2022 Katar yolunda, önce Hollanda sonra Norveç'i yeniyoruz. Skoru geçtim, oynanan oyun günü kurtaran oyun değil, geleceğe umutla bakmamıza neden olan bir oyun. Salgın sürecinde oynadığımız maçların aksine bir tablo var ortada. Aslında o tabloya, Avrupa Şampiyonası'nda giden yolda da şahit olduk. Hollanda ve Norveç diyoruz lakin bu çocukların, iki Fransa maçından da, puanlar çıkardığını silmeyelim hafızalardan. 

Lige verilen arada, milli takım bize öyle bir hava getirdi ki hakem tartışmalarını, kale önlerine çekilmiş takım otobüsleri, maçlardan sonra kabahati başkalarında bulan bazı yönetici demeçleri ve sürekli yaşanan teknik adam değişiklikleri gibi kötü anıları sildik hafızalarımızdan. Malaga'da tarih yazan sizleri hangi kelimelerle anlatabiliriz. Ey dostlar..Bu takım bizim takımımız. Bu takım bizim bayrağımız. Kimler bu bayrağı böyle şanlı dalgalanmasına katkı sağlıyorsa, onların yeri benim başımın üstünde. 

Dün gibi hatırlıyorum. Şenol Güneş Beşiktaş'ı çalıştırırken, basın mensuplarıyla yemekli bir toplantı yapmıştı. O dönemki milli takımımızın başında Fatih Terim vardı. Ve Şenol Hoca toplantıda, ligdeki hocaların Fatih Terim'e yardım etmeleri gerektiğini söylemişti. Milli takımda oynayabilecek yerli futbolcuların sayısının artmasının, kulüp çalıştıran her hocanın görevi olduğu yönünde ifadeleri olmuştu. Ne kadar doğru söylemişti Şenol Güneş. Bugün Ozan Tufan'a futbolcu olduğunu hatırlatan Sergen Yalçın'a, o gencecik Taylan Antalyalı'yı milli takım seviyesine çıkartan Fatih Terim'e, Uğurcan gibi bir kaleciyi futbolumuza kazandıran Ünal Karaman ve kaleci antrenörü Metin Aktaş'a ve diğerlerine nasıl teşekkür etmeyelim. 

Yanlış anlaşılmasın, Şenol Güneş'ten rol çalıp başkalarına verme niyetinde değilim. Bu zaferi kulüpçülük zihniyetine çekmeye çalışma niyetinde ise hiç değilim. Tam tersine milli takıma kulüpçülük penceresinden bakanlara en başta karşı çıkanlardanım. Yok onu niye almadın yok bunu niye almadın? Geçelim bu tartışmaları. Bu takım bizim bayrağımız. Yenseler de yenilseler de bu milli takım bizim bayrağımız. Ne mutlu o bayrağı dalgalandıranlara. Ne mutlu bizlere, böyle bir milli takım seyrediyoruz. 

Her şey bitti mi elbette hayır. Sadece çok ama çok iyi bir başlangıç yaptık. Malaga'da, Akdeniz'de yüzdük, Letonya'da ise boğulmayalım. Hollanda ve Norveç'e nasıl hazırlandıysak yine aynı istek ve disiplinle bu iki şanlı galibiyetimizi taçlandırmamız lazım. Benim bildiğim Şenol Hoca da aksi bir durum olmaması için dönüş yolunda bile Letonya maçının planlarını yapmıştır. 

Özetleyecek olursak, Hollanda ve Norveç galibiyetleri nedeniyle bütün dünya bizlerden övgüyle bahsediyor. Hele Hollanda maçından sonra, hangi yabancı internet sitesini açsam karşıma ay-yıldızlı formasıyla Burak Yılmaz ve arkadaşlarının sevinç fotoğrafları çıkıyordu. Kimse kusura bakmasın havamız yerinde. Ben seviniyorum Haaland üzülüyor. Ben seviniyorum Depay üzülüyor. Nasıl havamız yerinde olmasın? Türkiye'ye bu zaferleri yaşattığınız için teşekkürler Şenol Hoca teşekkürler bizim çocuklar. 

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet