Süper bir başlangıç oldu. Hem bol gol attık hem topu rakibe vererek oynamayı ne kadar iyi yapabileceğimizi gördük. Hem de üç farklı öndeyken abuk-sabuk işler yapınca başımıza nelerin geleceğini yaşadık. Ama asıl önemlisi Hollanda’ya dört gol atarak gerçekten iyi bir ulusal takım olduğumuzu kanıtladık.

Şenol Güneş’in rakibi analiz etmedeki olağanüstü becerisini bilmeyen yoktur. Ben hocayı bu yeteneğinden dolayı dünyanın en iyi 10 teknik adamı içine rahatlıkla koyarım. İşte dünkü oyun bunun en büyük kanıtıydı. Mükemmele yakın top paylaşan, pas isabet oranı çok üst seviyede bir Hollanda’yı hem de yıldızlar topluluğu Hollanda’yı o müthiş analiz becerisi ile ne kadar iyi çözdüğünü gördük. Rakamlara bakın yüzde 66’ya 34 gibi topun Hollanda’da kaldığını farkedeceksiniz. Ne var ki, poziyon üretme, üretilen pozisyonu gole çevirme, top rakipteyken alanı iyi kontrol etme verilerinde açık ara biz öndeydik. Bunun sonucunda da bu mükemmel sonuç geldi.Eksiğimiz yok mu? Var elbette... Hem de çok önemli bir eksik. O da kesinlikle tecrübe... Birlikte oynama konusundaki yoksunluk, skoru koruma ve bu yüzden oyun planından uzaklaşma diğer eksiklerimiz... Bunlar hiç de öyle kadı kızı misali eksikler değil... Çok önemli ve can yakacak türden eksikler. 75. dakikaya kadar 3-0 öndeyken kalan sürede maçın birden riske girmesi işte bu eksikliklerden kaynaklanıyor. O garip 20 dakikalık bölüm için hocayı eleştirmek gerekir. Yusuf Yazıcı’nın yerine Taylan değişikliğini anlamak mümkün, Caner soru işareti...Caner Erkin oyuna girdikten sonra bir 10 dakika yeri belli olmayan boş oyuncu gibi dolaştı durdu. O anlarda bırakın doğru savunmayı, doğru üç pas bile yapamadık. Burak’ın olağanüstü frikik golü nefes almamızı sağladı. Ama şurası bir gerçek o dönem sadece sahadakiler değil tüm ülke ölüp ölüp dirildik.Kötü oynayan yok gibiydi... Şenol hocanın tercih ettiği 11 bence isabetliydi. Benjamin Button gibi yaşlandıkça gençleşen ve kalitesini, golcü kimliğini sürekli yukarı taşıyan Burak Yılmaz elbette dünün yıldızıydı. Okay, Ozan Kabak, Hakan Çalhanoğlu ve Zeki gerçekten çok etkiliydiler.

Uğurcan yediğimiz ikinci golde hatalıydı ama penaltı kurtararak o da kendini affettirdi. Grubun net favorisi karşısında 4 gollü bu galibiyet olağanüstü bir başlangıç. Oynayan oynamayan herkesi yürekten kutlamak lazım. Müthiş dersler çıkaracağımız, bir o kadar da keyifle tekrar tekrar seyredeceğimiz bu maç daha grup başlar başlamaz bizi asıl favori pozisyonuna getirdi. Çok çabuk bu sonucu hazmedip, hatalardan ders çıkarıp, Norveç maçına konsantre olmamız lazım. Norveç başka bir takım. Başka bir ekol... Ama Şenol hoca Norveç’i de çalışmış, o maçın planlarını da çoktan yapmıştır.Tebrikler Milli Takım... Harika bir başlangıç yaptınız, darısı Norveç maçına...