Geri Dön

Son dakika - Yasemin Adar'dan Olimpiyat kotası

Sofyada devam eden Tokyo 2020 Dünya Eleme Turnuvasında milli güreşçimiz Yasemin Adar kadınlar 76 kg yarı finalinde Avusturyalı Martina Kuenzi mağlup ederek finale yükseldi ve Olimpiyat kotası kazandı.

Son dakika - Yasemin Adar'dan Olimpiyat kotası

Bulgaristan başkenti Sofya'da devam eden Tokyo Olimpiyatları Kalifikasyon Turnuvası'nda kadınlarda Avrupa ve Dünya Şampiyonu milli güreşçi Yasemin Adar, finale yükselerek olimpiyatlara katılma hakkı kazandı.

Avrupa ve Dünya şampiyonu 76 kiloda Yasemin Adar ilk turda Ekvatorlu rakibi Genesis Reasco Valdes'i 18-7 sayı tuşuyla, çeyrek finalde de U23 Dünya Şampiyonu Kübalı Milayims Marin Potrille'i 2-0 öndeyken tuşla yenerek yarı finale yükseldi. Milli güreşçi yarı finalde dünya 3'üncüsü Avrupa 2'ncisi Avusturyalı Martina Kuenz'i de rahat bir şekilde 10-1 yenerek adını finale yazdırdı. Böylece Türkiye 9'uncu olimpiyat kotasını kazanmış oldu. Daha önce serbest stilde 4, grekoromende 3, kadınlarda 1 güreşçi kota kazanmıştı. Yasemin Adar'la birlikte kota sayısı 9'a yükseldi. Grekoromen stilde 3 güreşçi daha Cumartesi günü elemelerde mücadele edecek. 

Bakan Kasapoğlundan Yasemin Adar için tebrik mesajı
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bulgaristan'da düzenlenen Tokyo Olimpiyatları Dünya Elemeleri'nde kadınlar 76 kiloda finale yükselerek Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkı kazanan Milli Güreşçi Yasemin Adar için tebrik mesajı yayımladı.

Bakan Kasapoğlu, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen Tokyo Olimpiyatları Dünya Elemelerinde kadınlar 76 kiloda finale yükselerek Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkı elde eden Yasemin Adar'ı kutluyorum. Spor yaşamında elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekleyen milli sporcumuzun daha büyük başarılar kazanacağına yürekten inanıyorum. Olimpiyat kotası kazanan milli güreşçimizin başarısında emeği geçenleri de tebrik ediyor, Yasemin Adara Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda başarılar diliyorum.

 

 

Son dakika - Yasemin Adardan Olimpiyat kotası

ZEYNEP YETGİL VE BUSE TOSUN REPESAJDA

53 kiloda Zeynep Yetgil ilk turda Macar Mercedes Denes'i 10-0 sayı tuşuyla, ikinci turda Avrupa Şampiyonu Hollandalı Jessica Blaszka'yı 5-3 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Avrupa Şampiyonu Rus Olga Khoroshavtseva'ya yenildi. Rus güreşçi finale yükseldiği için milli güreşçi repesajda Alman Wendle/ Moldovalı Leorda galibiyle karşılaşacak. Kazanırsa üçüncülük için Venezuellalı rakibi Betzabeth Villegas ile mücadele edecek. 

68 kiloda Buse Tosun ilk turda Dominikli Yessica Ovideio Perez'i 4-2 yendi. Milli güreşçi Avrupa Şampiyonu Bulgar Mimi Nikolava Hristova'ya yenildi. 

Bulgar güreşçi finale yükseldiği için Buse Tosun repesajda Hintli Nisha ile karşılaşma hakkını elde etti. Buse rakibini yenerse üçüncülük için Çekyalı Adela Handzlickova ile karşılaşacak.

Allahyar'dan hazırlık maçında şık kafa golü
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet