Geri Dön

Su Sporları Nelerdir? İsimleri İle Birlikte Su Üzerinde Yapılan Sporlar

Su sporları dünya genelinde çok popülerdir. Su üzerinden yapılan sporlar özellikle yoğun efor sarf ettiren sporlardan oluşmaktadır. Ülkemizde de su sporları son yıllarda gelişmeye başlamıştır. Su sporları merakı olanlar su sporları ile ilgili araştırma yapmaktadırlar. Su içerisinde ve su üzerinde yapılan pek çok spor türü vardır. Peki su sporları nelerdir? İsimleri ile birlikte su üzerinde yapılan sporlar nelerdir? İşte su sporları ile ilgili tüm detaylar.

Su Sporları Nelerdir? İsimleri İle Birlikte Su Üzerinde Yapılan Sporlar

 Su sporları su üzerinde ve su içerisinde yapılan sporlardan oluşmaktadır. Bu sporlar hem bireysel hem de takım halinde olabilmektedir.

 Su Sporları Nelerdir?

 Su sporları su üzerinde ve su içerisinde gerçekleştirilen sporlardan oluşmaktadır. Su sporları şu şekildedir,

 - Atlama

 - Kurtarma Yüzme

 - Senkronize Atlama

 - Senkronize Yüzme

 - Su Topu

 - Yüzme

 - Triatlon

 - Su Aerobiği

 - Modern Pentatlon

 - Wabobo

 - Balıkçılık

 - Beyaz Su Raftingi

 - Dragon Bot

 - Kürek Sörfü

 - Kayak

 - Sörf

 - Su Kayağı

 - Teknecilik

 - Tekne Yarışı

 - Rafting

 - Kano

 - Uçurtma Sörfü

 - Yelken

 - Yatçılık

 İsimleri İle Birlikte Su Üzerinde Yapılan Sporlar

 1) Kürek

 Su üzerinde yapılan en popüler sporlardan bir tanesidir. Bu sporun kökeni eski Mısır tarihine kadar uzanmaktadır. Kürek sporu ile ilgilenen kişilere ise Kürekçi denilmektedir. Sporcular bu sporda birbirleri ile yarışmaktadır.

 2) Rafting

 En popüler su üzerinde yapılan su sporlarından bir tanesidir. Rafting raft adı da verilen bir spordur. Yüksek debiye sahip olan nehirlerde suyun akışına göre yapılmaktadır. Türkiye'de de rafting sporu oldukça yaygındır. Rafting 4 ila 6 kişilik takımlar eşliğinde yapılan su üzerinde yapılan bir spordur.

 3) Yelken

 Yelken ya da yelkencilik olarak da bilinmektedir. En çok yapılan su üzerindeki sporlardan birisi olarak bilinmektedir. Yelken tekne ile yol alma sporu olarak bilinmektedir. Uluslararası anlamda ise yelkencilik sporu oldukça yaygındır.

 4) Sörf

 Su üzerinde yapılan en heyecanlı su sporları olarak bilinmektedir. Sörf aynı zamanda dalga sörfü olarak da bilinir. Dalgaların boyuna göre yapılmaktadır. Pasifik adalarda tarihte ilk olarak yapılmıştır. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olan bir su üstü sporudur.

 5) Su Kayağı

 Su üzerinde yapılan bir su sporu olarak bilinir. İlk kez 1922 yılında yapılmış olan bir spordur. Nehir ve göllerde yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte su kayağı için özel geliştirilmiş olan kayak malzemeleri ile yapılmaktadır. 

 

Cengiz, Çağlar'ı paylaştı: Yanıyorsun Fuat abi
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet