Geri Dön

Son dakika - EURO 2020 için seyirci müjdesi!

Türkiye’nin iki maçına ev sahipliği yapacak 70 bin kişilik Bakü Olimpiyat Stadı’nda yüzde 50 kapasite kararı alındı. İtalya-Türkiye maçı için en az 15 bin kişinin tribünde olması planlanıyor, Wembley Stadı’na 90 bin seyirci alınması ihtimaller arasında bulunuyor.

Son dakika - EURO 2020 için seyirci müjdesi!

ONUR DİNÇER 

Koronavirüs salgını nedeniyle bir yıl ertelenen ve bu yaz 11 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, statlara seyirci alınıp alınmayacağı konusunda dün önemli gelişmeler yaşandı. EURO 2020’de karşılaşmaların tamamen seyircisiz yapılmasına sıcak bakmayan UEFA, statlara ne oranda seyirci alınacağı ile ilgili kararın, ev sahibi ülkelerdeki sağlık koşullarına göre verilmesini istemişti. Bununla ilgili dosyalar dün itibariyle UEFA’ya teslim edilmeye başladı.

Türkiye’nin A Grubu’ndaki iki maçına ev sahipliği yapacak Bakü Olimpiyat Stadı’nda toplam kapasitenin yüzde 50’si oranında seyirci alınacağı Azerbaycan Futbol Federasyonu tarafından duyuruldu.  Buna göre ay-yıldızlıların İsviçre ve Galler maçlarını oynayacağı 70 bin kişilik statta her iki maçta da 35 bin seyirci bulunabilecek. 
Turnuvanın açılış maçı olan İtalya-Türkiye mücadelesine ev sahipliği yapacak Roma Olimpiyat Stadı için ise İtalyanlar yüzde 25 kapasiteye kadar çıkabildi. İtalyanlar turnuva tarihine kadar bu rakamı artırmayı hedeflerken, hükümetin verdiği onay UEFA’ya iletildi ve ülkedeki sağlık kurulunun da oluru gerekiyor.
Turnuvada en kalabalık maçların İngiltere’de oynanması bekleniyor. Final ve yarı final maçları da dahil olmak üzere 7 maçın oynanacağı EURO 2020’nin merkez stadı görünümündeki Wembley Stadyumu’na tam kapasiteli seyirci alınması bile planlanıyor.

Son dakika - EURO 2020 için seyirci müjdesi

Ada’da aşılama kampanyasındaki başarı ile salgının yayılımında önemli gerilemeler kaydedilmesinden cesaret alan İngiliz yetkililer, Wembley’in ev sahipliği yapacağı ilk maçı 10 bin kişiyle oynatmayı, sonrasında her maç bu sayıyı artırarak final karşılaşmasını 90 binlik tam kapasite ile oynatmayı planlıyor.

Dublin ve Bilbao listeden çıkabilir
Bazı ülkeler sınırlı sayıda da olsa maçlara seyirci alımını garanti ederlerken, bazılarının ise hiç seyirci garantisi veremediği ortaya çıktı. E Grubu maçlarına ev sahipliği yapacak Bilbao ve Dublin kentleri, stada alınacak minimum seyirci rakamı veremedi ve bu yüzden bu iki kentin değişme ihtimali doğdu.
Kendilerine tanınan ek sürede UEFA’ya minimum seyirci garantisi verememeleri durumunda bu statların ev sahipliklerinin ellerinden alınabileceği belirtiliyor. Diğer bazı ev sahibi kentlerde ise şu sayılarda seyirci alımı olması bekleniyor: St Petersburg (Rusya): 34 bin, Budapeşte (Macaristan): 30 bin, Bükreş (Romanya): 13 bin, Amsterdam (Hollanda): 12 bin, Glasgow (İskoçya): 12 bin, Kopenhag (Danimarka): 12 bin.

Fatih Terim ve Feghouli'nin çocukları maç sabahı bir arada
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet