunma arkasına toplar atmaya çalıştık.
Birkaç kez fırsat bulmaya yaklaşsak da İtalyanlar için bu çıkışlar sürpriz değildi ve önlemini aldılar. İlk yarının özeti 36’da ekrana verilen istatistiklerde saklıydı.
157’ye karşılık İtalya 349 pas yapmıştı. Pas başarı oranı da bizden yüksekti. 3. dakikadan itibaren bilinçli şekilde ataklar geliştirmeye çalışan ev sahibi ekip 17’de İnsigne, 27’de Chiellini ile iki net fırsat yakaladı. İkinci yarı iki takım da değişiklik yapmıştı ama oyun değişmemişti.
Cengiz’in orta sahada kapıp tek başına sürüklediği ataktan sonuç çıkmadı. 53’te Berardi klas bir çalımla Umut’u geçti.
İçeri sert çevrilen topu uzaklaştıramayan Merih topu kendi ağlarına gönderdi: 1-0
Bu gol İtalyanları rahatlattı ve daha coşkulu oynamaya başladılar. Sağ kanatta kendini unutturan Spinazzola vurdu. Uğurcan’dan seken topu Immobile tamamladı. 66’da skor 2-0’a geldi. Maçta son sözü İnsigne söyledi.
79’da Uğurcan’ın kötü pasında etkili hücum oyuncusu cezayı kesti: 3-0 Milli takım ilk pozisyonu son dakikada bulsa da Burak’ın vuruşunu Chiellini engelledi.