Geri Dön

Son dakika - Veliefendi'de tarihi yarış! 95. Gazi Koşusu

Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu’nun 95.’si bugün koşulacak, 2021 yılının şampiyon safkanı belli olacak

Son dakika - Veliefendi'de tarihi yarış! 95. Gazi Koşusu

1927 yılından bu yana büyük önder Atatürk adına düzenlenen bu önemli klasik 2400 metre mesafede ve çim pistte yapılacak. Saat 17.15’te startı verilecek koşuda 22 üç yaşlı İngiliz tayı kıyasıya mücadele edecek. Finişi önde geçen safkan sahibine 2 milyon 100 bin TL kazandıracak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Gazi Koşusu’nun 95.’si bugün Veliefendi Hipodromu’nda koşulacak.
Üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez koşabildikleri, çim pistte 2 bin 400 metre mesafeli koşuya bu yıl 21’i erkek, 1’i dişi olmak üzere 22 safkan katılacak.
Türk at yarışçılığının bu önemli koşusunu kazanan tay, sahibine hatırı sayılır bir miktarda ödül kazandıracak.

Gazi Koşusu’nda 2021 yılı birincilik ikramiyesi 2 milyon 100 bin lira olarak belirlenirken, ikinciye 840 bin, üçüncüye 420 bin, dördüncüye 210 bin, beşinciye de 105 bin lira ödenecek.
Koşuyu kazanan tayın sahibi, birincilik ikramiyesinin yanı sıra kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primi ile birlikte 3 milyon 134 bin 100 lira ikramiye kazanacak. Safkanın sahibi aynı zamanda yetiştiricisiyse, bu tutara yetiştiricilik primi de dahil olacak ve ödül 3 milyon 737 bin 850 liraya ulaşacak.

Yine seyirci yok
Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilecek koşu saat 17.15’te başlayacak. Yarış, TJK TV ile TAY TV’nin yanı sıra Kanal D, Habertürk, Fox TV, NTV, TV100, Haber Global, TRT Spor Yıldız, beIN Sports Haber, A Spor, Sportstv, SportsSmart, GS TV ve Tivibu Spor kanallarından da yayımlanacak.
Gazi Koşusu’na, koronavirüs önlemleri kapsamında seyirci alınmayacak. Her sene Veliefendi Hipodromu’nda festival havasında gerçekleştirilen ve yarışseverlerin büyük ilgi gösterdiği “Derbi”, geçen yıl gibi seyirci olmadan yapılacak.

Son dakika - Veliefendide tarihi yarış 95. Gazi Koşusu

Hepsinin hayali şampiyonluk!
Gazi Koşusu’nda en büyük heyecanı hiç kuşsusuz bu güzide safkanlara binecek olan jokeyler yaşayacak. Kimi tecrübesini, kimi gücünü, kimi ise taktik zekasını ortaya koyacak. Ama hepsinin hedefi yarışta safkanı ile bütünleşip zafere uzanmak olacak. İşte bugünkü önemli derbide at binen ve hayallerinde şampiyonluk yatan jokeylerin Gazi Koşusu ile ilgili yorumları:

HALİS KARATAŞ (Mamba Forever): Gazi Koşusu at sahibi, antrenör, jokey ve seyisi için bir festivaldir. Ulu önderimiz Atatürk adına düzenlenen bu yarışa katılmak ise benim için büyük bir onurdur. Mamba Forever yarış hayatına başladığından beri bindiğim bir safkan. Kalitesine çok inanıyorum. Diğer atlar kadar şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Rakiplerimiz Burgas ile Anadolu Aslanı.

GÖKHAN KOCAKAYA (Real Runner): 12. kez Gazi’de at biniyorum. Bir birinciliğim var. Atıma güveniyorum. Son bir haftadır bu yarışa konsantre oldum. Gerek ben, gerek atın ilgilileri güzel geçen bir sezona güzel bir birincilikle damga vurmak istiyoruz. Rakiplerimin Burgas ile Anadolu Aslanı olduğunu düşünüyorum. Herkese başarılar diliyorum.

HIŞMAN ÇİZİK (Gülüm Osman): Bu yarışa katılmaktan büyük onur duyuyorum. Şans bizden yana olsun. Hak eden kazansın. Mental olarak farklı şekilde hazırlanmadım. Hiç bir eksiğimiz yok. Şu anda her şey iyi gidiyor. Rakiplerim Burgas, Real Runner ve İllüzyon.

ÖZCAN YILDIRIM (İllüzyon): 15. kez katılıyorum. Özlem duyduğumuz bu kupaya ulaşacağız inşallah. Atıma güveniyorum. Gazi Koşusu günü “İllüzyon” olur inşallah. Rakiplerimiz Burgas, Real Runner ve Anadolu Aslanı.

MÜSLÜM ÇELİK (Red Luck): 6. Gazim. Tabiki kendimi şanslı görüyorum. Tüm atlar rakiplerim.
MERTCAN ÇELİK (King Jackson): Bütün safkanlara eşit olarak bakıyorum. Benim safkanım İzmir’den geldi. İstanbul’da güzel bir ikincilik aldık. Rakiplerimiz Burgas, Real Runner,
Anadolu Aslanı ve İllüzyon.

Yedinci zafer gelecek mi?
Bugünkü yarışta favorilerden Burgas’a binen Jokey Ahmet Çelik, 6 kezle Gazi Koşusu’nu üst üste en çok kazanan jokey rekorunu elinde bulunduruyor.
89. Gazi Koşusu’nu “Renk”, 90. Gazi Koşusu’nu “Graystorm”, 91. Gazi Koşusu’nu “Piano Sonata”, 92. Gazi Koşusu’nu “Hep Beraber” adlı atla safkanla kazanan Çelik, 93. Gazi Koşusu’nu “The Last Romance” isimli safkanla ilk sırdada bitirdi.
Tecrübeli jokey, geçen sene yapılan 94. Gazi Koşusu’nu da “Call To Victory” isimli safkanla kazanarak, üst üste 6 kez birincilik sevinci yaşadı. Unutulmaz jokey Ekrem Kurt, 1971, 1972 ve 1973’te üç yıl arka arkaya Gazi Koşusu’nu kazanmıştı. 

Bold Pilot’dan unutulmaz rekor
Gazi Koşusu’nda en iyi derece Bold Pilot isimli safkana ait bulunuyor. Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot 1996 yılında kazandığı kupada birinciliğe 2.26.22’lık derecesiyle uzanmıştı. Bu rekor tam 25 yıldır kırılamadı.

 Çılgın jokeyden ‘at bin’ komutu
En çok Gazi kazanan jokey unvanı halen 9 kez ile Mümin Çılgın’da bulunuyor. Çılgın, Helene De Troia (1960), Apaçi (1965), Nadas (1974), Dr. Seferof (1979), Dersim (1981), Uğurtay (1985), Hafız (1986), Top Image (1988) ve Abbas (1991) ile birinciliğe uzanarak, Gazi Koşusu’nu en fazla kazanma başarısını gösteren jokey oldu. Mümin Çılgın, bugün Veliefendi Hipodromu’nda olacak. Bu özel günde padok alanında bulunan Çan’ı çalarak Gazi Koşusu’nda ‘at bin’ komutu verecek ve yılın başarılı 3 yaşlı taylarını en büyük Kupa için yarış pistine uğurlayacak.

Ersin Destanoğlu, penaltıyı nasıl kurtardığını anlattı | 'Mostafa Mohamed...'
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber