Skorer Sporun Oscar gecesi! 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

Sporun Oscar gecesi! 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

03.05.2023 - 19:25 | Son Güncellenme:

69. Gillette-Milliyet Yılın Sporcusu ödül töreni Volkswagen Arena’da yapıldı. Görkemli gecede 2022 yılının en başarılı isimleri ödüllerini aldı.

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

Dünya spor tarihinin en uzun soluklu spor organizasyonlarından biri olan ve Gillette-Milliyet ortaklığında 8. kez düzenlenen “69. Gillette-Milliyet Yılın Sporcusu” ödül töreni Volkswagen Arena’da yapıldı. Türkiye’nin farklı branşlarda spor tarihini yansıtması açısından büyük önem taşıyan Gillette-Milliyet Yılın Sporcusu ödüllerine bu yıl tarihi bir katılım gerçekleşti. 

Haberin Devamı

1954 yılından bu yana okuyucularının oylarıyla belirlenen “Sporun En İyileri”nde, bu yıl 2022’nin en başarılı isimleri kürsüye çıktı. Muhteşem gecenin sunuculuğunu Başak Koç ve Ersin Düzen yaptı. Spor tutkunlarının yakın takip ettiği ve heyecanla beklediği bu görkemli törende Yılın Sporcusu, Yılın Antrenörü, Gillette Venüs Yılın Kadın Sporcusu, Yılın Futbolcusu, Yılın Takımı, Yılın Çıkış Yapan Sporcusu ve Yılın Paralimpik-Engelli Sporcusu/Takımı olmak üzere toplam 7 kategorinin birincileri açıklanırken, ayrıca özel ödüller de sahiplerini buldu.

P&G ve Milliyet'in ev sahipliğinde düzenlenen, Türkiye'de spor alanındaki en prestijli ödül törenine Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Tayfun Demirören, Erdoğan Demirören, Cemal Demirören, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Türk futbolunun en önemli teknik adamlarından Mustafa Denizli, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fatih Karagümrük Kulübü Başkanı Süleyman Hurma, eski A Milli Takım Menajeri Can Çobanoğlu katılım sağladı.

Haberin Devamı

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

METE BELOVACIKLI: HAYATINI KAYBEDEN SPORCULARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ 

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, "Sayın misafirler, değerli sporcular. Bugün ödül töreni düzenlememize rağmen içimiz buruk. Depremde hayatını kaybeden sporcularımızı saygıyla anıyoruz. Büyük deprem nedeniyle ödül törenini ötelemek zorunda kaldık. Spor hayatımızın bir parçası. 7 milyon oy kullanıldı. Sporcularımızın gösterdiği performans takdire şayan. Ödül alan sporcularımızı tebrik ediyorum. Bu ödülleri hak eden tüm sporcuları kutluyoruz. Hepinize keyifli ödül töreni diliyorum, teşekkürler" diye konuştu.

Haberin Devamı

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

YILIN SPORCUSU: ADEM ASİL (MİLLİ CİMNASTİKÇİ)

Yılın Sporcusu Ödülü'nü milli cimnastikçi Adem Asil kazandı. Başarılı sporcuya ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu takdim etti.    

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

GILLETTE VENUS KADIN SPORCUSU: BUSE NAZ ÇAKIROĞLU 

Gillette Venus Kadın Sporcusu Ödülü'nü Olimpiyat madalyalı boksör Buse Naz Çakıroğlu aldı. Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, başarılı boksöre ödülünü takdim etti. Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu Ödülünü Çakıroğlu'na veren Demirören Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, “Türk sporunun içinden gelen amatör bir sporcu ve senelerce yöneticilik yapmış biri olarak Türk sporunun geldiği bu nokta için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ile Gençlik ve Spor Bakanımıza teşekkür ediyorum. Eskiden futbol, basketbol ve voleybol konuşulurdu. Şimdi bilardo, boks, güreş hepsi konuşulup, seyrediliyor. Onun için Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza ve sporcularımıza teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Haberin Devamı

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

YILIN ÇIKIŞ YAPAN SPORCUSU: ERSU ŞAŞMA

Yılın Çıkış Yapan Sporcusu Ersu Şaşma oldu. Milli atlet, ödülünü Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan'dan aldı. Başarılı atlet, "Biraz heyecanlıyım. İlk defa ödül törenine katılıyorum. Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar, kulübüm Fenerbahçe'ye ve bana oy veren Milliyet okurlarına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

YILIN PARALİMPİK ENGELLİ SPORCUSU / TAKIMI: GOLBOL KADIN MİLLİ TAKIMI

Yılın Paralimpik Engelli Sporcusu / Takımı Ödülü'nü Golbol Kadın Milli Takımı aldı. Anlamlı ödülü, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi. Bakan Kasapoğlu yaptığı açıklamada, "Özel bir gecedeyiz. Sporumuzun yüz akı gençlerimizle, spor ailemizle beraberiz. Bu gece bu arada bu ülkenin gençlerine ilham kaynağı olan pek çok değerli hikayenin buluştuğu yerdeyiz. Bu platform tüm spor ailemizi buluşturan bir platform. Birbirinden kıymetli sporcularımızın gözlerindeki ışığı görmek benim için çok büyük mutluluk. Yarışan herkesi tebrik ediyorum. Bu gece ödül alacak sporcuları özellikle kutluyorum. Ödül listesi bir oylama ve bu oylamada çeşitliliği görüyoruz. Önceleri birkaç branşta olan Türk sporunun artık ciddi bir seviyeye geldiğinin göstergesi. Türk sporunun marka değerinin yükseldiğinin göstergesi.

'SON 4.5 AYDA 1200'DEN FAZLA MADALYA ALDIK'

Artık cimnastikte Türkiye diye bir marka var. Halterdeki başarılarımız, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası'nda en başarılı dönemimizi yaşamamız. Diğer branş güreş. Güreşte sporcularımızın 17 madalyayla dönmesi... Bunların her biri mutluluk verici. Kadın basketbolunda Euroleague finalinde 2 Türk takımının final oynaması. Voleybolda Şampiyonlar Ligi'nde 2 Türk takımı final oynayacak. Kadın sporunda hepimize mutluluk veren başarılar. Son 4.5 ayda yaklaşık özellikle ülke olarak kazandığımız 1200'den fazla madalya, ülke sporunun 50'den fazla branşta aldığı madalya. Bu bir devrimin tablosu. Spor ülkesi olmanın tablosu bu tablo. Bu tablo bir emek, bir alın teri tablosu. Bu değerli kahramanlara gönülden teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Spor için elini taşın altına koyan herkesi gönülden kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın spora olan özel ilgisi, vizyonu bizim için çok kıymetli. Başarıların hiçbirinin tesadüf olmadığı gerçek. Bilimsel takip, antrenman taktikleri ve elit seviyeye yetiştirdiğimiz sporcular. Her branşta iddiası ve söz sahibi olan Türkiye. Bugün İzmir'de çok değerli bir organizasyon gerçekleştirdik. Türk sporu için önemli birtakım atılımları ortaya koyduk. Tüm Türkiye genelinde ortaya koyduğumuz spor yatırımımızla desteğimizi sunduk. Türkiye'nin neresinde olursa olsun imkanları çoğaltacağız. Herkesi sporla buluşturacağız. Bu bizim için önemli bir hedef. Yazılan hikaye, arkadan gelecek gençler için bir ilham kaynağı olacak. Ödül bu çerçevede spor açısından en önemli motivasyon araçlarından biri. Sporcularımızın bu noktada sahadaki başarıları en büyük ödül ama Milliyet'in hazırladığı, Gillette'in 8 yıldır sponsor olduğu 69'dan yıldan bu yana devam eden bu anlamlı organizasyon çok değerli. Her iki kurumumuzu, emek veren yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Başarılarla dolu spor yürüyüşümüz devam etsin" şeklinde konuştu.

Dünyanın en iyi golbol oyuncusu Sevda yaptığı açıklamada "Böyle bir platformda bulunmak ekibim adına mutluluk verici. Bu başarılar da kolay kazanılmıyor. Fedakarlıklar, zorluklar, emekler... Sonucunda başarılar geldi. Gollerimi ekibim ve Türkiye adına attı. Desteklerini esirgeyemeyen Spor Bakanımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

GILLETTE YILIN FUTBOLCUSU: ENES ÜNAL

Gillette Yılın Futbolcusu Ödülü'nü La Liga ekibi Getafe'de başarılı bir sezon geçiren Enes Ünal kazandı. A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kırağası ödülü yıldız forvetin La Liga'da Celta Vigo maçı olduğu için menajeri Erman Akyüz'e takdim etti. Geceye video ile bağlanan golcü futbolcu, "Herkese selamlar. Türkiye'nin en prestijli spor ödülünü bana layık gören herkese teşekkür ediyorum. Hem Avrupa'da hem Milli Takım'da ülkemizi temsil ediyorum" şeklinde konuştu.   

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

YILIN ANTRENÖRÜ: ABDULLAH AVCI

Yılın Antrenörü Ödülü'nü Trabzonspor'u geçen sezon mutlu sona ulaştıran Abdullah Avcı aldı. Teknik direktör Mustafa Denizli, meslektaşı Abdullah Avcı'ya ödülünü verdi. Avcı yaptığı açıklamada "Herkese iyi akşamlar. Hocanın kupaları fazladır. Böyle bir ödülü hocanın elinden almak beni mutlu ediyor. Benim hayatım futbol. 18 sene evvel Milliyet tarafından yılın antrenörü seçildim. İyi bir futbol adamı olmaya özen gösterdim ve gayret ettim. Trabzonspor'da yaşadığımız başarılar bir ekip çalışması. En önemli destek de Trabzonspor taraftarına. Bu ödülü onların adına alıyorum" dedi. Mustafa Denizli ise "Gillette ve Milliyet'le yaptığım çalışmalar var. İyi ki Gillette ve Milliyet var" diye konuştu.

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

YILIN GILLETTE GİBİ HAREKETİ ÖDÜLÜ: KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI

Yılın Gillette Gibi Hareketi Ödülü'nü Kulüpler Birliği Vakfı adına Süleyman Hurma, Procter&Gamble Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu'nun elinden aldı. Törende, Yılın Gillette Gibi Hareketi ödülünü açıklayan P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ise şunları söyledi:

"Öncelikle ülkemizi derin bir acıya boğan ve 11 ilimizi etkileyen depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve sevenlerine baş sağlığı, yararlılara da acil şifalar temenni ederim. Yaşadığımız afet sonrası, bölgenin ihtiyaçlarını giderme noktasında P&G ailesi olarak, yetkinliklerimiz ve kabiliyetlerimiz doğrultusunda tüm markalarımızla hareket ettik. Bölgenin hijyen ve kişisel bakım ihtiyaçlarına cevap verme ve ülkemize olan görev bilincimizi de göz önüne alarak; ilk günden itibaren vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Yaşadığımız bu üzücü olay sonrası yaraları birlikte sarıyoruz ve birlikte iyileşiyoruz. Bugün de burada 69.'su düzenlenen ve Gillette olarak 8. yıldır da paydaşı olmaktan mutluluk duyduğumuz Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri'ni açıklamak için topladık. Her sene halkımız tarafından büyük ilgi gösterilen oylamada bu yıl da yeni bir rekora imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri'nde, toplanan her bir oyun anlam kazanması için sosyal sorumluluk projelerimizi büyüterek devam ettirdik. 'Sporun Birleştirici Gücüne' inanarak çıktığımız bu yolda çabalarımızın karşılığında 240 bin çocuğumuzu sporla bir araya getirdik ve bugünün sporcularını takdir ederken, geleceğin sporcularını da yetiştirmeye devam ettik. Çünkü P&G ve Gillette ailesi olarak, her daim sporun 'birleştirici' ve 'iyileştirici' gücüne sonsuz bir şekilde inandık. Bu serüvende, sporu benimseyen, sporu hayatının bir parçası haline getiren herkesin, her zaman yanında olmayı kendimize bir görev edindik. Bu yıl ise bu çabamızı daha da büyüterek, ülkemizi derinden etkileyen deprem sonrası, bölgedeki çocuklarımıza destek olacağız. P&G ailesi olarak, Türkiye'de spor kültürünün yaygınlaşması adına Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'yle birlikte 10 yıldır 'Olimpik Anneler' projesinde çocukları ve annelerini spora teşvik etmeyi, sporla büyümeleri için farkındalık yaratmayı ve spor bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Olimpiyat Oyunları'nda, ülkemizi temsil eden, göğsünde ay-yıldız taşıyan sporcularımıza ve annelerine de desteğimizi sunuyoruz. 2017 yılında 30, 2020 yılında ise 34 milli sporcumuza ve annelerine destek olmuştuk. 2024 Paris Olimpiyatları'nda da bu desteğimizi arttırarak devam edeceğimizi büyük bir mutluluk ve gururla ifade etmek isterim. Bunun yanı sıra P&G'nin lider erkek markası olan Gillette olarak; A Milli Takım, E-Spor ve bireysel sporcu sponsorluklarıyla birlikte, İstanbul'un üç güzide kulübü Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray ile lisans anlaşmalarımızı sürdürüyoruz. Türk sporunun önemli bir paydaşı olarak, basketbol ve voleybol da dahil olmak üzere birçok branşta desteğimizi sürdürmeye devam ediyoruz."

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

ERDOĞAN DEMİRÖREN BÜYÜK ÖDÜLÜ: TÜRKİYE CİMNASTİK FEDERASYONU

Erdoğan Demirören Büyük Ödülü'ne Türkiye Cimnastik Federasyonu layık görüldü. Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen'e ödülü veren Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Demirören, "Erdoğan Demirören Büyük Ödülü'nü vermek bu gece bize düştü. Kendisinin ne kadar sporsever, ne kadar spora destek vermeye çalıştığını hatırlayanlar bilir. Bu ödülü vermek çocukları ve torunları olarak bize bir onurdur" şeklinde konuştu.   

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

YILIN GILLETTE E-SPOR ÖDÜLÜ: FUT ESPORTS

Yılın Gilette E-Spor Ödülü, Fut ESports CEO takımı adına Sinan Dursunoğlu aldı. Dursunoğlu'na ödülünü eski milli futbolcu Tümer Metin takdim etti.

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

NAMIK SEVİK ÖDÜLÜ: HALİL ÖZER (GAZETECİ)

Namık Sevik Ödülü'ne gazeteci Halil Özer layık görüldü. Özer ödülünü Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır'ın elinden aldı. Bayındır, "Sayın Bakanım, hanımefendiler, beyefendiler hepinizi saygıyla selamlıyorum. Çok değerli bir ödülü açıklıyorum. Ödülü çok yakın bir dostum, arkadaşım ve Türkiye'nin en iyi Galatasaray muhabiri, aynı zamanda Fenerbahçeli olan Halil Özer'e veriyorum" dedi. Halil Özer ise duygularını şöyle dile getirdi: "Yıllarca bu ödül töreni için çalışırdık. Namık abi adına bu ödülü almak beni çok mutlu etti. Herkese teşekkürler, iyi akşamlar."

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

AXA SİGORTA YILIN TAKIMI: ANADOLU EFES

Axa Sigorta Yılın Takımı Ödülü'ne üst üste iki kez EuroLeague'i kazanan Anadolu Efes layık görüldü. AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken, ödülü Anadolu Efes kaptanı Doğuş Balbay'a verdi. Milli basketbolcu, "Herkese iyi akşamlar. Bugün burada takım olarak bir aradayız. Bu keyifli gecede burada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemize üst üste iki kez Avrupa Kupası'nı getirdik. Bunun için gururluyuz. Başkanımız Tuncay Özilhan'a çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.  

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

ALTINYILDIZ CLASSICS ÖDÜLÜ: SEMİH SAYGINER

Altınyıldız Classics Ödülü'nü milli bilardocu Semih Saygıner kazandı. Şampiyon bilardocu, ödülünü Altınyıldız Classics CEO ve BR Mağazacılık'tan Sorumlusu Enis Habif'in elinden aldı. Habif yaptığı açıklamada "Bugün burada olmamızın en önemli nedeni spor ve sporcularımızı desteklemek" dedi. Saygıner ise "Bu ödülü bütün bilardocular adına alıyorum" diye konuştu. 

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

BRAUN SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARI ÖDÜLÜ: OLCAY ÇAKIR TURGUT 

Braun Sürdürebilir Başarı Ödülü'nü Fenerbahçe Alagöz kaptanı Olcay Çakır Turgut aldı. Başarılı basketbolcuya ödülünü P&G Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onur Yaprak takdim etti. Onur Yaprak yaptığı açıklamada "Braun'a uyan bir kategori olsun dedik. 1921'de hayata geçen bir marka. Braun deyince üstün teknoloji ve kalite akıllara geliyor. Bu sene ilk kez bu ödülü vereceğiz. Sayısız lig ve Türkiye Kupası şampiyonluğu, Eurocup ve 1 Eurolig şampiyonluğu yaşayan Fenerbahçe Alagöz Kadın Basketbol Takımı'nın Kaptanı Olcay Çakır ödülün sahibi" şeklinde konuştu.

Sporun Oscar gecesi 69. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu

MİLKA YILIN KAYAK SPORCUSU ÖDÜLÜ: FATİH ARDA İPÇİOĞLU (MİLLİ KAYAKLA ATLAMACI) 

Milka Yılın Kayak Sporcusu Ödülü'nü Fatih Arda İpçioğlu kazandı. Başarılı sporcu ödülünü Mondelez International Genel Müdürü İhsan Karagöz'ün elinden aldı. İpçioğlu, "Bize Avrupa'da uçan Türkler diyorlar. Bu ödülü geleceğin uçan Türkleri için alıyorum" ifadelerini kullandı.