Geri Dön

SON DAKİKA | Mustafa Cengiz'den Ali Koç'a cevap

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler sözleşmesi kapsamında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

SON DAKİKA | Mustafa Cengiz'den Ali Koç'a cevap

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler sözleşmesi kapsamında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cengiz'in açıklamaları şöyle:

Biz UEFA'da olan görüşmelerimizde de Galatasaray'ın sadece bir futbol kulübü olmadığını ve cumhuriyetle birlikte büyüdüğünü, tüm spor faaliyetlerinde bulunduğunu anlattık.

Devlet şu ya da bu kulübe destekte bulunmuyor. Biz sadece futbol kulübü değiliz. Bizim sosyal sorumluluklarımız var. Bir efor sarf ediyoruz. Aynı zamanda toplumun çimentosuyuz.

Sadece Galatasaray FK veya Fenerbahçe FK değiliz. Yalnızca bizde 1700 sporcu var. Her dalda sporcumuz var.

Ali Koç'a cevap

7 dakikalık bir video yayınladı Fenerbahçe. Teliften nasıl aldılar bilmiyorum. Ben 2 saati dinlediğimde aklımda sadece şu kaldı. Pazar derbi var, ne yapar eder o hakemi etkilerim. Mağdur durumda olduğumu PR çalışması yaparak öne çıkarım. Ortamı etkileyerek bu maçı nasıl alırım şeklinde bir algı hissettim. Benim aldığım bütün konu bu. Ben bir hakemin bilinçli hata yapmasını istemem. 

Hakemlerden cesaret istiyorum. Hakem camiasını zan altında bırakarak ne kazanabilirsiniz? Bu açıklamayı 17 kulüp imzalamadı!. Diğerlerinin günahını aldılar.

Ali Koç'un açıklamalarının tek amacı derbi hakemini etkilemek içindir! Bir maçı kazanırsınız ama bir geleceği yok edersiniz. Bu tarz bir galibiyet benden uzak olsun. İnsanın olduğu yerde hata da işin bir parçasıdır. 

Artık yıpranmış isimlerle yürümeyelim dedik. Hata yapacaksa onlar yapsın. Gördüklerini çalsın, adil olsun. Fırsat kovalamasın. Collina'lar hayal mi hayal ama Türk hakemliği bunlara ulaşabilir. Takım tutabilirsin ama gördüğünü çal.

"2 yıldır karşılanmıyorum"

2 yıldır oraya gidiyorum karşılandığımı hatırlamıyorum ama bir olumsuzluk olmadı. Biz camiaya laf etmedik. Bize herhangi bir takım veya kişi saldırıda bulunursa ona yanıt veririz. Diğer yanağımızı çevirmiyoruz. Ben gelen her takım taraftarına hata yapmadık. Ne yüksek ses açtık ne de tuvaletleri kapattık.

"Taraftarım nasıl karşılanır asıl önemli olan o"

Benim taraftarım nasıl karşılanır asıl o önemli olan. Benim 500-600'e yakın taraftarım duyma sıkıntısı yaşadı. Gözlemci gelince hoparlörün sesi kısılıyor, gidince maksimuma veriliyor. İnsanlar pamuklarla maça gidiyor. Biz yapmıyoruz. Bu bir spor müsabakası, Mohaç Meydan savaşına gitmiyoruz. Fark da atabiliriz, fark da yiyebiliriz. Bu toplumsal bir olay. Gerginliğe, düşmanlığa yöneltmeyelim. Gülelim, takılalım. Rakip takım bizim arkadaşımız.

"Bu seri kırılacak"

20 yıldır Kadıköy'de kazanamıyoruz, tebrik etmek gerekir ama bu kırılacak. Ama benim dönemimde, ama başka birinin döneminde. O gün pazar günü mü? İnşallah o gün pazar günü olur. Diagne konusuyla alakalı Brugge'le gerilimimiz oldu. 13 milyon yatırım yaptığımız bir oyuncunun heder olmasını istemeyiz. Çok sert bir uyarıda bulunduk bununla alakalı. Brugge başkanı konuya el attı, düzenli antrenmanlara başlattı. Aradaki mali sorunları da hallettik.

"Brugge ile mali sorunları hallettik"

Diagne konusuyla alakalı Brugge'le gerilimimiz oldu. 13 milyon yatırım yaptığımız bir oyuncunun heder olmasını istemeyiz. Çok sert bir uyarıda bulunduk bununla alakalı. Brugge başkanı konuya el attı, düzenli antrenmanlara başlattı. Aradaki mali sorunları da hallettik.

"Davete katılacaklara söylenir"

Bir davet bildiğim kadarıyla davete katılacaklara söylenir. Alternatif tarihler ve saatler vermek zorundasınız, saatim ve günüm uygunsa giderim diğer başkanlar da uygunsa. Bana intikal eden bir şey yok. Valimizden telefon geldi, dört büyük kulübün başkanı ve TFF başkanının olacağı bir toplantı düzenlenecek Valilik binasında. Benim yüzüm eskiyecek televizyona çıka çıka, benim televizyona çıkma gayem yok. Branş açmak çok kolay ama onu sürdürmek daha önemli. Biz şu anda mali durumu dengelemek durumundayız. Yapılandırma sürecindeyiz ama Kadın Futbol Şubesi'ni zamanı geldiğinde açma planımız var.

