Geri Dön

Son dakika haberi - Dario Costa: Bir rüya gerçeğe dönüştü

Çatalca’daki tünellerden uçağıyla geçerek Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Red Bull sporcusu İtalyan pilot Dario Costa, o heyecan dolu anları şöyle anlattı: “Motoru çalıştırdığımda bu işi hakkıyla yapmam gerektiğini biliyordum. Büyük bir mutlulukla, bir rüya gerçeğe dönüştü”

Son dakika haberi - Dario Costa: Bir rüya gerçeğe dönüştü

ONUR DİNÇER

Red Bull sporcusu İtalyan pilot Dario Costa, İstanbul’daki tünellerden geçerek kırdığı, “Uçak ile En Uzun Tünel Uçuşu” rekorunun ardından Milliyet’e konuştu.

Çatalca’daki T1 ve T2 tünellerini 43.44 saniyede geride bırakan, 70 santim-1 metre arası bir yükseklikte uçarak, ikinci tünelde saatte ortalama 245 kilometrelik bir hıza ulaşan ve Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Costa, o anları anlattı:

Motoru ilk çalıştırdığım andan itibaren bu işi hakkıyla yapmam gerektiğini biliyordum. Kafamda tasarladığım adımları takip ettim. Tünele ilk girdiğim anda yan rüzgar nedeniyle uçak sağa kaydı. İşte o anda her şey benim için yavaşladı. Uçağı yeniden eski konumuna getirmeye odaklandım. Sonra her şey aklımda hızlanmaya başladı.

Bu proje inanılmaz bir yolculuktu. Hem büyük bir rahatlama hem de büyük ama çok büyük bir mutluluk. Benim için bir rüyanın daha gerçeğe dönüşmesiydi. Çok iyi reaksiyonlar aldım. Bir çocuktan gelen bir mesajda, bu uçuş sayesinde büyük hayaller kurmanın ilham verici olduğunu ve çok çalışarak bunların gerçekleşebileceğini öğrendiğini söylemiş, çok mutlu oldum.

Tünel fikri karikatürden

Tünel Geçiş fikri 29 yıl önce gördüğüm bir karikatürden geliyor. 3 yıl önce de artık bu hayalimi gerçeğe dönüştürmeye hazır olduğumu hissettim ve fikrimi Red Bull ile paylaştım. En uygun tüneli bulup hayata geçirmeye karar verdik.

Yakın zamanda yapmak istediklerimin uzun bir listesi var. En yakın olanıysa 2022 Air Race Dünya Şampiyonası. Orada tüm sezon yarışmak istiyorum. Tamamıyla bu yarışa odaklandım. Hayatımda ilk kez bu seviyede bir yarışta yer alacağım. Tabii ki öğrenecek ve hazırlık yapacak çok şeyim var.

‘Red Bull bir kanattan fazlası’

Red Bull’un sloganındaki kanatlanmak mecazi bir şey ama benim özelimde bakarsanız, evet Red Bull bana bir kanattan daha fazlasını verdi. 2017 yılından bu yana uçmam için bana uçak veriyorlar. Bu sebeple de onlara hayatımın sonuna kadar minnettar kalacağım. İçmek için tercih ettiğim Red Bull ise klasik olanı, ben klasikçiyim.”

1 numarası İstanbul

“Türkiye’yi ve İstanbul’u çok seviyorum. İstanbul havadan da, karadan da bakıldığında devasa ve çok güzel gözüküyor. Bugüne kadar yaklaşık 10 ülkede gösteri uçuşları gerçekleştirdim. Kesinlikle İstanbul aralarında en fazla etkilendiğim diyebilirim. Türk insanına bana göstermiş oldukları büyük destek için tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum.”

Mert Nobre: “İnşallah milli aradan sonra daha iyi olacağız”
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber