Güreş Taha Akgül'den Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya!

Taha Akgül'den Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya!

18.02.2024 - 21:05 | Son Güncellenme:

Taha Akgül, Avrupa Güreş Şampiyonası'nın finalinde Geno Petriashvili'yi 5-4 yendi ve altın madalya kazandı.

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 125 kiloda mücadele eden Taha Akgül, Polonyalı Kamil Tomasz Kosciolek ve Ukraynalı Murazi Mchedlidze'yi eleyerek yarı finalde Azerbaycan'dan Giorgi Meshvildishvil ile karşı karşıya geldi.Meshvildishvil'i 10-0 mağlup eden Akgül, finalde Gürcü sporcu Geno Petriashvili'nin rakibi oldu. Geno Petriashvili'yi fianlde 5-4 yenen Taha Akgül, altın madalyanın sahibi oldu.

Haberin Devamı

Taha Akgül, Avrupa şampiyonluğu sayısını da 11'e çıkardı.

Bakan Osman Aşkın Bak, Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu olan Taha Akgül’ü yayımladığı mesajla kutladı.

Bakan Bak, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Romanya’nın Başkenti Bükreş'te gerçekleştirilen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu olan Taha Akgül’ü yürekten kutluyorum. 11. kez Avrupa Şampiyonu olarak bizleri gururlandıran milli güreşçimizin başarılarının devamını diliyorum. Elde edilen başarıda emeği geçenlere de teşekkür ediyorum."

31 SENE SONRA İLK ŞAMPİYONLUK

Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'ndaki serbest stil müsabakalarının ardından milli takım, 1993'ten sonra ilk kez mutlu sona ulaştı. 115 puan toplayarak şampiyon olan milli takım, 110 puanla 2’nci Gürcistan'ı ve 107 puanla 3'üncü Azerbaycan'ı geçerek ilk sırada yer aldı.

Haberin Devamı

Organizasyonda 2'şer altın, gümüş ve bronz madalya kazanan ay-yıldızlılar, en son 1993 yılında İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Şampiyonası’nda takım halinde şampiyon olmuştu.

Şampiyonada 92 kiloda Feyzullah Aktürk ve 125 kiloda Taha Akgül altın; 57 kiloda Muhammet Karavuş ve 74 kiloda Soner Demirtaş gümüş; 86 kiloda Osman Göçen ve 97 kiloda İbrahim Çiftçi, bronz madalyanın sahibi oldu.

Yazarlar