Galatasaray, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı

Galatasaray Spor Kulübü, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact) imzaladı ve Türkiye’de bu inisiyatife üye olan ilk spor kulübü oldu.

Türk Telekom Stadyumu’nda düzenlenen lansmana; Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, yönetim kurulu üyesi Dilek Kutlu ve Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele’nin katıldı.

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) imza töreninde açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, “Galatasaray’ın sosyal oluşum ve bir sivil toplum örgütü göstergesi olarak Birleşmiş Milletler ile yapacağımız bir anlaşmayı burada size tanıtıyoruz. Onlar ile iki tane daha işbirliğimiz oldu. Bu bize gurur veriyor. Galatasaray olarak dünya barışına, insani iş birliğine katkıda bulunmak bize gurur veriyor. Dünyanın en büyük sürdürebilirlik ilkeler sözleşmesine imza atıyoruz. Bu sözleşmeye imza atan tek ve ilk spor kulübüyüz. Yine bir ilki ve eni gerçekleştiriyoruz. Toplumsal duyarlılık ve sürdürebilirlik için ana toplumda kadın nasıl güçlü hale gelebilir bunun realize edilmesini, son yıllarda kadınlara yapılan şiddete karşı olduğumuzu fiilen de yanlarında olduğumuzu gösteriyoruz. Bu anlaşma ile geniş bir sorumluluk almayı amaçlıyoruz. Galatasaray sadece bir futbol kulübü değil. Galatasray, bir toplumsal görev de edinmelidir; tüm spor dallarında faaliyet göstermek ve gençliğin eğitimine katkıda bulunmak. Türk gençliğinin eğitim ve öğretiminde Gençlik ve Spor ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazen yapamadığı şeylerde bu üç kulüp katkıda bulunuyor. Büyük kulüpler sadece futbol kulübü değildir. 14 dalda binlerce sporcu var. Hiçbir ayrım gözetmiyoruz. Birleşmiş Milletler ile imzaladığımız bu anlaşma için gurur duyuyor ve teşekkür ediyoruz. Kadınlar bir toplumda ne kadar güçlü ise ne kadar ileri eğitimli ise o toplum en ileri toplumdur. Kadınlara her türlü desteği vermeliyiz. Onlar bizim annemiz, eşimiz, kardeşimizdir” diye konuştu.

DİLEK KUTLU: GALATASARAY HER ZAMAN İLKLERİ YAPAR VE ÖNCÜDÜR

Galatasaray’ın kadın yönetim kurulu üyelerine verdiği destekten dolayı başkan Mustafa Cengiz’e teşekkür eden Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Kutlu, “Galatasaray’ın iki kadın yönetim kurulu üyesinden biriyim. Çocuklarımızın, dünyamızın geleceği için harekete geçmeli, her taşın altına elimizi sokmalıyız. Bugün imzalayacağımız bu anlaşma ile de bu sorumluluk duygusu yatmaktadır. Sayın Mustafa Cengiz’e sunduğumuz her projede kadınlara verdiği sonsuz destekten dolayı teşekkür ediyorum. Biz bugün çok büyük bir işe ve işbirliğine imza atıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak için pek çok etkinliğimiz olacak. Her kesimden Galatasaraylı bu konuda bize destek oldu, hepsine teşekkür ediyorum. Sporun birleştirici gücü ile yapılması gerekenleri yapacağımıza inancımız tamdır. Galatasaray her zaman ilkleri yapar ve öncüdür. 2020 yılında Galatasaray’da her türlü şiddetle mücadeleyi görev edindik. Kadına şiddet konusunda bir çalışma başlatmayı tercih ettik. Tabi sadece şiddet kadına değil, çocuklara, insana şiddet konusunda da program çalışmalarımız olacak” şeklinde konuştu.

GLOBAL COMPACT TÜRKİYE GENEL SEKRETERİ MELDA ÇELE: BU ANLAŞMAYI İMZALADIĞI İÇİN GALATASARAY SPOR KULÜBÜ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Galatasaray’a bu anlaşma için teşekkür eden Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele ise, “Tarihi bir dönem içindeyiz. 2020 yılına geldiğimizde ilerlediğimiz bazı alanlar mevcut. Açlık, yoksulluk ve eğitim konusunda biraz olsun gelişim gösterdik. İklim değişikliğini günlük hayatımızda hissediyoruz. Bu konuda ilerleme kaydedemedik. Diğer ilerleme kaydedilemediğimiz şey ise toplumsal cinsiyet eşitliği. Artık sözlerde kalmadan, somut hedeflere yönelmeli ve harekete geçmeliyiz. Spor kulüpleri geniş kitlelere yönelme konusunda çok önemli bir faktör. Bu konuda Galatasaray Spor Kulübü’ne teşekkür ediyorum. Türkiye’de bu anlaşmayı imzalayan sarı-kırmızı kulübün etkisiyle bu anlaşmanın ve programın kar topu etkisi ile büyüyerek gelişmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

SON DAKİKA | Mustafa Cengizden Ali Koça cevap

Arda Turan'dan oğlu Hamza Ardalı paylaşım: Sizden öğrenecek değiliz

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber