Skorer Spor turizminin merkezi Türkiye!

Spor turizminin merkezi Türkiye!

25.11.2023 - 07:01 | Son Güncellenme:

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Rize’de bir otelde düzenlenen “Rize Spor Turizmi Çalıştayı”nın açılışında, organizasyonun, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde Türkiye’nin ve Rize’nin spor markasına katkı sağlayacak çok önemli bir program olduğunu söyledi.

Spor turizminin merkezi Türkiye

Bakan Bak, Bakanlığın katkılarıyla 11. Kalkınma Planı’nda spor turizminin ilk kez stratejik alan olarak plana dahil edildiğini vurgulayarak, “Türkiye, aynı anda dört mevsimin yaşandığı, elverişli doğasıyla, üst düzey tesis altyapısıyla adeta bir spor turizmi ülkesidir” diye konuştu.

Haberin Devamı

Türkiye’nin bir spor turizmi destinasyonu olarak cazibesinin artırılması için çalıştıklarını söyledi, “Rize, doğa sporları ve ekstrem sporlar başta olmak üzere birçok spor branşının yapılması için elverişli koşullara sahip. Her yıl artarak devam eden ulaştırma, konaklama ve spor tesisi yatırımlarımızla Rize, keşfedilmeyi bekleyen bir spor turizmi destinasyonudur. Rize’nin spor turizminde marka şehirleri arasında yerini almasında hiçbir engel yok” ifadesini kullandı. Bak, Rize-Artvin Havalimanı’nda bu yılki hedefin 1 milyon yolcu olduğunu söyledi.

"MÜKEMMEL DESTİNASYON"

Dr. Osman Aşkın Bak, Türkiye’nin lokasyon olarak mükemmel bir durumda olduğunu da anlattı. Bak, “Türkiye, yapılan spor tesisleri, altyapı yatırımları, ortaya konulan pek çok organizasyonlarla herkesin gelmek istediği, organizasyona katılmak istediği, ulaşımın kolay olduğu bir destinasyon. Malumunuz İstanbul Havalimanı bir daire çizdiğinizde yaklaşık 3-4 saatlik mesafe içerisinde. Pek çok ülkenin rahatlıkla ulaşabileceği bir destinasyon. O yüzden ülkemizin dünya spor turizminden alacağı çok büyük pay var” dedi.